Archiwum

Dualna segregacja śmieci na Wyspie Sobieszewskiej

Od  1 kwietnia 2012 r. zgodnie z Uchwałą Nr XVIII/298/11 Rady Miasta Gdańska z dnia 29 września 2011r. właściciele nieruchomości na Wyspie Sobieszewskiej będą zobowiązani do oddzielnego zbierania i przekazania odpadów komunalnych w systemie dualnym polegającym na segregacji odpadów na mokre i suche.

Odpady mokre to – resztki żywności, fusy po kawie i herbacie, skorupki po jajkach i orzechach, zużyte ręczniki papierowe i chusteczki higieniczne, mokry papier, trawa, liście, rośliny, ziemia po kwiatach, inne odpady nadające się do kompostowania, czyli biodegradowalne.  Do mokrych zaliczane są też kości i ości.

Odpady suche to – puszki metalowe, brudne pojemniki z resztkami jedzenia, kartony po mleku i sokach, tekstylia, fajans, pampersy, tubki po paście, pojemniki po kremach itp. Do suchych zaliczane są też odpady opakowaniowe, takie jak papier, szkło i tworzywa sztuczne, które nadal należy wyrzucać do pojemników kolorowych. Pojemnik niebieski przeznaczony jest na makulaturę, biały – na szkło bezbarwne, zielony – na szkło kolorowe, żółty – na tworzywa sztuczne.

Więcej informacji na temat systemu dualnego: http://www.gdansk.pl/systemdualny,1193,14197.html

Zarząd Osiedla Wyspa Sobieszewska w związku z wprowadzeniem  nowego sytemu segregacji  na Wyspie Sobieszewskiej przeprowadzi dla wszystkich zainteresowanych mieszkańców, szkół i przedszkoli bezpłatne prelekcje dotyczące segregacji i recyklingu  śmieci z uwzględnieniem sytemu dualnego. Więcej informacji już wkrótce na stronie.

Warto wiedzieć.
Miejsca do których mieszkaniec Gdańska może  przynieść lub przywieźć własnym transportem wysegregowane odpady:
Opakowaniowe, wielkogabarytowe, sprzęt elektryczny i elektroniczny, zielone oraz budowlane w ilości do 0,5 tony na każde pół roku kalendarzowego – do punktu przyjęć odpadów na terenie  Zakładu Utylizacyjnego sp. z o.o.;  przy ul. Jabłoniowej 55 w godz. pon.-pt. 6- 18 sob. 7-15; na zasadach preferencyjnych; cennik na stronie www.zut.com.pl;

Niebezpieczne w ilości 15 kg  na każde pól roku kalendarzowego – do punktu przyjęć odpadów na terenie  Zakładu Utylizacyjnego sp. z o.o.;  przy ul. Jabłoniowej 55 w godz. pon.-pt. 6- 14;  na zasadach preferencyjnych; cennik na www.zut.com.pl;

Niebezpieczne oraz zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (nieodpłatnie) – do wskazanego miejsca w trakcie objazdowej zbiórki odpadów organizowanej 2 razy w roku przez Zakład Utylizacyjny  – harmonogram zbiórki na stronie www.zut.com.pl oraz www.gdansk.pl;
Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny (nieodpłatnie):
-  do kontenera przy ul. Gospody 10 (przy siedzibie SM Żabianka), firmy PESTAR na zlecenie Organizacji Odzysku ELEKTROEKO; godz. otwarcia pon.-pt.10-18, sobota 11-14; tel. 606 611 721; www.elektroeko.pl;
- do kontenera przy ul. Nałkowskiej 3 (przy osiedlowym Domu Kultury), firmy PESTAR na zlecenie Organizacji Odzysku ELEKTROEKO; godz. otwarcia pon.-pt.10-18, sobota 11-14; tel. 606 611 721; www.elektroeko.pl;
- do siedziby firmy Panta sp. z o.o. przy ul. Uczniowskiej 52; www.panta.pl;
-  do siedziby firmy Ecopartner sp. z o.o. przy ul. Wiślnej 19; www.ecopartner.pl;
- do punktu wyznaczonego przez przedsiębiorców odbierających odpady komunalne   (obowiązek ustawowy) np. PRSP – siedziba przy ul. Równej 17 B w godz. 7-17;

Baterie – do kieszeni w zielonym pojemniku do segregacji szkła kolorowego oraz do specjalnych pojemników ustawionych w różnych sklepach;
Przeterminowane lekarstwa – do specjalnych białych pojemników rozstawionych w około 120 aptekach na terenie miasta Gdańska.

Wydrukuj, zapisz, podziel się z innymi:

6 Responses to “Dualna segregacja śmieci na Wyspie Sobieszewskiej”

 • nintendo:

  To jeszcze poprośmy o kolorowe pojemniki na odpady w okolicy ulicy Świbnieńskiej, bo na razie jedyne takowe pojemniki znajdują się koło szkoły, a jakoś nie widzę jeżdżenia/chodzenia ze śmieciami. No i oczywiście o poinformowanie ludzi, którzy nie posiadają internetu o w/w zmianach.

 • Nintendo
  Rozmawiałam z ZUT na temat postawienia dodatkowych pojemników do segregacji śmieci, od ponad miesiąca czekam na mapkę od Przewodniczącego Rady Osiedla W.S. na której miały pojawić się propozycje postawienia pojemników m.in. w Świbnie . Jak tylko ją otrzymam postaram się aby pojemniki pojawiły się jak najszybciej. Jeśli masz jakieś propozycje napisz do mnie radnawyspy@tlen.pl

  Organizujemy spotkania z mieszkańcami oraz przygotowujemy ulotki (nie czekając na kampanie organizowaną przez miasto) aby jak największa liczba osób na Wyspie dowiedziała się o wprowadzaniu sytemu dualnego.

  Przeprowadzę dla wszystkich zainteresowanych mieszkańców, szkół i przedszkoli bezpłatne prelekcje dotyczące segregacji i recyklingu śmieci z uwzględnieniem sytemu dualnego. Więcej informacji już wkrótce na stronie.
  Pozdrawiam

 • miłośnik:

  Śmieci,śmieci.Jeździ po wyspie samochód typu pickap koloru białego z napisami na pace „ryby” i wysypuje śmieci gdzie popadnie. Ostatnio widziano rozgarniętego klienta jak wywoził styropian oraz odpady budowlane które wywalił do rowu. Może dotrze to do ciebie głąbie jeden!!!!!!

  • Kamil Leński:

   Co to ma wspólnego z dualną segregacją śmieci, albo z publicznymi pojemnikami do segregacji? Może tyle, że przy jednych z tych pojemników też leżały odpady budowlane i dlatego w końcu go zlikwidowano? Nie ma pojemnika p.t. odpady budowlane i inne śmieci :) . Z resztą ja się nie zgadzam na opłacanie (bo ja m.in. płacę za takie publiczne zbiórki odpadów) n.p. ośrodkom wypoczynkowym wywózki śmieci, które wytwarzają w hurtowych ilościach. Zastanawiam się dlaczego nie zgłosiłeś tego na policję. Zdjęcie + świadek i już koleś ma mandacik.

   p.s. proszę o kulturę wypowiedzi, inaczej komentarze będą modyfikowane albo usuwane w całości.

   • miłośnik:

    p.Kamilu
    Przepraszam za język ale innego określenia na tego pokroju ludzi nie znajduję.Policja owszem jak uzbroi mnie w środki przymusu bezpośredniego oraz aparat fotograficzny to może będę „współpracował”. No i zapomniałem muszę być na emeryturze aby móc pilnować dobytku przed zemstą i mieć dużo czasu do odwiedzania sal sądowych w charakterze świadka.
    Kilkukrotnie łapałem na gorącym uczynku prawowitych obywateli którzy wysypywali śmieci do lasu,na polę,do rowu i na szczęście pakowali z powrotem do auta to czego chcieli się pozbyć.(fakt że w sklepie mnie nie widzą i nie mówią już dzień dobry)(przeżyję).
    Co to ma do pięknych słów: „dualna segregacja śmieci” ano tyle że otrzymałem fakturę za wywóz nieczystości w kwocie 758pln /rok płatne w czterech ratach i będę z „przyjemnością i należytym obowiązkiem” grzebał w śmieciach a inny mieszkaniec wyspy ma to w d—e i wywali śmieci do lasu.(mała frustracja)
    No i oczywiście p.Kamilu interaktywna strona którą tak propagowaliście parę miesięcy temu dot. zaznaczania miejsc wysypywania śmieci to kolejna fikcja którą sprawdziłem.
    pozdrawiam