Archiwum

Razem nazwijmy rondo na Wyspie oraz nową ulicę !!!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Rada Dzielnicy Wyspa Sobieszewska zamierza, korzystając

z przysługującego prawa statutowego, wystąpić do Rady Miasta Gdańska

z wnioskiem o podjęcie inicjatywy uchwałodawczej w sprawie nadania nazwy dla:

 

1.  ronda, które powstaje od strony Sobieszewa u zbiegu ulic: Turystyczna

- Nadwiślańska przy budowanym moście przez Martwą Wisłę

oraz

2.  nowej drogi łączącej ul. Turystyczną (w rejonie posesji nr 92)

i ul. Przegalińską (w pobliżu ul. Wienieckiej), która aktualnie

funkcjonuje pod roboczą nazwą „Nowa Turystyczna”.

 

Wolą Rady Dzielnicy jest aby wybór został dokonany spośród

propozycji zgłaszanych przez mieszkańców Wyspy Sobieszewskiej, sąsiednich okolic, innych dzielnic Gdańska, jak również sympatyków i gości dla których Wyspa, to coś więcej niż punkt na mapie i miejsce czasowego pobytu.

Na zgłaszanie propozycji nazwy z krótkim

uzasadnieniem czekamy do dnia 28 lipca(sobota) 2018 roku.

1. w formie elektronicznej  na adres: wyspa@radadzielnicy.gdansk.pl

2. pisemnie – listownie (pocztą) lub koperty z wnioskami pisemnymi można także

złożyć w bibliotece, Domu Kultury „Wyspa  Skarbów” i Radzie Dzielnicy

(do Rady – po zgłoszeniu telefonicznym – 505 226 445),  które mają siedzibę

w tym samym budynku – ul. Turystyczna 3  w Sobieszewie. (decyduje data dostarczenia)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

42 Responses to “Razem nazwijmy rondo na Wyspie oraz nową ulicę !!!”

 • jarekzet:

  Szanowni Państwo, wydaje mi się, że skoro most ma być Mostem Niepodległości to rondo wręcz musi zostać nazwane imieniem Marszałka Józefa Piłsudskiego twórcy i obrońcy Naszej Ojczyzny. Życzę tego Państwu i sobie. Serdecznie pozdrawiam i trzymam kciuki za zmieniające się Sobieszewo .

  • Do @jarekzet —>Most ma być Mostem Niepodległości ale wtedy gdy P. Adamowicz zostanie prezydentem. Na 11-go listopada bowiem planowana jest uroczystość nadania imienia a wybory najpóźniej 4-go października. Jednak gdy prezydentem zostanie Wałęsa_junior albo Płażyński_junior to pewne jest, że wszystko co „adamowiczowe” zostanie zaorane i nikt nas nie będzie pytał czy Niepodległości w nazwie ma pozostać ;)

   Piłsudski natomiast ma conajmniej kilka „nieczystych” postępków – w tym sprawę Bitwy Warszawskiej…

   • … oczywiście myślałem o 4. listopadzie – jako ostatecznym dniu wyborów…

   • jarekzet:

    A czy jest ktoś w naszym kraju czysty, poczynając od samych siebie ? Zresztą zrobicie jak chcecie. Widzę, że bez polityki nie obędzie się, szkoda. Piękny most fajna nazwa, nowe rondo super patron. I tyle. Pozdrawiam.

    • Tolin:

     Czystego nie znajdziesz, ale człowieka, który ma na sumieniu kilka setek polskich dusz w bratobójczym puczu, przeciwko legalnie wybranemu rządowi, to ciężko znaleźć, a do tego skrytobójcze mordy na przeciwnikach. Nie chcę mu odejmować zasług, ale na tzw. ziemie zachodnie, Pomorze, Wielkopolskę, Śląsk to on miał delikatnie ujmując wywalone, dlatego cieszył się takim poważaniem u Niemców. Właśnie Piłsudski ciągle jest obiektem polityki, bo zamiast ocenić go jak człowieka, to pozycjonuje się go jako zbawcę albo wcielonego diabła. Dla mnie Niepodległość łączy, nawet jak nazwa została zaproponowana przez Prezydenta Adamowicza, a Piłsudski dzieli. Każdy może mieć inne zdanie.

 • As:

  I jeszcze można by jakoś nazwać drogę między kwiatową a nową turystyczną. Pewnie Malo kto o niej wie. Może Polan st.?

  • To, nie jest jedna droga utwardzona grysem z domieszką betonu ale dwie drogi tworzące kilku kilometrowę pętlę połaczona z ul. Kwiatową. Wzdłuz tej pętli powstała instalacja energetyczna i oświetleniowa na słupach – lepsza niż instalacja po modernizacji na ul. Świbnieńskiej ;)

   Kruszywa do budowy nowej Turystycznej i tych dodatkowych dróg dostarcza firma „Kruszywa…” wchodząca w skład konsorcjum które buduje tzw Nową Turystyczną – której właścicielem jest syn p. Nowaka – właściciela „areałów” na których powstaje cała infrastruktura ;)

   • As:

    Fakt, nakłady na …obozowisko harcerskie robią wrażenie. A już myślałem, że takie rzeczy to przeszłość z lat wielkich wałów, ale może nie ciągnąc lepiej wątków. Życie takie kruche…

    • @As —> no to już masz nazwę dla dróg z grysu ;)

     PS: to normalne, że dla tymczasowych zbiorowisk ludzkich rzędu wielu tysięcy – 15 tys w tym roku i 25 tys w 2020 roku tworzy się sieć szkieletowych dróg wokół których ustawione będą urządzenia zapewniające „ciągłość życiową” – agregaty prądotwórcze, pompy zasilające w H2O, pompy odprowadzające ścieki (umywalnie, wc, stołówki i natryski), hydranty ppoż wokół zespołów namiotów – będzie ok 1500 namiotóe – 10-cio osobowych, wiązki instalacji energetycznych i telekomunikacyjnych itd prowadzone doraźnie po ziemi do poszczególnych obiektów. ;)

 • Tolin:

  Proponuję dla ulicy nazwę „rolnicza” albo „polderowa” co oddaje charakter terenu przez jaki przebiega. Może za jakiś czas to będzie jedyny ślad po charakterze tego terenu.
  Dla ronda proponuje nazwę „Olędrów”, koniecznie w takiej pisowni. Kto zna historię wyspy ten nie ma wątpliwości, że bez nich wyspy by nie było. Z czasem to określenie dotyczyło nie tylko osadników z Holandii, dlatego nazwa została mocno spolszczona. Zauważmy, że obok ronda, przy kościele, istnieją jedyne zachowane stelle menonickie na Wyspie, a to są własnie ślady menonickie.
  Dla zainteresowanych
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Ol%C4%99drzy

  jarekzet powinniśmy chyba lokalnie unikać kontrowersyjnych osób, a do takich na pewno należy Piłsudski. Zresztą ma on już aż nadto upamiętnień. Zostawmy to politykom, a tutaj może zadbajmy o fragmenty historii, które tam wysoko bardzo umykają.

 • Xdd:

  Księdza Krzysztofa gnicha :) kumaci zrozumieją nazwa ulicy a rondo szeryfa sobieszewa wąskiego

 • Znajomy sąsiad:

  Popieram Tolina. Proponuję nazwać rondo imienia Budowniczych Przekopu Wisły.Pozdrawiam sąsiadów

 • Korsarz:

  Propozycja Tolina – ulica Polderowa wydaje się rozsądna i warta rozpatrzenia.

  Natomiast co do ronda to, moim zdaniem, powinno zostać bez nazwy – generalnie nastała jakaś dziwna moda, że każdy skwer czy rondo musi mieć nazwę. Rondo to w końcu skrzyżowanie, a jakoś nie zauważyłem, żeby inne skrzyżowania miały swoją nazwę.
  Ale jeśli już miałbym coś zaproponować to może rondo im. Wincentego Pola???

  • Tolin:

   Korsarzu,
   Wincenty Pol też dobry, ale sobie myślałem, że Wincenty ma swoją izbę, budowniczy przekopu swój głaz, a ci co osuszali tereny, meliorowali, walczyli z powodziami, budowali folwarki to jeszcze nie mają nic. Ale Wincentemu też się należy, w końcu z mostu widać Wislę Śmiałą a to jego nazwa.

  • mistrz:

   Ja też bym proponował aby nazwać rondo im. Wincentego Pola. A nazwa Polderowa pasuje jak najbardziej do tej ulicy.

 • Wyspiarz:

  Moim zdanien jeśli już ma być jakaś nazwa to właśnie związana wyłącznie z historią Wyspy Sobieszewskiej.

 • piotr:

  Rondo RYBAKA

 • piotr:

  Rondo Rybaka, Praktycznie w każdej rodzinie na wyspie ktoś rybaczył. Przede wszystkim neutralne i związane z historią

  • Tolin:

   Bardzo ciekawa propozycja. Mamy ulice nawiązującej do tematyki rybackiej, ale nikt się nie pochylił nad samymi rybakami, a to na prawdę kawał historii. W przyszłości może na środku ronda mogła by stanąć jakaś instalacja poświęcona rybakom. Nie miałbym nic przeciwko temu, aby przyjezdnych na wyspę witało rondo rybaka.

 • Kowlak:

  Rondo im. Roberta Baden-Powella.
  Generał Baden-Powell to twórca skautingu (w Polsce nazywanego harcerstwem). Myślę że byłoby to bardzo fajnym „prezentem” dla skautów którzy za 2 lata tłumnie odwiedzą wyspę. BiPi był w Polsce raz w życiu. W Gdyni 75 lat temu.

 • nurek:

  Proponuję nazwę nowej ulicy.Może: Szarych szeregów? Ma to związek z harcerstwem a przecież to właśnie w tym celu została wybudowana.Drugi pomysł to nazwać ją imieniem „ksywą” bohaterki Ulica im INKI.

 • Ola:

  Moja propozycja nazwy ronda to „Rondo Rybaków”. Harcerze są i pojadą a Rybacy to historia całej wyspy.

  • Global:

   Rondo Rybaka albo Rybaków jest dobrą propozycją Na wielu starych pocztówkach są przedstawiani rybacy, To historia Wyspy. Świbno -Dawna wieś rybacka(Wikipedia),
   Górki Wschodnie to dawna osada rybacka. Do lat 80 przy nabrzeżach tłoczyły się łodzie i kutry rybackie. To ryby łowione przez rybaków z Wyspy trafiały na Targ Rybny wiele lat wcześniej zanim Gdańsk był nazywany Wolnym Miastem

 • Miłośniczka Wyspy Sobieszewskiej:

  Rondo Rybaka brzmi bardzo dobrze. Przynajmniej żadnej polityki. Przecież tutaj mieszkali niemal sami rybacy. Dla mnie naprawdę fajna nazwa.

 • Tup:

  Rondo Wyspiarzy

 • irka:

  RONDO RYBAKA nazwa zwiazana z historia tej wyspy —-moja propozycja co do nazwy ulicy ul.IRENY SZEWINSKIEJ. I.K.

 • Olka:

  Bardzo podoba mi się wyżej proponowana nazwa RONDO RYBAKA !
  Podpisuje się pod tym ! Najlepsza nazwa !!!

 • Rebel:

  Rondo Rybaków to świetny pomysł na nazwę. Odwołuje się do historii Wyspy.

 • piotr:

  raczej sugerował bym nazwę „Rondo Rybaka” a nie Rybaków. W tym wypadku rybak symbolizuje wszystkich rybaków. Mamy Dzień Górnika który jest świętem wszystkich górników, Dzień Ojca a nie ojców, Dom Marynarza, Centrum Zdrowia Dziecka, Dzień Matki, no, może Dzień Kobiet trochę odbiega od reguły ale to w końcu ma być święto każdej Kobiety ;)

 • Opcjonalny:

  Moja propozycja na nazwę ronda i ulicy to:

  -Rondo Ptasie
  -Ulica Ptasiorajska

  Pozdrawiam

 • Kamil:

  Popieram Rondo Rybaka.
  Nieco bardziej współcześnie by było Rondo Turysty, co to na nim pokręcić się można i zdecydować czy w prawo czy w lewo :)

 • Tolin:

  Myślę, że Rada niechcący spowodowała coś pozytywnego. Wprawdzie oczekiwała na propozycje, w postaci emaila lub listownej, ale dostała coś więcej, bo oprócz propozycji i uzasadnienia, również dyskusję. Chyba nikt nie obraził się za wymianę argumentów. Mam nadzieję, że głosy na stronie też zostaną wzięte pod uwagę przez Radę. Aż żal, że do dyspozycji mamy tylko jedno rondo i ulicę, bo na prawdę wybór nie jest łatwy. Zobaczymy też, co wyniknie z tej imprezy harcerskiej, czy będą to miłe wspomnienia, czy będziemy chcieli o niej jak najszybciej zapomnieć.
  Myślę, że gdyby władze częściej się pytały ludzi, choćby o nazwy ulic, to ludzie chętniej by się angażowali.
  Można znaleźć dyskusję w Internecie nt. ronda w Świnoujściu. Tam też ludzie chcieli Ronda Rybaka, a wyszło inaczej – szkoda. Aż jestem ciekaw co z tego wyniknie. Czy Rada posłucha głosu mieszkańców. Nie wiemy co zostanie zgłoszone listownie, każdy członek rady ma również swój głos i swoje zdanie, ale przede wszystkim jestem ciekaw czy władze miasta posłuchają rekomendacji Rady.

  • @Tolin napisał „Zobaczymy też, co wyniknie z tej imprezy harcerskiej, czy będą to miłe wspomnienia, czy będziemy chcieli o niej jak najszybciej zapomnieć.”

   Mieszkańcy Świbnieńskiej i Boguckiego będą musieli wytrzymać codzienny przejazd 200-stu autobusów – co przez 10 dni zlotu daje 2000 przejazdów pod naszymi domostwami.

   Ciekawie się zapowiada… :(

   • Tolin:

    Te 100 autobusów w jedną stronę, wielkiej różnicy chyba nie zrobi. To mniej więcej tyle co 300 samochodów tyle, że przewiozą kilkanaście tysięcy osób zamiast kilkuset w samochodach. To będzie raczej ciekawostka. Zastanawiam się jednak jak będzie Wyspa funkcjonować jak na uliczkach, na plaży między Sobieszewem i Orlem, pojawi się dodatkowo taka ogromna liczba osób. W Jelitkowie, czy Brzeźnie, to pewnie wrażenia nie robi, ale tutaj… Mam nadzieję, że dzieciaki wywiozą jednak dobre wspomnienia.

    • 2Tolin napisał „Te 100 autobusów w jedną stronę, wielkiej różnicy chyba nie zrobi. To mniej więcej tyle co 300 samochodów”.

     Dziennie przejedzie dwa razy po 100 autokarów a nie 100. Nie jest istotne ile one osób przewiozĄ ale ważne JEST to, że samochody, autobusy ZKM i autokary wymijać się będą po naszych trawnikach i wjazdach z kostki. Zapraszm Tolin na Świbnieńską w dniach 6-16. sierpnia w godzinach kiedy te kolumny bedą sie przemieszczać – to nie będzie ładny widok. :(

     • Tolin:

      Tu się zgodzę Rychu, masz rację. Świbnieńska nie jest na to przygotowana. Poza ZTM, bardzo rzadko można spotkać jakikolwiek autokar, który by z „nieprzymuszonej woli” zapuściłby się na Świbnieńską lub Akwenową.

 • Tolin:

  Chciałem jeszcze bardzo podziękować osobom, które razem ze mną napisały do władz miasta i urzędu morskiego, o postawienie tablic ostrzegawczych o niebezpieczeństwie silnych prądów. Jak widać skutek jest, bo tablice pojawiły się. Czy to uratuje komuś życie, trudno zweryfikować. Na pewno jednak każdy może poczuć się ostrzeżony. Na przykładzie sinic można zauważyć, że ludzie do których dociera informacja, potrafią z czasem z niej skorzystać. Niewiele osób na zamkniętych plażach korzystało z kąpieli. Pozostali mogą mieć pretensje tylko do siebie.
  Jeszcze raz dziękuje osobom, których poruszyły utonięcia z początku roku i postanowiły coś z tym zrobić.

 • Znajomy sąsiad:

  Rondo Rybaka jak najbardziej, bardzo ciężki zawód godny uhonorowania.Pozdrawiam sąsiadów.

 • Ruiny po byłym PGR (ul. Wieniecka) przy terenie Zlotu harcerzy prawie usunięte – wystarczyło 7 dni – a straszyły prawie 30 lat ;)

  • … ruiny niestety tylko „prawie usunięte” – część opuszczonych budynków nadal straszy – a już myślałem, że ten zakątek zostanie po blisko 30-stu latach uporządkowany. Nie pomogła bliskość zaproszonych 15-stu tys. gości polskich i zagranicznych :(

   PS: kliknij w mój nick i sprawdź ekstremalne warunki pogodowe – również online – jakie moja stacja pogodowa rejestruje na Wyspie Sobieszewskiej ;)

 • Sonar:

  Jestem za Rondem Rybaka

 • mieskaniec:

  Popieram nazwę Rondo Rybaka. Idea wyboru nazwy przez mieszkańców jest dobrym pomysłem.