Archiwum

Sobieszewo: Remont mostu pontonowego jeszcze w tym roku. Mieszkańcy już w to nie wierzą.

naszemiasto.pl, Anna Werońska, 2.9.2012

Urzędnicy twierdzą, że remont starego, rozpadającego się mostu pontonowego w Sobieszewie rozpocznie się jeszcze w tym roku. Mieszkańcy odpowiadają, że jeśli uda się dotrzymać tego terminu, to będzie cud.


Z tym, że zupełnie nowy most prowadzący na Wyspę Sobieszewską należy na kilka lat pozostawić jedynie w sferze marzeń, mieszkańcy już się pogodzili. Zgodnie z zapowiedziami urzędników liczyli jednak na to, że w tym roku konstrukcja przejdzie gruntowny remont. Ale biorąc pod uwagę, że termin robót był już przekładany, a do tego wielkimi krokami zbliża się jesień, obawiają się, że urzędnicy po prostu nie zdążą.

Z miesiąca na miesiąc jest coraz gorzej. Ostatnio pontonowy przejazd przypomina bardziej karykaturalną konstrukcję niż most. Turyści, którzy wakacje spędzali na wyspie, wielokrotnie zatrzymywali się, by robić zdjęcia wielkich odrywających się fragmentów metalu, zardzewiałych śrub i wypadających desek.

- Zgodnie z pierwszymi zapowiedziami remont miał się odbyć w czerwcu, był już przekładany na „przed Euro”, „po Euro”, a teraz usłyszeliśmy przez telefon, że w tym roku go nie będzie – opowiada Monika Leńska, przewodnicząca zarządu Osiedla Wyspa Sobieszewska. Podobnie jak inni radni ma coraz mniejsze podstawy, by wierzyć w terminy zapowiadane przez miasto.

Urzędnicy odpowiadają, że obawy radnych i mieszkańców są bezpodstawne. – Remont, zgodnie z planem i tym co zapowiadaliśmy, zacznie się na pewno w tym roku – uspokaja Katarzyna Kaczmarek, rzecznik Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku. – Będzie polegał na wymianie górnej części konstrukcji, czyli pomostu po którym jeżdżą samochody, oraz nawierzchni. Natomiast całą tę konstrukcję trzeba na czymś położyć, więc pontony wymieniane są na bieżąco, bo one na swoich miejscach pozostaną. Po kolei tracą tzw. klasę, więc zgodnie z terminami trzeba je na bieżąco wymieniać.

Ale aby remont został wykonany, radni będą musieli uchwalić na sesji przesunięcia w budżecie. I choć najprawdopodobniej tak się stanie, dla mieszkańców Sobieszewa, którzy czują się zwodzeni od lat, to żadna gwarancja. Nie wyobrażają sobie, jak miasto chce zdążyć z rozpoczęciem prac w tym roku.

- Trzeba zrobić przetarg, wykonawcy mogą się odwołać, a zaraz będzie listopad i zima. I wtedy nikt już remontu nie przeprowadzi – wskazuje Monika Leńska.

Pewne jest, że w tym roku wymienionych ma zostać 10 pontonów. Na razie wymieniono cztery. Te prace i planowana na przyszły rok wymiana kolejnych trzech elementów to koszt 2,4 mln złotych.

Problem jednak w tym, że – jak mówią mieszkańcy – już teraz korzystanie z konstrukcji jest niebezpieczne. – Rok temu wydano ekspertyzę która mówiła, że most powinien zostać wyremontowany do czerwca 2012 r. W przeciwnym wypadku nie powinien być użytkowany. Mamy koniec sierpnia i nic – przypomina pan Waldemar, mieszkaniec Sobieszewa.

ZDiZ odpowiada, że o zagrożeniu nie można mówić. – Ekspertyza stwierdzała, że nowy most – albo zbudowany od nowa, albo inna konstrukcja tymczasowa – powinien powstać w ciągu roku od jej sporządzenia. Nie było mowy o tym, że musi – dodaje Katarzyna Kaczmarek.

Kiedy może zostać wybudowana zupełnie nowa konstrukcja, nie wie nikt. Koszt budowy nowego mostu to ok. 80 mln złotych.

A Gdańsk o środki może się starać dopiero w kolejnym okresie finansowania na lata 2014 – 2020. – Na razie nie wiadomo z jakiej puli miałyby to być pieniądze, ale miasto bez wątpienia będzie gotowe na czas – mówi Magdalena Kuczyńska z biura prasowego gdańskiego magistratu.

- Od dłuższego czasu mamy gotowy projekt, ale postępowania przetargowe zaczną się, gdy w budżecie będzie zabezpieczona kwota na budowę – podsumowuje rzecznik ZDiZ.

Wydrukuj, zapisz, podziel się z innymi:

One Response to “Sobieszewo: Remont mostu pontonowego jeszcze w tym roku. Mieszkańcy już w to nie wierzą.”

  • Badi:

    O moście nie będę się wypowiadać, bo szkoda słów. Bardzo jednak proszę, by radni zajęli się wreszcie sprawą remontu ulic Akwenowej i Urwistej oraz Świbnieńskiej, bo wygląda na to, że wkrótce będzie to jedyna droga lądowa z Wyspy, a jazda tamtędy już teraz jest horrorem. Nie wiem dlaczego miasto nie dopilnowało, aby wykonawca mostu w Przegalinie naprawił szkody spowodowane przez ciężki sprzęt budowlany, szczególnie fragmentu Akwenowej tuż przy wjeździe na nowy most. Ponadto drogą tą idzie cały ciężki ruch na Wyspę, a od dawna nie była ona nawet łatana. Może warto by się tędy przejechać z kamerką, nakręcić te kolejną „turystyczną atrakcję” i wrzucić do Internetu pod tytułem „Witamy w Gdańsku” – co jest o tyle adekwatne, że fatalna jakość drogi zaczyna się dokładnie od tablicy z napisem „Gdańsk”. Może wtedy się władze trochę przejmą, że im się czarny PR robi i zauważą problem? Bardzo proszę o odpowiedź czy Rada w ogóle (i w jaki sposób) zajmuje się kwestią tych ulic?