Archiwum

Budowa przystani żeglarskiej przy ul. Nadwiślańskiej

W tym tygodniu ogłoszony zostanie przetarg na budowę przystani żeglarskiej z bosmanatem przy ul. Nadwiślańskiej.  Budowa ma zakończyć się wiosną przyszłego roku.

Inwestycja zostanie zrealizowana przy nabrzeżu Martwej Wisły na Wyspie Sobieszewskiej. Przystań powstanie tuż przy przystanku tramwaju wodnego, na działce położonej przy ul. Nadwiślańskiej pomiędzy numerami 37 a 43. W najbliższych dniach planowane jest ogłoszenie przetargu na budowę dzięki której Gdańsk zyska nową przystań żeglarską.
Realizacja zadania obejmować będzie montaż układu 3 prefabrykowanych pomostów pływających z trapami zejściowymi, które tworzyć będą zamknięty port w kształcie litry „C”. Łącza długość, to około 300m. Pojawią się także wytyki cumownicze wraz z wyposażeniem (drabinki bezpieczeństwa, sprzęt ratowniczy, postumenty oświetleniowe zasilające wyposażone w gniazda elektryczne i zawory wodne, knagi cumownicze, itp.). Plan zakłada cumowanie 73 jednostek.


W ramach prac przewidziano również budowę slipu dla jednostek pływających o wymiarach 6×6,5 m. Nabrzeże zostanie wyposażone w drabinki wyłazowe, odbojnice, stojaki na koło ratunkowe i postumenty oświetleniowe.
Oprócz infrastruktury wodnej na terenie przystani powstanie także budynek użytkowy bosmanatu z zapleczem socjalnym, pomieszczeniami technicznymi i pomieszczeniem sali szkoleń dla około 20 osób. Ponadto przy nabrzeżu pojawi się m.in. wiata z zabudowanym paleniskiem na grill. Zostanie ona funkcjonalnie połączona z salą szkoleniową, umożliwiając organizowanie wydarzeń żeglarskich (regat, spotkań) z wykorzystaniem przestrzeni wiaty i sali szkoleniowej jednocześnie.
Dodatkowo na terenie inwestycji powstanie także hangar do przechowywania sprzętu pływającego. Teren zostanie zagospodarowany, pojawią się miejsca postojowe, nie zabraknie także elementów tzw. małej architektury, m.in. ławek i koszy na śmieci. Zakończenie inwestycji określono na przełom I i II kwartału 2021 roku, jednak ze względu na sytuację związaną z pandemią wirusa, termin może ulec przesunięciu.
Przedsięwzięcie zostało ujęte do realizacji, w ramach programu  strategicznego Województwa Pomorskiego pn. „Rozwój oferty turystyki wodnej w obszarze Pętli Żuławskiej i Zatoki Gdańskiej”. Ponadto budowa przystani żeglarskiej będzie współfinansowana ze środków unijnych, w ramach Osi Priorytetowej 8 Konwersja Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego dla działania nr 8.4. Wsparcie walorów atrakcyjności dziedzictwa przyrodniczego.

Wydrukuj, zapisz, podziel się z innymi:

8 Responses to “Budowa przystani żeglarskiej przy ul. Nadwiślańskiej”

 • Tolin:

  Bardzo się cieszę, bo projekt został znacząco poprawiony do pierwotnego. Pisałem również o tym, że jest zbyt mało miejsc, brak socjalu itp. uwagi. Nie jest perfekcyjnie, bo ciągle za mała i budynki nie zapewnią całorocznej rentowności, ale jest dużo lepiej niż w pierwotnych założeniach. Nie pamiętam, czy Rada wtedy interweniowała i zgłaszała uwagi do pierwotnego projektu ale wydaje mi się, że tak.

  • admin.:

   Potwierdzam. Interwencja była. Spowodowało to wprawdzie przesunięcie rozpoczęcia inwestycji. Przyjęty ostatecznie projekt nie do końca zadowala, zwłaszcza jeśli chodzi o rozwiązania na lądzie, ale uwzględnia znacznie większą ilość miejsc postojowych na wodzie. Oby tylko sprawnie przebiegły procedury przetargowe. To także obecnie duży problem.

 • A ja przy okazji tak wspaniałej inwestycji zapytam Przewodniczącego Rady który podobno jest Komendantem Straży Pożarnej w Świbnie – czy nie przeszkadza mu wielotonowa hałda odpadów bytowych – w tym niebezpiecznych -jaka rozrasta się od stycznia tego roku a mamy kwiecień – na przeciwko budynku straży – po drugiej stronie u. Boguckiego …

  Pytam Szefa Rady i Szefa Straży… to jest składowisko opon, lodówek, szaf kibli wanien, plastików i całego asortymentu odpadów bytowych…

  … wysypisko zachwyca pomysłowością lokalizacji na przeciwko Straży – cieszy oko już od kwartału – czy to nie drażni oczu Przewodniczącego Rady ?

  Likwidacja wysypiska wymaga juz kilku pojazdów wielotonowych…

  • Jerzy Petryczko:

   Szanowny Panie „Rychu” dzisiaj po raz 2 zostało przeze mnie zgłoszone wraz ze zdjęciami do Gdańskie Centrum Kontaktu i Straży Miejskiej o nielegalnym wysypisku przy ulicy Boguckiego. Drażni mnie ta sytuacja jak Pana, postaram się zadziałać w inny sposób.
   Pozdrawiam Jerzy

   • Panie Jerzy, bardzo dziękuję za zainteresowanie tematem bo to wstyd aby takie składowisko odpadów zlokalizowane przy krawędzi drogi krajowej 501 bytowało sobie ot, tak po prostu jako publiczne wysypisko śmieci…

    Jak widać niezliczone w tym rejonie patrole Straży Miejskiej i Policji nie reagują na tą sytuację. Centrum Kontaktu z Mieszkancami „umarło” wraz ze śmiercią Pawła Adamowicza. To jest taka atrapa jak TK… Tylko patrzeć jak zostanie wchłonięte w głebsze struktury magistratu a potem zaorane.

    Liczyłem – adresując posta do Pana – na Pana koneksje w magistracie :) co jak widać w obecnych czasach jest niezbędne aby nasza „ekologiczna” Wyspa nie stała się wysypiskiem śmieci.

    Pozdrawiam,
    Rychu

 • Jacek:

  Panie Rychu – co do centrum kontaktu to robię różne zgłoszenia mailowo, albo przez masenger systematycznie od ponad roku, a że jeżdżę dwa razy dziennie na trasie gdańsk – świbno widzę czy zgłoszenia są realizowane ( np. dziury w drodze, przycięcie krzaków, przewrócony toj toj, znak ograniczenia prędkości, padłe zwierze na drodze i inne nie tylko na wyspie, ale na całej trasie) i muszę powiedzieć, że na każde zgłoszenie dostaję odpowiedź z numerem zgłoszenia – a dodatkowo jesli nie może być zrealizowane dostaje odpowiedź z wyjaśnieniami. Zgłoszę też to składowisko odpadów i dam znać, zobaczymy co odpowiedzą. Także wg mnie centrum kontaktu działa bez koneksji

  • Rychu:

   Miło, że jest zainteresowanie tą „górą wstydu”, która rozrasta się – a w kolejnych dniach jest coraz ciekawsza… ale póki co od stycznia leży… tylko dlaczego nie interesują się tym niebezpiecznym wysypiskiem służby porządkowe ?

   Inna sprawa to pytanie dlaczego „twórcy” tej góry wstydu cyklicznie patrz: upierdliwie tworzą ją w tym miejscu od ponad trzech lat ?

   Do stycznia tego roku Centrum Kontaktów reagowało w miarę skutecznie – chociaż kampanijność zamykania zgłoszeń była widoczna przed półroczem czy przed końcem roku – pewnie dla celów sprawozdawczości.

   Moje dwukrotne zgłoszenie do Centrum Kontaktu, styczeń i marzec jest widoczne na przeciw budynku Straży Pożarnej … to jest ta skuteczność i operatywność Centrum Kontaktu.

   Życzę powodzenia w likwidacji wysypiska… włączam licznik :)

   Ciekawe jakie będzie wyjaśnienie magistratu dla tej żenującej sytuacji ?

   Majówka już blisko – gości w Świbnie będzie sporo mimo pandemicznych ograniczeń…