Archiwum

Porządek XXIII Sesji

Porządek XXIII Sesji IV kadencji

RADY OSIEDLA WYSPA SOBIESZEWSKA

w dniu 20 marca 2013 r godz. 18:00

 

1.Sprawy regulaminowe:

- otwarcie Sesji i stwierdzenie prawomocności obrad,

- zatwierdzenie porządku obrad.

2.Podjęcie uchwały w sprawie rezygnacji z mandatów Radnych Osiedla W.S.  Moniki Leńskiej-Przewodniczącej Zarządu Osiedla W.S. , Danuty Kozak oraz Kamila Leńskiego.

3.Podjęcie uchwały w sprawie zaopiniowania wniosku Pani Oriany Gołuńskiej o niezamykaniu ul. Radosnej w Gdańsku Sobieszewie w sezonie turystycznym 2013r.

4.Podjęcie uchwały w sprawie zaopiniowania projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Wyspa Sobieszewska-Sobieszewo część centralna w mieście Gdańsku.

5. Przedstawienie przez Zarząd Osiedla W.S. bieżących informacji.

6. Dyskusja, uwagi, zapytania i wnioski  radnych w sprawach bieżących.

7. Zakończenie Sesji.

Wydrukuj, zapisz, podziel się z innymi:

28 Responses to “Porządek XXIII Sesji”

 • mieszkaniec wyspy:

  Może jakieś słowo wyjaśnienia?

 • Witam, po sesji (jak emocje opadną) umieścimy na stronie oświadczenie na temat przyczyn naszego odejścia z Rady Osiedla W.S.
  Pozdrawiam
  Monika Leńska

  • TolerancyjnyInaczej:

   Szkoda! Może idzie się jakoś porozumieć? Już myślałem, że coś się ruszy na wysepce. No i ta strona internetowa, trochę może ostatnio klapła, ale jednak to bardzo fajne medium komunikacyjne. Myślę, że chodzi o walkę z wiatrakami :( Na prawdę szkoda. Pani Moniko, kto krytykuje, a nie ma kontrpropozycji, to nie warto go słuchać. Pozdrawiam

   • TolerancyjnyInaczej:

    Proszę o informację czym skończyło się sesja, bo jestem zamiejscowy, a mnie to interesuje

  • Badi:

   Fatalna wiadomość :-(

 • Jerzy Petryczko:

  Jako Przewodniczacy Rady Osiedla Wyspa Sobieszewska IV Kadencji pragnę Państwu skomentować przebieg ostatniej XXIII sesji Rady Osiedla i to co wydarzyło się w ostatnim czasie w naszej radzie bo widzę że była Przewodnicząca Zarządu pani Monika Leńska musi ochłonąć po ostatniej sesji która odbyła się 20.03.2013 roku o godz.18.00( tylko nie wiem po czym).Porządek sesji jest na naszej stronie. Wydaje mi się jak ja i wielu naszym radnym że była to była normalna sesja jak 22 pozostałe.
  Sesja rozpoczęła się zgodnie z planem.
  W pkt 2 porzadku jako prowadzący odczytałem oswiadczenia radnych Moniki Leńskiej,Kamila Leńskiego oraz Danuty Kozak rezygnujących z mandatu radnego bez podania przyczyny bo nie jest to obowiazkiem rezygnującego. Treść oświadczenia to był tylko zapis o rezygnacji z mandatu radnego z dniem 13.03.2013 r.Wydaje mi się że takie oświadczenia powinny ukazać się na stronie pod porzadkiem obrad ?.
  Nastąpiło głosowanie nad uchwałą ale była PrzewodniczącaZarządu poprosiła o zabranie głosu gdzie w tym punkcie nie były przewidziane wystapienia nikt mi tego przed sesją nie zgłosił.Udzieliłem głosu pani Monice Leńskiej ale chcialbym zaznaczyć że mandat radnej wygasł z dniem 13.03.2013 r.
  W swym wystąpieniu powiedziała między innymi że nie widzi dalszej współpracy z taką Radą.Zarzuciła mi jako Przewodniczącemu Rady niudolność pracy z radnymi,komisjami ,że nie napisałem żadnego pisma ( tylko nie wiem do kogo) bo jeżeli chciałbym napisać to i tak musiałoby przejść przez ręce pani Przewodniczącej.Pisała je sama ewentualnie zastępca Przewodniczącego Zarzadu i niektóre z nich wychodziły z bardzo dużym opóżnieniem oczym może poświadczyć radny Krzysztof Wąsowski.Jestem radnym trzy kadencje w I kadencji pełniłem funkcję Przewodniczącego Zarzadu i takich problemów za jakie uważa pani Monika Leńska nie było.Zarząd jest organem wykonawczym i on jest zobowiązany według statutu do realizacji zadan narzuconych przez Radę .Powiedziala również a tu jestem przkonany że chodziło o radnych ze Świbna że potrafią tylko głosować na „nie”.Uważam że każdy radny głosuje jak uważa.
  Odbieram zaangażowanie w działalność Rady byłej Przewodniczącej tak jakby chciała w jednej kadencji zrobić z naszej Wyspy „Wyspę cudów” cuda się zdarząją.
  Powiem Państwu że w IV kadencjach Rady tj.prawie 16 lat udało nam się rozbudować dwie szkoły jedną w Świbnie drugą w Sobieszewie pobudować nową remizę w OSP w Sobieszewie,wybudować boiska w szkołach w Świbnie i Sobieszewie oraz rozpocząć budowę ścieżki pieszo rowerowej między Świbnem a Sobieszewem.Pozostałe sprawy które nas dręczą budowa nowego mostu w Sobieszewie remonty ulic ,oswietlenia i pozostała infrastruktura to są setki pism do Prezydenta i jego otoczenia oraz pracownikow Urzędu Miejskiego i większość odpowiedzi to brak finansów.Większość startujących do Rady Osiedla czy Rady Miasta obiecuje mieszkańcom cuda i taką była właśnie pani Przewodnicząca bo jako jedna wywiesiła do wgladu publicznego swoje obietnice przedwyborcze gdzie się z nich nie wywiązała. Odeszła wszystkie niepowodzenia scedowała w moją osobę uważam to za kłamstwo.Jestem dobrej myśli że przy nieobecności byłej Przewodniczącej w Radzie i stworzeniu nowego Zarządu będziemy dalej do Państwa do dyspozycji będziemy realizować sprawy dla nas najważniejsze. Powiedziałem na ostatniej sesji że radni wykonują tą pracę społecznie na ile dysponują wolnym czasem to tyle są w stanie zadziałać ale dla byłej radnej było to za mało.Dopowiem na koniec że pani Monika Leńska nie potrafiła pracować w kolektywie zawsze ostatnie postawienie kropki nad „i”należało do jej osoby.Wydaje mi że przyczyną odejscia z Rady nie była tylko zła współpraca z moją osobą oraz kilkoma radnymi.Najbliższy czas wszystko pokaże.
  Zaznaczam że na ten temat to był mój jeden komentarz nie będę odpisywał z wyjątkiem osób zaiteresowanych spoza Gdańska.Jestem do dyspozycji w każdy czwartek na swoich dyżurach w Sobieszewie w biurze Rady oraz w Świbnie w biurze Zarządu OSP.

  • mada:

   Mam kilka pytań. Jakie sprawy są dla Pana najważniejsze? Skoro Radni nie mają czasu na działalność w Radzie Osiedla to po co startują? Dlaczego nie ma Pan zamiaru odpowiadać na pytania mieszkańców dzielnicy na forum, tylko osobom spoza Gdańska? To jakieś nieporozumienie.

 • Postronny:

  Matko Bosko!! Ten facet (Petryczko) albo jest filozofem albo bajkopisarzem. Kto tu kogo prróbuje oczerniać. Ten tekst powienien zostać bez komentarza ze strony osób zainteresowanych bo nie ma tu czego komentować!!!!

 • kazia:

  I wszystko wróciło do „normy” jak przez ostatnie 16 lat. Znalazł się ktoś młody – a takich na wyspie już niewielu się ostało – to go stare wilki zeżarły.

 • Kamil Leński:

  Ręce opadają, te słowa napisał człowiek, który (tutaj nastąpi skromna wyliczanka):

   - wydał w poprzedniej kadencji pieniądze Rady niezgodnie z przeznaczeniem (Rada uchwałą przekazuje środki na Festyn Świbnieńskie Lato a Pan Petryczko kupuje sztandar do strażnicy)
   - nie wypełniał swoich obowiązków w takim stopniu, że mogłoby się to zakończyć rozwiązaniem Rady gdyby zorientowała się w tym Rada Miasta
   - nie potrzebuje Rady do tego żeby określić jakie jest jej stanowisko
   - nie koordynował działań komisji, których nazw do tej pory nie potrafi wymienić
   - bardziej interesował się rozgrywkami piłkarskimi niż sesjami Rady Osiedla
   - nie chciał godzić się na obecność ludzi z zewnątrz, którzy przyszli bez zapowiedzi na sesję (sesje są jawne, tak mówi Statut Rady)
   - doprowadzał do pyskówek na sesjach (Prowadzący sesje powinien dbać o porządek)

  W telegraficznym skrócie przedstawiłem to co Monika w nieprzyzwoicie długim tekście opisze. To są rzeczy, o których dowiedzieliśmy się tylko podczas naszej kadencji. Co było w poprzednich latach tego pewnie już się nie dowiemy.

  Ludzie zastanówcie się na kogo głosujecie i interesujcie się tym co oni robią. Oddanie głosu nie kończy tematu. Na zeszłoroczne sprawozdanie Zarządu i Rady Osiedla przyszły dwie osoby…

  Pozdrawiam serdecznie.

 • No to się narobiło, a ja już myślałem, że coś się ruszyło i dzięki Pani przebojowości i kompetencji nastaną lepsze czasy dla naszej Wyspy i jej mieszkańców.
  NIESTETY!!!!
  Mamy powrót do „Leśnych Dziadków”, którzy po wygranych wyborach do Rady, przy piwku rozdzielali z góry zaplanowane stanowiska w przyszłej Radzie. Pragnę nadmienić, że rozmowy były konstruktywne i merytoryczne, już po kilku piwach były gotowe scenariusze co do obsady Przewodniczącego Zarządu i Rady Osiedla . Stanowiska były rozdzielane solidarnie pomiędzy przyszłymi radnymi obu części Wyspy, tak aby „wilk był syty a owca cała”
  Nie dziwi mnie zatem nagonka na panią Leńską, która chciała wnieść do Rady świeży powiew i nowe spojrzenie na pracę radnych.
  „ Weterani poprzednich kadencji”” przez lata przyzwyczajeni do bezczynności, doznali szoku, a ich osoby coraz mniej zaczęły znaczyć na mapie Wyspy.
  TYLE O WETERANACH
  A CHA – JESTEM W SZOKU, DOWIEDZIAŁEM SIĘ ŻE SZKOŁY, BOISKA SZKOLNE SCIEŻKI ROWEROWE – POWSTAŁY DZIĘKI „ TYM PANOM” !!!!!!
  A, MÓWIĄ, ŻE CUDA SIĘ NIE ZDARZAJĄ!!!!!!!!
  Pani Moniko mimo niskiego wzrostu jest Pani Wielka. Tyle o Wyspie i jej problemach nie pisano nigdy wcześniej, co w dużej mierze jest zasługą Pani, jak i ludzi z Zarządu i Rady Osiedla pozytywnie nastawionych do Pani wysiłków i pracy włożonej na rzecz naszych mieszkańców.
  DZIĘKUJEMY PANI za prywatny czas poświęcony sprawom naszej Wyspy, przepraszamy za ludzi, których sportem narodowym jest rzucanie kłód pod nogi a satysfakcją niszczenie ludzi życzliwych zarażonych pasją działania i pomocy innym.
  Szkoda tylko że milcząca większość RADY nie potrafi zająć jednoznacznego stanowiska i ulega wpływom osób, dla których „władza jest najwyższym nakazem”.

 • TolerancyjnyInaczej:

  Widzę, że sporo goryczy wylewa się po jednej i drugiej stronie. Szkoda, że Pani Monika zrezygnowała, choć miała do tego prawo jeśli uznała, że nie może wypełniać roli w założonej przez siebie formie. Tak właśnie trzeba postępować zamiast kurczowo się trzymać stanowiska. Myślę jednak również, że niezbyt dobrze, iż zrezygnowała Pani z prac w Radzie, zamiast stanowić konstruktywną opozycję.

  Mam pytanie do Pana Jerzego Petryczko o plan działań do końca kadencji. Czy mógłby Pan choćby w kilku punktach co realnie jest możliwe do zrobienia na Wyspie i w jaki sposób chciałby Pan to osiągnąć?

 • Laura_47:

  Szanowni Państwo!
  To co stało się na tym zebraniu jest prawdziwą tragedią dla naszej wyspy. Jestem mieszkanką Sobieszewa od lat. Obserwuję co dzieje się w okolicy i o zgrozo muszę przyznać, że przez ostatnie lata się uwsteczniliśmy. Panowie z Rady Osiedla zasiedzieli się na stołkach, aż obrośli pajęczynami! Od czasu kiedy głosowałam na Panią Monikę w ostatnich wyborach nastąpiła zmiana – prawdziwe ożywienie! Wyspa zaczęła żyć. Zrobiło się głośno o niej w TV, radiu i internecie. Z dziećmi miałam gdzie chodzić na zabawy rodzinne – popijawa w Świbnie jakoś mnie nigdy nie bawiła.
  Z Panią Moniką rozmawiałam wielokrotnie w czasie jej dyżurów. Prawdziwa „kobieta z jajami”, dodatkowo bezstronna, bezinteresowna, nie zaangażowana w polityczne rozgrywki i układy. Co najważniejsze, zobaczyłam, że jest uczciwa i brzydząca się korupcją. Takich osób w polityce nam potrzeba – tej lokalnej jak i tej ogólnopolskiej.
  Wierzę, że jako matki i mieszkanki wyspy będziemy się z dziećmi spotykały na placu zabaw. Nie mam słów oburzenia na komentarz Pana Jerzego Petryczko.
  Jak tak można „gnoić” porządną osobę oddaną społeczeństwu. Do Pana Petryczko nie odzywam się i nie mam zamiaru tego robić – podobnie jak moje dzieci nie znoszę zapachu alkoholu.

  Temu Panu ja już pragnę podziękować – czas odejść bo jest to prawdziwie destrukcyjna osoba, która jak zauważyłam nic dobrego nie wniesie w dalsze działanie tego organu, który z chwilą odejścia Pani Moniki całkowicie oklapł i już się nie podniesie!

  To nie jest wioska i jakieś sołectwo. Jesteśmy dzielnicą, która musi o siebie walczyć. Bez Pani Moniki ta walka została przegrana.

 • wyspiarz:

  witam, a ja chcialabym zwrócic uwage ze remont mostu nie przebiega należycie chodzi o sprawy organizacyjne brak zabezpieczeń na moście bo skoro prom o jakiś godzinach nie kursuje (a tak kiedy ostatni 112 przed mostem jest 22.26 prom nie kursuje a przejsc trzeba)a pasażerowie muszą przedostać sie na Wyspę to jedynym przejściem jest belka na remontowanym odcinku mostu, przejscie jest bardzo niebezpieczne i oczywiscie niedozwolone ale nikt nie zwraca na to uwago a panowie promiarze w tym czasie nawet nie wychodzą ze swojego biura zeby zobaczyc co sie.dzieje. rozklad jazdy autobusow jest niedopasowy do tej sytuacji przez co ludzie nieraz musza czekac po 40 za mostem na nastepny autobus. takze moze lepiej teraz skupic sie jak to zorganizowac do kogo sie z tym zwrocic a wzajemne oskarzanie zostawic na pozniej

  • Badi:

   Dodatkowy problem pojawia się tak, jak dziś – jest poniedziałeki, most jest zamknięty, a 912 kursują co 40 minut, czyli wszystkim, którzy nie mieszkają w pobliżu mostu i muszą dojechać do 112, 186 czy 212 zafundowano w dzień powszedni świąteczny rozkład jazdy. Trzeba zadbać, żeby takie sytuacje się nie powtarzały!

 • kara:

  Pani Moniki nie ma , nie ma już żadnych komunikatów o bieżących sprawach tak jak np. remont mostu, opóźnienie z terminem otwarcia mostu itp.
  Pozostali radni w ogóle niczym się nie przejmują i nie starają.

 • Ida:

  Ojeny ale ta strona prężnie działa, można znaleźć wszelkie informacje na temat remontu mostu, kiedy będzie zamknięty , kiedy otwarty. Brawo Panie przewodniczący.

 • kasia:

  Ludzie, czego Wy oczekujecie od p. Petryczki? przecież wyraźnie napisał, że radny pracuje w tedy kiedy ma czas…… ( widocznie go nie ma:( Tylko po co tak pchał się do Rady i i młodym nie dali pracować. Teraz, jak myszy pochowali się, gdzie są te krzykacze!!!!!!

 • mnxx:

  Dlaczego na stronie nie ma aktualnych informacji np. o remoncie mostu itp.?

 • Hans:

  Na Wyspie nic nie ma to i na stronie dla równowagi też nic:/ czego się czepiacie?

 • Wyspiarz:

  Czy ktoś z Członków Rady zainteresowany jest remontem mostu? póki co remont jest zawieszony – nie wiadomo do kiedy, dzięki temu zapewne zakończenie remontu zaplanowane na 30 czerwca 2013 r. przedłuży sie co da nam duże problemy – bo zamykany most w wakacyjne weekendy dla Wyspy będzie totalną katastrofą. Ewentualnie most może zostać zamknięty na dłuższy czas np. cały tydzień bądz dwa żeby skończyć remont w terminie, ale potrzebne są jakiekolwiek informacje o tym co teraz dzieje się w sprawie remontu. Może Członkowie Rady dowiedzieliby się czegokowiek i informowali o tym Mieszkańców.

 • kara:

  Dzięki za informację.

 • kara:

  Mam pytanie czy jakaś firma sprząta w Sobieszewie ?? tz. chodnik, ścieżkę rowerową na której nie można jechać bo jest tyle piasku ??
  Może ktoś wie czy są jakieś kroki podjęte aby do Sobieszewa prowadziła ścieżka rowerowa??

 • admin:

  Do oczyszczania chodników zobowiązani sa właściciele posesji przyległych. Natomiast kwestia nie oczyszczenia do tej pory ścieżki rowerowej zostanie zgłoszona jutro do Pana Remigiusza Kitlińskiego – Oficera Rowerowego w UM Gdańsk. Scieżka na Wyspie, jak również połączenie z Gdańskiem jest w planach inwestycyjnych Miasta do 2018 roku, ale póki co nie mamy bliższych informacji kiedy naprawdę zostanie zrealizowana.
  Pozdrawiam
  W. Sidorko

 • TolerancyjnyInaczej:

  Panie Jerzy, nikt nie wymaga od Pana jak i od innych polemiki nt. zarzutów personalnych jeśli osoby używają nicków.

  Mnie jednak interesuje, czy możemy dyskutować na tematy merytoryczne z wykorzystaniem tej strony, którą tak efektywnie prowadził swego czasu Pan Kamil. Czy nieporozumienie w Radzie jest równoznaczne z uśmierceniem tej strony? To jest właściwie również pytanie do Pana Kamila.

  Miałem nadzieję, że strona stanie się szansą do wymiany informacji pomiędzy mieszkańcami i Radą. Dobrze, aby również relacjonowała co się dzieje na sesjach rady. Wiele samorządów nagrywa takie sesje i można je publikować w internecie. Jest XXI wiek i wcale nie trzeba osobiście udawać się na sesje rady, czy do poszczególnych radnych, aby wymieniać się informacjami lub samodzielnie wyrobić sobie pogląd na poszczególne sprawy. Proszę wziąć to pod uwagę, bo przejrzystość zwykle ucina spekulacje i nie daje szansy na pomówienia.

  Przy okazji dziękuję za opis programu na obecną kadencję. Proponuje również, aby pisma wysyłane do UM i uzyskane odpowiedzi również zamieszczać na stronie.

 • TolerancyjnyInaczej:

  Panie Jerzy,
  dziękuję za odpowiedź i liczę na ustosunkowanie się do pytań-propozycji dot. funkcjonowania strony internetowej i przejrzystości prac Rady z 11.04.2013 r.

 • kara:

  Chyba się nie doczekamy.

 • TolerancyjnyInaczej:

  Faktycznie chyba nie ma co liczyć na wykorzystanie tej strony jako medium komunikacyjnego z obecną Radą. Rozumiem argument, że członkowie Rady działają społecznie i nie pobierają za pracę w radzie wynagrodzenia. Może jednak Każdy kandydat na radnego powinien zadeklarować ile czasu jest w stanie poświęcić na obowiązki wykonywane wraz z przyjęciem mandatu. Wtedy wyborcy będą mieli jasność czego można się spodziewać po kandydacie. Z drugiej strony przecież nikt nie trzyma na siłę nikogo w radzie jeśli koliduje mu to z życiem prywatnym. Mam nadzieję, że spośród kilku tysięcy mieszkańców znajdzie się dziesiątka, która będzie chciała się porozumieć, a jeśli to za dużo to przynajmniej, komunikować chociaż własne poczynania.