Archiwum

Gdańsk: Remontują Forsterówkę w Sobieszewie

Magdalena Przychodzeń, Dziennik Bałtycki 2011-07-13

(© P. Świderski )

Na terenie dawnej Foresterówki w Sobieszewie 23 młodych Polaków i Niemców już po raz drugi wykonuje prace porządkowo-remontowe.

Wszystko w ramach II edycji projektu „Workcamp w Foresterówce”, organizowanego przez Dom Pojednania i Spotkań im. św. Maksymiliana Kolbe w Gdańsku (DMK) i organizację WaBeQ z Bremy. Dla młodych ludzi ma to być dla nich okazja do nauki rzemiosła budowlanego, ale też symbolicznego zamknięcia bolesnej przeszłości.

Teren, który porządkować będą młodzi ludzie, to tzw. Wyspa św. Franciszka, projekt gdańskich franciszkanów. Miejsce pracy nie jest przypadkowe – Forsterówka to dawna siedziba Alberta Forstera, gaulaitera Gdańska, otrzymana w prezencie od Adolfa Hitlera. Tutaj podejęto m.in. decyzję o powstaniu obozu w Stutthofie. Dlatego to doskonałe miejsce do wspólnej pracy młodzieży polskiej i niemieckiej.

- Gościmy w Domu Pojednania i Spotkań młodzież, która pracuje na lepszy wizerunek obu krajów – mówi Jakub Gorsta, koordynator projektu DMK. – Najważniejsze w tym przedsięwzięciu jest to, aby jak najwięcej się o sobie nawzajem dowiedzieć poprzez wspólną pracę i spędzanie czasu.
Jednym z celów projektu jest zdobywanie kwalifikacji zawodowych. To opiekunowie szkolni wybrali osoby, mające brać udział w projekcie.

- Zależało nam na tym, aby zwrócić uwagę młodzieży na to, co dzieje się poza Bremą – tłumaczy Maik Scheidweiler, pedagog socjalny i koordynator organizacji z Bremy. – Mamy dobre doświadczenia z ubiegłego roku i postanowiliśmy kontynuować projekt.

Niemcy, jak przyznają, byli uprzedzeni w stosunku do rówieśników z Polski, którzy też zachowywali spory dystans. Teraz została jedynie bariera w komunikacji – porozumiewanie migowe opanowano do perfekcji, a przy tym było dużo śmiechu.

Młodzież jest podzielona na polsko – niemieckie drużyny do poszczególnych zadań. Demontaż ścian, zbijanie kafli, wymontowywanie okien i drzwi i wiele innych zadań wykonują przyszli budowlańcy. – Praca jest naprawdę ciężka, ale warto tutaj być – opowiada 21 – letni Muhammed z Niemiec. – Język nie jest żadną barierą, bo mamy do siebie dużo sympatii.

Projekt potrwa do 24 lipca. W wyremontowanym budynku ma być w przyszłości nową siedzibą DMK, w której będą odbywały się seminaria dla pedagogów, związane z wymianą międzynarodową. Powstaną nowe projekty dla dzieci i młodzieży, Franciszkanie będą zapraszali młodzież o różnych wyznaniach i odmiennej kulturze. Powstanie też izba pamięci tego, co w tym miejscu się działo.

Wydrukuj, zapisz, podziel się z innymi:

Comments are closed.