Archiwum

Wyspa Sobieszewska odłączy się od Gdańska? Trwają przygotowania do referendum

Wyspa Sobieszewska. Kto ma rację w sporze mieszkańcy czy urzędnicy? (© Przemek Świderski)

- Wyspa Sobieszewska jest ignorowana przez prezydenta, nie ma pieniędzy na nowy most, nie wiadomo nawet, kiedy będą, a drogi, kanalizacja i uliczne oświetlenie są w tragicznym stanie. I nikt nie przejmuje się setkami hotelarzy, właścicieli pensjonatów i prywatnych kwater, którzy żyją przecież z przyjazdów turystów w miejsce, które powinno być atrakcyjne – mówi Waldemar Skamaj, prezes Lokalnej Organizacji Turystycznej „Wyspa Sobieszewska”, która zajmuje się organizacją głosowania.

By referendum było ważne organizatorzy akcji z Lokalnej Organizacji Turystycznej „Wyspa Sobieszewska” musieli by otrzymać zgodę Rady Miasta lub marszałka województwa. Czy tak się stanie, okaże się w najbliższych dniach, gdy przedstawiciele tzw. grupy inicjatywnej, wystąpią do urzędów z oficjalnym pismem.

Na razie marszałek Mieczysław Struk przyznaje, że mieszkańcy mogą liczyć na rozpatrzenie wniosku, choć faktyczne odseparowanie się od Gdańska jest raczej mało realne.

- Rozumiem oczekiwania mieszkańców, ale nowy most prędzej czy później zostanie wybudowany, a nie sądzę, aby Pruszcz Gdański , do którego chcieliby przyłączyć się „secesjoniści”, mógł zrealizować inwestycję szybciej – mówi.

Rada osiedla Wyspy odcina się od sprawy. Inicjatorzy akcji opiniami się nie przejmują i wierzą, że nawet przez nieoficjalne głosowanie pokażą swoją siłę. Budowa nowego mostu to koszt ok. 80 mln złotych. Jeśli miasto znajdzie taką kwotę, to najwcześniej za 4 lata, gdy przyznana zostanie kolejna pula pieniędzy z UE. Nie wiadomo jednak, czy wtedy nie będzie innych potrzeb.

źródło: naszemiasto.pl

 

gazetowa wersja artykułu

Wydrukuj, zapisz, podziel się z innymi:

3 Responses to “Wyspa Sobieszewska odłączy się od Gdańska? Trwają przygotowania do referendum”

 • X-meen:

  Jak Pan Skamaj tak koniecznie chce mieszkać w Gminie Pruszcz to niech spieprza na Wiślinkę na przykład, może tam będzie szczęśliwy!!!!!!!!!!!!!!!!

  • Badi:

   No właśnie.
   Wkurza mnie to, że w tych artykułach pan Skamaj i tajemnicza ‘grupa inicjatywna” są traktowani jako głos mieszkańców Wyspy. Mój głos to na pewno nie jest!

 • Kamil Lenski:

  heh… szkoda gadać, jeden leniwy oszołom stawia na głowie całą dzielnicę. To jest absurd jakiś. Co innego by było gdyby ten człowiek działał w wyniku głębszej analizy, ale on kompletnie nie wie co czekałoby nas w Pruszczu.