Archiwum

Gdańsk: Rady dzielnic i osiedli zasypały ZTM uwagami do rozkładów jazdy tramwajów i autobusów

(© G. Mehring)

naszemiasto.pl, A.Werońska, J.Wierciński, 2011-09-01

Gdańskie rady dzielnic i osiedli liczyły, że wraz z rozpoczęciem roku szkolnego nastąpi rewolucja w komunikacji miejskiej. Większość z nich na prośby urzędników, do 17 sierpnia, wysłała własne propozycje zmian w kursowaniu tramwajów i autobusów. Takie rozwiązanie miało być wyjątkowo praktyczne, bo po wakacjach rozkład jazdy i tak musi zostać zmieniony z wakacyjnego na szkolny, więc 1 września można by wprowadzić też inne korekty. Tymczasem na zmiany trzeba będzie poczekać, bo wniosków wpłynęło tak dużo, że Zarząd Transportu Miejskiego do połowy lub nawet – końca września, będzie je weryfikował.


- Otrzymaliśmy pisma od 15 rad dzielnic i osiedli, a w każdym z nich jest po kilka różnych pomysłów – mówi Sebastian Zomkowski, z-ca dyrektora ds. przewozów ZTM w Gdańsku. – Zdarza się, że propozycja jednej rady wyklucza się z pomysłem drugiej, więc wszystko musimy dokładnie analizować.

Padły pomysły wydłużenia trasy linii autobusowej 169, która teraz kursuje z Osowej do Oliwy, a miałaby kończyć się w centrum. Radni Strzyży zaapelowali o bezpośrednie połączenie z okolicą ETC na Zaspie, a ci z Oruni, Św. Wojciecha i Gdańska Lipiec – o częstsze kursy autobusów 113.

- Sprawdzamy, czy dany wniosek jest racjonalny i zasadny i analizujemy dane ilościowo, bo oczywiście jeśli mamy do wyboru poprowadzenie linii, która będzie zabierała z przystanku pięć osób i takiej, która posłuży 40 mieszkańcom, wybierzemy tę drugą – dodaje Zomkowski.

Radni Sobieszewa czują się jednak ignorowani, bo obietnice o częstszych kursach słyszą od dawna, pismo do ZTM wysłali, ale obawiają się, że po raz kolejny dowiedzą się, że na wyspie mieszka zbyt mało osób, by jeździło tam więcej autobusów.

- Jesteśmy rozczarowani – komentuje Monika Leńska z Rady Osiedla Wyspa Sobieszewska. – Obiecywano nam, że zwłaszcza teraz, kiedy most jest w dramatycznym stanie i jeżdżą tylko krótkie autobusy, kursy będą częstsze i dostosowane do naszych potrzeb. Tymczasem tłoczymy się w przepełnionych, jeżdżących rzadko autobusach – podkreśla.

Większość propozycji radnych dotyczy jednak nie tyle częstotliwości, co zmiany tras lub wprowadzenia zupełnie nowych linii.
Te pomysły, jeśli w ogóle zostaną zrealizowane, to na końcu. Jako pierwsze wprowadzone w życie będą zmiany godzin kursów czy korekta ich częstotliwości, bo to wymaga od ZTM najmniejszych nakładów finansowych.

Wszyscy pomysłodawcy liczą jednak na to, że ich propozycje zostaną wprowadzone w życie. – Jeśli nasze pomysły nie zostaną uwzględnione, to poczujemy się zlekceważeni – komentuje Łukasz Hamadyk z Rady Osiedla Nowy Port. – Mieszkańcy zaangażowali się, składali swoje pomysły, czuli, że mogą mieć jakiś wpływ na komunikację. Zaczęło się od dobrych obietnic, mam nadzieję, że nie skończy się jak zawsze, a w każdym razie często – dodaje.

Jedyne zmiany, jakie weszły w życie dzisiaj, wraz z rozpoczęciem roku szkolnego, tradycyjnie dotyczą autobusów 574, 188 i 578, które po tzw. okresie ferii i wakacji, znów będą kursowały częściej. Od poniedziałku natomiast na tory we Wrzeszczu powrócą tramwaje, a autobusowa komunikacja zastępcza T6 oraz linia 98 zostaną zlikwidowane.

Wydrukuj, zapisz, podziel się z innymi:

Comments are closed.