Archiwum

Sobieszewo: wieża widokowa dzięki nowym wodociągom

15 czerwca 2011, godz. 06:00 (39 opinii)

W przeciągu trzech lat zostanie wybudowana magistrala wodociągowa o długości ok. 7 km.

W przeciągu trzech lat zostanie wybudowana magistrala wodociągowa o długości ok. 7 km.

Mieszkańcy Wyspy Sobieszewskiej od lat używają wody o zwiększonej zawartości fluorków, siarkowodoru czy azotu amonowego. W tym roku ruszy inwestycja, dzięki której woda pitna na Wyspę Sobieszewską i Płonię Wielką będzie dostarczana z ujęcia Lipce. Dzięki temu powstanie też… wieża widokowa.

Mieszkańcy Wyspy Sobieszewskiej i okolic co roku buntują się, gdy dostają pisma z informacją o podwyżce cen za wodę. Nic dziwnego – lokalne ujęcia w Sobieszewie, Świbnie oraz Pleniowie charakteryzują się podwyższoną zawartością fluorków, azotu amonowego oraz siarkowodoru. Wartości fluoru w wodzie wahają się w tych okolicach od 1 do 3 mg na litr, przy normie dla wody pitnej 1,5 mg na litr wody.

mat. GIWK
W 2014 roku Lazurowej powstanie zbiornik wieżowy, który jednocześnie będzie tarasem widokowym.

Mimo to Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczną w Gdańsku wydała w zeszłym roku zgodę na trzyletnie „odstępstwo od dopuszczalnej zawartości fluorków w wodzie przeznaczonej do spożycia przez ludzi”. Jednocześnie w komunikacie o zagrożeniach WSSE przestrzega, że „stężenia fluoru w wodzie do spożycia wyższe niż 1,5 mg/l niosą ze sobą ryzyko fluorozy zębów, znacznie wyższe stężenia – fluorozy kości szkieletowych.”

W ciągu trzech lat sytuacja ma się zmienić. Jeszcze pod koniec tego roku Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna Sp. z o.o. rozpoczyna inwestycję „Włączenie Wyspy Sobieszewskiej i Płoni Wielkiej do gdańskiego systemu wodociągowego”. Po jej zakończeniu woda pitna na Wyspę Sobieszewską i Płonię Wielką będzie dostarczana z ujęcia Lipce. Inwestycja została podzielona na dwa etapy.

- W pierwszym zostanie wybudowana magistrala wodociągowa o długości ok. 7 km, która dostarczy wodę o odpowiednich parametrach z gdańskiego systemu wodociągowego. Będzie ona poprowadzona ulicami Przełom, Nadwiślańska, Księżycowa, Lazurowa. Woda dostarczana będzie do wieżowego zbiornika wody – informuje Agnieszka Gajowniczek, rzecznik GIWK.

Zbiornik ten powstanie w drugim etapie, u zbiegu ulicy Lazurowej oraz Turystycznej. Będzie on gromadził wodę, która ma zapewnić rezerwę, w przypadku zwiększonego zużycia. Zagwarantuje odpowiednie ciśnienie oraz zachowanie ciągłości procesów technologicznych w przypadku awarii wodociągu, będzie także pełnił funkcję zbiornika przeciwpożarowego.

- Na szczycie zbiornika wieżowego zlokalizowany zostanie taras widokowy z pełną panoramą, dostępny dla zorganizowanych grup. Ma on powstać do 2014 roku. Wkrótce poddamy do głosowania jeden z trzech projektów na zbiornik – zapowiada Gajowniczek.

Przewidywany koszt całej inwestycji, realizowanej w ramach Gdańskiego projektu wodno-ściekowego etap II, to 17,5 mln zł.

źródło: trojmiasto.pl

Wydrukuj, zapisz, podziel się z innymi:

Comments are closed.