Raport z badań nad aktywnością społeczną na Wyspie Sobieszewskiej
Przedstawiamy Raport z badań dotyczących ROZWOJU AKTYWNOŚCI SPOŁECZNEJ NA WYSPIE SOBIESZEWSKIEJ
ZE SZCZEGÓLNYM UWZGLĘDNIENIEM EFEKTÓW DZIAŁAŃ
W RAMACH PROGRAMU SPOŁECZNEGO
Przedstawiamy Raport z badań dotyczących ROZWOJU AKTYWNOŚCI SPOŁECZNEJ NA WYSPIE SOBIESZEWSKIEJ
ZE SZCZEGÓLNYM UWZGLĘDNIENIEM EFEKTÓW DZIAŁAŃ
W RAMACH PROGRAMU SPOŁECZNEGO
„Zapytani, w jaki sposób prowadzona powinna być promocja działań, mieszkańcy wymieniają przede wszystkim ulotki, doręczane na przykład za pośrednictwem listonosza, argumentując to dużą liczbą osób starszych, zamieszkujących Wyspę. Jednakże skonfrontowani z tą sugestią lokalni liderzy twierdzą, że działania takie były już podejmowane i się nie sprawdziły”
Taki cytat jako wisienkę znalazłem w przeczytanym dokumencie. Niestety ulotka nic nie załatwi, zwłaszcza u ludzi starszych jeśli nie zostanie poparta rozmową. Zatem najpierw rozmowa, a potem ulotka na odchodne. Tak to działa ze starszymi ludźmi. Ulotka wówczas jest utrwalaczem rozmowy i inicjatorem rozmów wewnątrz rodziny i znajomych nawiązującej do wizyty „działacza”. „Weź no poczytaj, przynosiła to taka pani i mówiła, że to, że tamto”, „no popatrz tu jest wszystko napisane, co i kiedy”, „co sądzisz o tym ” itd.
Nie wiem co to za instytucja kryje się za autorkami tego Raportu – Moniką Popow i Katarzyną Werner – ale rzuciła mi się w oczy nieznajomość przez te panie struktury administracyjnej miasta Gdańska.
Autorki używają określenia „osady” zamiast „osiedla” odnosząc się do enklaw Wyspy Sobieszewskiej w których występują zgrupowania zabudowań. W ten sposób odnoszą się do Świbna czy Przegaliny.
Podobną nieznajomość tematu wykazuje autor portalu http://www.wyspa.pl który nieustępliwie: Świbno, Sobieszewo, Przegalina, Komary, Górki Wschodnie, Pastwa Sobieszewska, Sobieszewko czy Orle nazywa miejscowościami na współczesnej Wyspie Sobieszewskiej zamiast „osiedlami”.
Owszem, drzewiej tak było. Były to i osady i miejscowości. Ale od 1973 roku czyli od 45-ciu lat czyli prawie od pół wieku – wymienione skupiska ludności to tylko osiedla dzielnicy Gdańska – Wyspa Sobieszewska.
Niektórym cknią się czasy sprzed 1945 roku oraz wczesne powojenne, ale mamy XXI wiek i – chcąc – nie – chcąc Świbno już nie jest Gminą z siedzibą w Sobieszewie a obecne osiedla nie są Gromadami do których jak widać niektórym sie ckni
Droga Rado Osiedla Wyspy Sobieszewskiej,
Proszę rzućcie łaskawie okiem na tymczasowy objazd ulicą Kanałową,utworzonym na czas budowy ronda.
To skandal aby coś takiego nam zafundować zwłaszcza w cżęści nad kanałem Młynówka.
Jest tak nierówno że już jeden właściciel auta przypłacił to rozbiciem miski olejowej o błocie po kolana nie wspomnę.
Właściciele najbliższych posesji będą to błoto mieli na swoich pięknie utwardzonych podwórkach.
Bardzo proszę o interwencję tzn o nowe płyty tam gdzie ich brak i ponowne ułożenie nierównych płyt.Można to zrobić nocą aby nie wprowadzać dodatkowego chaosu.
Oznakowanie w rejonie pompy odwadniającej kanał Młynówka jest zbyt mało widoczne wprowadza w błąd i zmusza auta do cofania lub zawracania aż spod ulicy Turystycznej
Z góry dziękuję i pozdrawaiam
Znajomy Sąsiad.
W sprawie ograniczenia ruchu (ruch naprzemienny) oraz objazdu przez ul. Kanałową interweniowałem w przeddzień wprowadzenia zmian, które nie były konsultowane. Zarząd Dzielnicy podejmie interwencję, może coś się zmieni. Gdyby to było możliwe prosiłbym również mieszkańców o interwencje (najlepiej mailowe) do Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, która prowadzi inwestycję lub do Gdańskiego Centrum Kontaktu.
Drogi Adminie,
Bardzo dziękuję za rychłą odpowiedź.
Wyrazy szacunku.
Pozdrawiam