Archiwum

Propozycje mieszkańców na nazwę dla nowego ronda na Wyspie oraz nowej ulicy

 

Tydzień temu Rada Dzielnicy Wyspa Sobieszewska zaprosiła Wszystkich do zgłaszania propozycji nazwy dla:

1.  ronda, które powstaje od strony Sobieszewa u zbiegu ulic: Turystyczna

- Nadwiślańska przy budowanym moście przez Martwą Wisłę

oraz

2.  nowej drogi łączącej ul. Turystyczną (w rejonie posesji nr 92)

i ul. Przegalińską (w pobliżu ul. Wienieckiej), która aktualnie

funkcjonuje pod roboczą nazwą „Nowa Turystyczna”.

Dziś przedstawiamy ( w kolejności alfabetycznej) propozycje otrzymane od mieszkańców i miłośników Wyspy:

Rondo: Bąsak, Budowniczych Przekopu Wisły, Bursztynowe, Generała Tadeusza Rozwadowskiego, Kossina, Ligi Ochrony Przyrody, Marszałka Józefa Piłsudskiego, Marynarzy, Nadmorskie, Nadwiślańskie, Nad Zatoką,  Olędrów, Pamięci Bohaterów Westerplatte, Pamięci Mostu Pontonowego, Pierwszych Osadników, Pojednania, Powojennych Osadników, Ptasie, Roberta Baden-Powella, Rybaka, Rybaków, Turysty, Waldemara Nocnego, Wąskiego, Wincentego Pola, Wolności, Wolności i Jedności, Wyspiarzy, Zbigniewa Brzezińskiego, 100-lecia Związku Harcerstwa Polskiego, 112 ( zapewne chodzi o linię autobusową).

Ulica: Harcerska, Inki, Ireny Szewińskiej, Kocia, Księdza Gnicha, Polan, Polderowa, Polskich Harcerzy, Ptasiorajska, Rolnicza, Sielankowa, Szarych Szeregów, Tulipanowa, Wczasowa, Wydmowa, ZHP, 100-lecia ZHP.

Dziękujemy za wszystkie propozycje.

Jednocześnie informujemy, że w dniu 31 lipca odbędzie się sesja Rady Dzielnicy Wyspa Sobieszewska w czasie której Rada podejmie decyzję o wystąpieniu z wnioskiem do Rady Miasta Gdańska

o podjęcie inicjatywy uchwałodawczej w sprawie nadania nazwy dla ronda i ulicy. Rada zamierza zarekomendować jedną z zaproponowanych nazw przez mieszkańców. O wyborze rekomendacji, poinformujemy wkrótce.

Wydrukuj, zapisz, podziel się z innymi:

6 Responses to “Propozycje mieszkańców na nazwę dla nowego ronda na Wyspie oraz nowej ulicy”

 • Korsarz:

  Jakiego wyboru dokonała wczoraj Rada?

  • Tolin:

   Ciekawe, ciekawe, myślę, że decyzja nie była łatwa. Najpierw pewnie trzeba było wybrać metodę wyboru ;)

 • Krótko.
  Ostatecznie Rada będzie wnioskowała do Prezydenta i Rady Miasta Gdańska o następujące nazwy:
  a/ rondo – „Rondo Rybaków”
  b/ ulica – „ul. 100- Lecia” ZHP”.

  • Korsarz:

   Jestem trochę zawiedziony zaproponowaną nazwą ulicy. Nazwy Polderowa, Wczasowa czy Tulipanowa bardziej pasowałyby do charakteru Wyspy.

   No ale taka jest decyzja Rady…
   Zobaczymy czy miasto zaakceptuje te propozycje czy może ma jakieś inne.

   Czy wiadomo kiedy można się spodziewać decyzji w tej sprawie?

   • Tolin:

    Każdy pewnie trochę czuje zawód, bo miał inne typy, ale bardzo podobała mi się inicjatywa Rady i myślę, że te propozycje są o niebo lepsze w stosunku do tego, co by przyszło ze strony miasta.
    Nawet od nazwy ulicy 100 lecia ZHP, można by znaleźć bardziej odpowiednie, pośród propozycji bo dodanie roku to jakby uczcić jedno wydarzenie, a nie organizację. Trochę jak 10 lecie PRL ;) . Ponadto mamy wiele organizacji skautowych mało kto wie, że kilkadziesiąt, więc Harcerzy Polskich byłoby takie bardziej koncyliacyjne. Na terenie trójmiasta powstała m.in. druga, co do wielkości organizacja. Organizacje te niepotrzebnie się ścierają i nie ma co promować jednej bo każda dobrze spełnia cele wychowawcze.
    Ale i tak jest moim zdaniem świetnie. Dziękuje Radzie za inicjatywę, namawiam do kolejnych i jeszcze większej otwartości.
    Popieram, że kluczowe teraz będzie zachowanie nam miłościwie panujących w odległych urzędach.

  • …nazwy ulic i skrzyzowań na Wyspie nie mogą przysłonić nam czujności w sprawie lokalizacji spalarni toksycznych odpadów – której nadal hcca sie pozbyc mieszkańcy Westerplatte i Stogów.

   Odżywa bowiem temat przenosin spalarni z Port Service na Westerplatte —> to ważny temat dla obecnej i kolejnej Rady Wyspy ;) Poprzednie przenosiny do Rudników czyli na naszą Wyspę wspólnymi siłami zablokowaliśmy – nie tak dawno ;)

   Wybory tuż, tuż – warto więc przeczytać dokładnie jak w poniższym artykule wypowiada się kandydat reelekt na prezia naszego miasta w kwestii oceny terenów na których mieszkamy – na które tak ochoczo chce nadal – jak widać – skierować strumień toksycznych spalin niebezpiecznych odpadów…

   „Kilka lat temu zaproponowaliśmy Port Service zmianę lokalizacji i przeniesienie się na tereny przemysłowe w okolice Oczyszczalni Wschód w jak najdalszej odległości od zabudowy mieszkaniowej.” —> ta lokalizacja to Rudniki na przeciwko Górek Wschodnich z konkretnym adresem (ulica i numer działki) – zostały wydane przez magistrat stosowne decyzje z których cichaczem sie wycofano po naszej interwencji …nasza Rada ma w tej sprawie dokumenty.

   https://www.trojmiasto.pl/wiadomosci/Do-Port-Service-trafia-niebezpieczne-odpady-z-Gostynina-n126696.html