Archiwum

Raport z badań nad aktywnością społeczną na Wyspie Sobieszewskiej

Przedstawiamy Raport z badań dotyczących ROZWOJU AKTYWNOŚCI SPOŁECZNEJ NA WYSPIE SOBIESZEWSKIEJ
ZE SZCZEGÓLNYM UWZGLĘDNIENIEM EFEKTÓW DZIAŁAŃ
W RAMACH PROGRAMU SPOŁECZNEGO

raport aktywności _Wyspa Sobieszewska 20181215

Wydrukuj, zapisz, podziel się z innymi:

5 Responses to “Raport z badań nad aktywnością społeczną na Wyspie Sobieszewskiej”

  • Tolin:

    „Zapytani, w jaki sposób prowadzona powinna być promocja działań, mieszkańcy wymieniają przede wszystkim ulotki, doręczane na przykład za pośrednictwem listonosza, argumentując to dużą liczbą osób starszych, zamieszkujących Wyspę. Jednakże skonfrontowani z tą sugestią lokalni liderzy twierdzą, że działania takie były już podejmowane i się nie sprawdziły”
    Taki cytat jako wisienkę znalazłem w przeczytanym dokumencie. Niestety ulotka nic nie załatwi, zwłaszcza u ludzi starszych jeśli nie zostanie poparta rozmową. Zatem najpierw rozmowa, a potem ulotka na odchodne. Tak to działa ze starszymi ludźmi. Ulotka wówczas jest utrwalaczem rozmowy i inicjatorem rozmów wewnątrz rodziny i znajomych nawiązującej do wizyty „działacza”. „Weź no poczytaj, przynosiła to taka pani i mówiła, że to, że tamto”, „no popatrz tu jest wszystko napisane, co i kiedy”, „co sądzisz o tym ” itd.

  • Nie wiem co to za instytucja kryje się za autorkami tego Raportu – Moniką Popow i Katarzyną Werner – ale rzuciła mi się w oczy nieznajomość przez te panie struktury administracyjnej miasta Gdańska.

    Autorki używają określenia „osady” zamiast „osiedla” odnosząc się do enklaw Wyspy Sobieszewskiej w których występują zgrupowania zabudowań. W ten sposób odnoszą się do Świbna czy Przegaliny.

    Podobną nieznajomość tematu wykazuje autor portalu http://www.wyspa.pl który nieustępliwie: Świbno, Sobieszewo, Przegalina, Komary, Górki Wschodnie, Pastwa Sobieszewska, Sobieszewko czy Orle nazywa miejscowościami na współczesnej Wyspie Sobieszewskiej zamiast „osiedlami”.

    Owszem, drzewiej tak było. Były to i osady i miejscowości. Ale od 1973 roku czyli od 45-ciu lat czyli prawie od pół wieku – wymienione skupiska ludności to tylko osiedla dzielnicy Gdańska – Wyspa Sobieszewska.

    Niektórym cknią się czasy sprzed 1945 roku oraz wczesne powojenne, ale mamy XXI wiek i – chcąc – nie – chcąc Świbno już nie jest Gminą z siedzibą w Sobieszewie a obecne osiedla nie są Gromadami do których jak widać niektórym sie ckni ;)

  • Znajomy Sąsiad:

    Droga Rado Osiedla Wyspy Sobieszewskiej,
    Proszę rzućcie łaskawie okiem na tymczasowy objazd ulicą Kanałową,utworzonym na czas budowy ronda.
    To skandal aby coś takiego nam zafundować zwłaszcza w cżęści nad kanałem Młynówka.
    Jest tak nierówno że już jeden właściciel auta przypłacił to rozbiciem miski olejowej o błocie po kolana nie wspomnę.
    Właściciele najbliższych posesji będą to błoto mieli na swoich pięknie utwardzonych podwórkach.
    Bardzo proszę o interwencję tzn o nowe płyty tam gdzie ich brak i ponowne ułożenie nierównych płyt.Można to zrobić nocą aby nie wprowadzać dodatkowego chaosu.
    Oznakowanie w rejonie pompy odwadniającej kanał Młynówka jest zbyt mało widoczne wprowadza w błąd i zmusza auta do cofania lub zawracania aż spod ulicy Turystycznej
    Z góry dziękuję i pozdrawaiam

    • admin.:

      Znajomy Sąsiad.
      W sprawie ograniczenia ruchu (ruch naprzemienny) oraz objazdu przez ul. Kanałową interweniowałem w przeddzień wprowadzenia zmian, które nie były konsultowane. Zarząd Dzielnicy podejmie interwencję, może coś się zmieni. Gdyby to było możliwe prosiłbym również mieszkańców o interwencje (najlepiej mailowe) do Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, która prowadzi inwestycję lub do Gdańskiego Centrum Kontaktu.

  • Znajomy Sąsiad:

    Drogi Adminie,
    Bardzo dziękuję za rychłą odpowiedź.
    Wyrazy szacunku.
    Pozdrawiam