Archiwum

Wiatr słabnie, woda opada. Sztorm wyrzucił stary pocisk na plażę w Sobieszewie

fot. Dominik Staniszewski/Trojmiasto.pl Torpeda, którą sztorm wyrzucił na brzeg.

trojmiasto.pl, JG, piw, 15.01.2012

Bardzo silny wiatr wiejący w sobotę z północy spowodował tzw. „cofkę”, czyli wpychał wody Bałtyku w rejon portów i rzek. Z podtopieniami walczyli m.in. pracownicy Centralnego Ośrodka Sportu Akademickiego w Górkach Zachodnich, gdzie wylała Wisła Śmiała. Woda wdarła się również na tereny Akademickiego Klubu Morskiego w Gdańsku.


Aktualizacja godz. 13:25 Sztorm wyrzucił na plażę w Sobieszewie zobacz na mapie Gdańska pocisk z czasów II wojny światowej. 1,5-metrowy niewybuch znalazła kobieta spacerująca po plaży. Policja otrzymała zgłoszenie w tej sprawie około godz. 10. Zabezpieczono teren, w poniedziałek do południa mają się tam pojawić saperzy z Elbląga.

Aktualizacja godz. 12:18 W sobotę północny wiatr osiągał prędkość ponad 70 km/h, obecnie wieje z prędkością ok. 30 km/h. Dzięki temu poziom wody w Gdyni czy Gdańsku zmniejszył się już nawet o kilkanaście centymetrów.

Aktualizacja godz. 11:57 Ze względu na silny wiatr, wysoki poziom wody i możliwość uszkodzenia przęseł i pontonów, zdecydowano się zamknąć do odwołania, ale tylko dla jednostek pływających, przeprawę w Gdańsku Sobieszewie. Ruch samochodowy po moście odbywa się bez żadnych przeszkód. Na szczęście wiatr zdecydowanie słabnie, delikatnie opada też poziom wody.

- Woda otacza już częściowo nasz ośrodek. Zalane są pomosty i nabrzeże techniczne, gdzie cumują jednostki – wylicza Grzegorz Rusajczyk, dyrektor ds. technicznych Centralnego Ośrodka Sportu Akademickiego w Górkach Zachodnich zobacz na mapie Gdańska.

Pracownicy ośrodka z obawy przed podtopieniem zabudowań ośrodka oraz pobliskiego hotelu i restauracji, ułożyli wzdłuż nabrzeża worki z piaskiem. Woda z Wisły Śmiałem wdarła się jednak na teren domków letniskowych.

- Brakuje niewielu centymetrów, aby zalało hotel oraz halę, w której znajduje się sprzęt żeglarski – wyjaśnia Maciej Walentynowicz i spogląda na worki z piaskiem.

Pracownicy ośrodka liczą jednak, że poziom wody opadnie w ciągu najbliższych godzin i nie dojdzie do kolejnych podtopień.

Woda wdarła się do sąsiadującego z hotelem „Galion” Akademickiego Klubu Morskiego w Gdańsku przy ul. Stogi 18.

Sobotni sztorm w połączeniu z opadami śniegu spowodował podniesienie się wody na gdańskich rzekach. Woda zalewała także plaże oraz mola: w Sopocie i w Brzeźnie. Na szczęście w samym Trójmieście do wielu podtopień nie doszło (znacznie gorzej było np. w Nowym Dworze Gdańskim).

Jak dowiedzieliśmy się w Wojewódzkim Stanowisku Koordynacji Ratownictwa, wieczorem poziom wody w rzekach zaczął nieznacznie opadać. Prawdopodobnie więc najgorsze już za nami.

Wydrukuj, zapisz, podziel się z innymi:

One Response to “Wiatr słabnie, woda opada. Sztorm wyrzucił stary pocisk na plażę w Sobieszewie”