Archiwum

BUDŻET OBYWATELSKI – Tylko do 23.02.14

Zachęcamy wszystkich , którzy ukończyli 16 lat (przed 04.11.2013) do udziału w głosowaniu nad Budżetem Obywatelskim .

Zostało niewiele czasu -  głosowanie trwa  tylko  do 23 lutego i ma wyłącznie formę elektroniczną.

Można zagłosować z dowolnego urządzenia z dostępem do Internetu, wchodząc na stronę www.gdansk.pl lub przyjść do Domu Kultury Wyspa Skarbów,
gdzie w godzinach od 13 do 19 w dni powszednie będzie udostępniony sprzęt do głosowania.

 

Rekomendowane numery  projektów do realizacji na Wyspie czyli w Pierwszym Okręgu:

5 – sporządzenie dokumentacji technicznej remontu elewacji bud. przy ul. Turystycznej 3.

15 – siłownia pod chmurką dla Wyspy Sobieszewskiej, ul. Jodowa przy placu zabaw.

17 – sporządzenie dokumentacji zagospodarowania terenu rekreacji przy przeprawie promowej ul. Boguckiego.

19 – ciągi spacerowe wzdłuż Martwej Wisły-dojście do mostu pontonowego.

35 – ustawienie ławek na terenie Wyspy wzdłuż ciągów spacerowych ok. 10szt.

40 - plac zabaw  na Wyspie przy ul. Narcyzowej.

47 – modernizacja pętli autobusowej na Wyspie przy ul. Przegalińskiej.

49 – wiaty przystankowe na Wyspie Sobieszewskiej – 4 szt.

Można zagłosować maksymalnie na 5 PROJEKTÓW


Wydrukuj, zapisz, podziel się z innymi:

8 Responses to “BUDŻET OBYWATELSKI – Tylko do 23.02.14”

  • Jacek:

    Dziękuję za informację i podpowiedź , które projekty dotyczą Wyspy bo trudno w tym gąszczu je znaleźć, a tak było o wiele łatwiej, ja już wybrałem 5 projektów i zajęło to dosłownie kilka minut, mam nadzieję , że inni też to zrobią, jutro namówię rodzinę Pozdrawiam Jacek

  • Tomek:

    Czy mógłbym dowiedzieć się jakie kroki poczyniła Rada osiedla w celu poinformowania mieszkańców o całej inicjatywie budżetu obywatelskiego? Poza promowaniem tego na własnej stronie internetowej.

  • admin:

    Plakaty, ulotki, maile do znajomych z prośbą o dalsze przekazywanie, 2 – krotne / dwie kolejne niedziele, na każdej mszy / odczytanie informacji o miejscu i sposobie głosowania w ramach ogłoszeń parafialnych.

  • tom tom:

    zachęcał nas też przedstawiciel rady osiedla na spotkaniu Stowarzyszenia Wyspy Sobieszewskiej i spotkaniu założycielskim Lokalnej Organizacji Turystycznej „Wyspa Sobieszewska”. Moj syn jak był na zajęciach w Wyspie skarbów też przyniósł informacje. w końcu 50 tyś ludzi zagłosowało, a na projekt m in. siłowni pod chmurką na ul. jodowej zagłosowało 2600 osób, Panie Tomek, kto nie wiedział, ten i nie wie jak dzień dziś jest

    • wyspiarz:

      Akurat na ten projekt głosowali mieszkańcy kilku dzielnic; Brzeźna, Nowego Portu, Oruni, Stogów, Krakowca-Górek Zachodnich, Olszynki oraz Wyspy Sobieszewskiej.
      I sądząc po wynikach zwycięskich projektów były to w większości głosy mieszkańców Stogów (gratulacje).

      Na projekty dotyczące tylko Wyspy Sobieszewskiej głosowało:
      5 – 168 głosów
      17 – 289 głosy
      19 – 664 głosy
      35 – 338 głosów
      47 – 188 głosów
      49 – 226 głosów

      Ciekawi mnie czy wszyscy głosujący mieszkańcy Wyspy oddawali po 5 głosów (z powyższej listy wynika, że raczej nie – a szkoda).

      Projekt, który zajął ostatnie „premiowane” miejsce otrzymał 1340 głosów. Nie wiem dokładnie ile osób z Wyspy było uprawnionych do głosowania, ale było raczej mało prawdopodobne, że jakiś „nasz” projekt zajmie miejsce w czołowej piątce. Frekwencja musiałaby być rekordowa.

  • admin:

    Witam. O minimalnych lub braku szans na „przeforsowanie’ zadań mało liczebnych
    dzielnic zarządy ich Rad Osiedli zgłaszały władzom miasta w czasie konsultacji projektu budżetu obywatelskiego. Niestety bez skutku. Stąd też pomysł połączenia
    zadań w jeden blok tematyczny. Wspólne – i to nie dla wszystkich – były niestety tylko dwa, mianowicie: siłownia i plac zabaw. Pomysł okazał się dobry. Gdyby nie to, to nie
    mielibyśmy nawet siłowni. Chociaż, gdyby zagłosowało z Wyspy o 55 osób więcej byłby i plac zabaw. Trudno. Wnioski musimy wyciągnąc sami, my z Wyspy.
    Kolejna akcja się wyborcza zacznie się już jesienią tego roku.

    • TolerancyjnyInaczej:

      W ślad za protokołem z wyborów samorządowych w 2011 r., szacowałbym liczbę uprawnionych na ok. 2800. Jeśli przyjąć dane Wyspiarza dot. proj 19 (664) za wymierne do liczby głosujących to jest to grubo ponad 23%, czyli na tle całego Gdańska (10%), wypada to nieźle. Naprawdę, biorąc pod uwagę tryb glosowania i poprzedni wynik frekwencyjny w wyborach samorządowych (15%) oceniłbym to całkiem dobrze.Samorządność się budzi na Wyspie i rolą Rady, jej działaniami można to tylko pobudzać.
      Jeżeli taka frekwencja jak na Wyspie (23%) byłaby we wszystkich większych dzielnicach tego samego okręgu, to nawet 100% frekwencja na Wyspie nie pomogłaby w przeforsowaniu ani jednego lokalnego projektu. Forma głosowania nie powinna być powtórzona.

  • admin.:

    To jest naprawdę rozsądny głos w sprawie. Próby zmiany zasad rozdziału środków finansowych i zasad głosowania w budżecie obywatelskim na 2014 nie powiodły się.
    Przed nami kolejna tura walki o zmiany w następnej edycji /2015 r/ – praktycznie już jest rozpoczęta, o czym świadczy wpis na stronie Rady Osiedla. Zaangażowani powinni być wszyscy, którym nie jest obojętne, gdzie i jak mieszkamy?, w jakim otoczeniu?
    Opinie i propozycje mile widziane..