Archiwum

Trzy kąpieliska na Wyspie otwarte!!! – Sobieszewo, Orle, Świbno

22 czerwca rozpoczyna się w Gdańsku sezon kąpieliskowy. Od tego dnia ratownicy będą strzegli bezpieczeństwa w ulubionych miejscach letniego wypoczynku plażowiczów z całej Polski i zagranicy.  Z kąpieli może skorzystać absolutnie każdy.W tym roku na wyspie będą po raz pierwszy trzy kąpieliska: Sobieszewo, Orle i Świbno

Kąpieliska będą czynne do 31 sierpnia w  godzinach 9.30 – 17.30.  Planując kąpiel należy wybierać te miejsca, ponieważ właśnie tam jest najbezpieczniej. Na kąpieliskach w Gdańsku nie odnotowano przypadku utonięcia. Ratownicy mają do dyspozycji nowoczesny sprzęt w postaci m.in. szybkich łodzi motorowych, skuterów wodnych z platformą do transportu osoby poszkodowanej, quadów z przyczepami do transportu, łodzi wiosłowych, kajaków morskich, desek ratowniczych czy defibrylatorów.

 

Najwyższa jakość

Sześć Gdańskich kąpielisk zyskało międzynarodowe wyróżnienie poświadczające najwyższą jakość. Wśród nich charakterystyczne Błękitne Flagi będą powiewały także na kąpieliskach: Sobieszewo oraz Orle. To duży prestiż, który przekłada się również na poczucie bezpieczeństwa dla turystów oraz gdańszczan odpoczywających nad wodą. Jest potwierdzeniem najwyższych standardów zarządzania bezpieczeństwem, ekologią i infrastrukturą dla tego typu obiektów.  Przed wyruszeniem na odpoczynek nad wodą warto odwiedzić stronę internetową http://www.kapieliskagdansk.pl/start,11,37.html

Plażowicze znajdą na niej wiele przydatnych informacji, np. można szybko sprawdzić warunki atmosferyczne panujące na danym kąpielisku, w tym temperaturę wody, powietrza. Dowiemy się również, czy kąpiel w danym miejscu jest dozwolona (biała flaga), czy też zabroniona (czerwona flaga).

Kąpieliska dostępne dla każdego

W ramach dedykowanej akcji „Bliżej wody”, na kąpielisku Sobieszewo i Orle ułożone są kładki pozwalające osobom niepełnosprawnym lub opiekunom z dziećmi w wózkach na łatwiejsze dotarcie praktycznie do samej wody. Korzystać z nich mogą również posiadacze rowerów, gdyż przy kładkach można znaleźć stojaki do przypięcia jednośladów.

Stały monitoring czystości

Gdański Ośrodek Sportu odpowiada również za sprzątanie gdańskich plaż na odcinku od granicy Gdańska z Sopotem do Świbna, na długości około 23 km. Obecnie plaże sprzątane są codziennie od godzin wczesnorannych do wieczora. Obejmuje to zarówno sprzątanie mechanicznie i ręczne, jak też opróżnianie pojemników na śmieci w ramach bieżących potrzeb. Firma sprzątająca ustawiła blisko 800 pojemników na śmieci. Większa ich liczba zlokalizowana jest przy wejściach na plaże oraz w obrębie kąpielisk. Dodatkowo przy każdym kąpielisku można znaleźć pojemniki do selektywnej zbiórki odpadów. Przesiewanie piasku odbywać się będzie przynajmniej raz w tygodniu. Prowadzony jest stały monitoring czystości plaż. Uruchomiony został specjalny całodobowy numer telefonu (58 524 18 53), pod którym można zgłaszać wszelkie przypadki zanieczyszczeń gdańskich plaż.

 

Wydrukuj, zapisz, podziel się z innymi:

8 Responses to “Trzy kąpieliska na Wyspie otwarte!!! – Sobieszewo, Orle, Świbno”

 • Wyspiarz:

  A czy Rada ma w planach zainteresowanie się sprawą wadliwej komunikacji na te kąpieliska? Autobusy co godzinę jeżdzące z Dworca Głownego to chyba jakies nieporozumienie. Sezon juz sie rozpoczyna i znowu nasze autobusy bede przepełnione i dużo opóźnione.

 • … jutro – 26.06 – wylewanie asfaltem kolejnego paska Świbnieńskiej na odc. 600m i szer. 2,5m ;)

 • Jacek:

  Autobusy na kąpielisko Sobieszewo jeżdżą co kilkanaście minut ( 112 i 186), a na kąpielisko Orle i Świbno co 35 minut nawet w Niedziele http://www.ztm.gda.pl/rozklady/rozklad-112_20170228-2-2.html

 • Wyspiarz:

  O ile wogóle jeżdżą, i nie co 35 min. Sam dojazd z Gdańska do Orle czy Świbna to w sezonie ok 1 godziny czasu i jeden autobus na kilkadziesiąt minut to trochę mało. Sa przepełnione i nie sprawne. Poza tym w godzinach wieczornych jeżdzą juz co godzinę, a bardzo duzo turystów wraca z Gdańska na Wyspę wlaśnie wieczorami.

 • Jacek:

  JNie no późnymi wieczorami to racja, jeżdżą rzadziej ale ja nie z rady, tylko, że pisałeś komentarz o dojazdach na kąpieliska a one wieczorami nie są czynne i w dzień co 35 min jeździ autobus 112, jeżdżę bardzo często i nie zdarzyło mi się aby jakiś nie przyjechał, oczywiście zepsuć sie może nawet super samochód, ale widocznie ja mam szczęście. No a to, że z Gdańska do Świbna się jedzie godzinę to wynika przecież z odległości, liczby przystanków i wyznaczonej trasy.

 • mistrz:

  Z linią 112 to nie jest taka prosta sprawa, bo tu wchodzi w grę porozumienie międzygminne Gminy Miasta Gdańsk z Gminą Pruszcz Gdański. Zwiększenie częstotliwości linii 112 wiąże się z większymi dopłatami do jej funkcjonowania na terenie Gminy Pruszcz Gdański przez Gminę Pruszcz Gd. (Wzrasta ilość wozokilometrów/koszty pracy przewozowej).
  Zgadzam się z @Jackiem, że tu problemem nie jest częstotliwość, a czas przejazdu (duża ilość przystanków, niska prędkość eksploatacyjna, długa trasa). Alternatywą była by linia 212.

 • znajomy sąsiad:

  Witam sąsiadów,
  Mamy wakacje a prace remontowe na wyspie trwają w najlepsze.Mam na myśli remonty rozpoczęte w Czerwcu i Lipcu a nie budowę np. mostu ,która rozpoczęła się wcześniej.Goście ,turyści przyjechali odpocząć a hałas, kurz utrudnienia w ruchu,ten odpoczynek znakomicie zakłócają.Rozumiem potrzebę remontów ale czas jest po temu,niestosowny.Popularności nam to nie przysporzy na pewno, a raczej spowoduje omijanie wyspy szerokim kołem.Planowanie proszę państwa,planowanie…
  Myślę że protest Rady u osób odpowiedzialnych za planowanie, mógłby cokolwiek zmienić.

 • znajomy sąsiad:

  Znajomy sąsiad,
  Most prawie w komplecie,przęsła zwodzone zacumowały od strony Wiślinki na barce.Super bardzo się cieszę