Archiwum

Nowe życie dawnego boiska na Wyspie Sobieszewskiej – ul. Przegalińska

W odpowiedzi na wniosek Rady Dzielnicy Wyspa Sobieszewska Fundacja Społecznie Bezpieczni, ze wsparciem Miasta Gdańska, organizuje nową przestrzeń rekreacyjną na Wyspie Sobieszewskiej. Na terenie dawnego boiska przy ul. Przegalińskiej powstanie m.in.: miejsce do rodzinnej rekreacji, wypożyczalnia rowerów oraz powiązany z nią parking na zasadzie „park and ride” na około 100 samochodów. Ma zmniejszyć ruch przy wejściach do plaży, ograniczyć nielegalne parkowanie, a także poprawić bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. Przy projekcie pracować będą osoby wychodzące z bezdomności.


Od 19 czerwca przy ulicy Przegalińskiej (wjazd od ul. Turystycznej) Fundacja Społecznie Bezpieczni, która z powodzeniem prowadzi m.in. parking społecznie odpowiedzialny przy ul. Lawendowej czy na Stogach, otwiera kolejną przestrzeń opartą na idei odpowiedzialności społecznej w Gdańsku. Miejsce łączy kilka potrzebnych dzielnicy funkcji: wypożyczalni rowerów, miejsca do rekreacji i punktu startowego dla meleksów, które dowiozą pasażerów z aut do pobliskiego wejścia na plażę oraz miejsca, w którym można aktywnie spędzić czas. Dzięki ponownemu zagospodarowaniu dawnego boiska mieszkańcy dzielnicy będą mogli znów zagrać w piłkę nożną czy siatkówkę oraz aktywnie spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi.

- Idea wprowadzenia dodatkowych rozwiązań parkingowych dla osób udających się na plaże wyniknęła z rozmów z mieszkańcami i z dyskusji radnych dzielnicy Wyspa Sobieszewska. W każdy weekend, szczególnie w sezonie, drogi dojazdowe na plaże są zatarasowane. Nie tylko jest to uciążliwość dla pieszych, ale przede wszystkim trudność dojazdowa dla służb ratowniczych, straży miejskiej, straży pożarnej. Jako Rada Dzielnicy Wyspa Sobieszewska wystąpiliśmy do Miasta Gdańska z propozycją organizacji parkingów na Wyspie. Znaleźliśmy, ciekawe, alternatywne rozwiązanie zagospodarowania nieużywanego terenu zielonego przy ul. Przegalińskiej – opowiada Władysław Sidorko, przewodniczący Zarządu Dzielnicy Wyspa Sobieszewska.

Wyspa Sobieszewska jest jednym z ulubionych miejsc turystów i mieszkańców pozostałych dzielnic Gdańska. Szerokie plaże, Rezerwaty Ptasi Raj i Mewia Łacha, ścieżki rowerowe i nordic walking przyciągają miłośników aktywnego spędzania czasu. W szczególności latem i wiosną samochody zaparkowane ciasno przy samych wejściach na plażę i ulicach dojazdowych są uciążliwe dla wszystkich: odwiedzających i mieszkańców.

Pilotażowy projekt „Park and ride” na Wyspie Sobieszewskiej ma pokazać, jak świadomie, w bardziej zrównoważony dla środowiska i lokalnej społeczności sposób, można korzystać z plaż i lasów. Główną intencją jest budowanie nawyków, by po dotarciu na Wyspę dalej poruszać się już wyłącznie ekologicznymi środkami lub pieszo, a przy okazji cieszyć się spacerem po okolicy. Wypożyczalnia rowerów i punkt startu meleksów na części dawnego boiska przy ulicy Przegalińskiej, które od lat niszczało i zarastało, jest prototypowym rozwiązaniem, które ma przynieść korzyści mieszkańcom i turystom.

- Parking Społecznie Odpowiedzialny to inicjatywa angażująca osoby potrzebujące i wzmacniające je poprzez pracę. Dzięki stabilnym warunkom mogą oni stanąć na nogi, w trudnych okrasach życiowych, które przecież zdarzają się wielu z nas. Działalność naszej Fundacji skierowana jest na wsparcie osób wykluczonych społecznie, osób potrzebujących. Wypracowany zysk będzie przekazany na właśnie tego rodzaju wsparcie. Mamy nadzieję, że kierowcy pozytywnie odniosą się do tej inicjatywy, tak jak ma to miejsce na Parkingu na ul. Lawendowej – mówi Dominik Kwiatkowski, prezes Fundacji Społecznie Bezpieczni.

Na Wyspie Sobieszewskiej planowane są kolejne inwestycje z zakresu rozwoju turystyki: budowa przystani żeglarskiej na Martwej Wiśle przy ulicy Nadwiślańskiej czy kolejna trasa rowerowa wzdłuż ulicy Świbnieńskiej i Akwenowej, a także budowa przystani kajakowej na kanale Młynówka. Rozwijany potencjał stwarza też szansę na zwiększony ruch turystów z Gdańska oraz przyjezdnych. Oznacza to jednak konieczność wdrażania nowych rozwiązań, które przyczynią się do ograniczania negatywnych konsekwencji, m.in. wzmożonego ruch samochodowego.

Strefa sportowa przy ulicy Przegalińskiej z funkcją „park and ride” będzie czynna od 19 czerwca do 14 września. Opłaty, które przeznaczone są na rzecz Fundacji Społecznie Bezpieczni to: 10 zł za pozostawienie samochodu na cały dzień, 20 zł za pozostawienie samochodu i przejazd meleksem do wejścia na plażę przy ul. Falowej w dwie strony – dla wszystkich pasażerów auta. Cennik wypożyczania rowerów: 20 zł za dzień za jeden rower.

 

 

 

 

 

 

 


Wydrukuj, zapisz, podziel się z innymi:

5 Responses to “Nowe życie dawnego boiska na Wyspie Sobieszewskiej – ul. Przegalińska”

 • Korsarz:

  Można było się tego spodziewać – parking nie cieszy się popularnością, a właściwie to prawie nikt z niego nie korzysta:
  https://m.trojmiasto.pl/wiadomosci/Kuriozalne-znaki-ulatwiaja-parkowanie-w-lesie-n146999.html

  • Tolin:

   Tak jak pisałem kiedyś, to co dzieje się wzdłuż falowej to horror. Bez odsunięcia miejsc do parkowania od plaż nic nie uda się zrobić. Zmotoryzowanych turystów jednodniowych bardzo przybywa, a Wyspa nie ma z tego niemal żadnych korzyści, a tylko kłopoty. Ci turyści zostawiają pieniądze głównie w Gdańsku albo są wręcz mieszkańcami Gdańska. Problem dotyczy nie tylko ul. Falowej. W głębi wyspy w kierunku Świbna, co raz częściej „wyparkowywane” są uliczki osiedlowe. Coś co stanowiło możliwość parkowania dla mieszkańców lub ich gości teraz jest zajmowane przez jednodniowych turystów. Jestem gorącym zwolennikiem aby plaże Wyspy służyły również turystom z Gdańska jak i Gdańszczanom, ale kompromis nie wygląda tak jak obecnie. Kompromisem są parkingi przed Wyspą, ze zbiorową komunikacją do plaż (od parkingu wahadłowo) ulicami wzdłuż wyspy i zjazdami do plaż oraz JEDNOCZESNIE ograniczenie możliwości parkowania, z wyłączeniem mieszkańców i ich gości, w uliczkach osiedlowych i wzdłuż ważniejszych traktów. Rentowność takich przedsięwzięć wzrośnie wówczas znacznie.

 • Korsarz:

  Odsunięcie miejsc do parkowania od plaż to jedno – druga sprawa to ucywilizowanie obecnych parkingów (przede wszystkim klarowne oznaczenie miejsc parkingowych i może na czas sezonu letniego wyznaczenie płatnych stref…). Ostatnia sprawa to konsekwetne działania straży miejskiej i policji… a tego raczej nie widać (chociażby parkujące wzdłuż ulicy Turystycznej samochody z pozostawionym jednym kolem na jezdni – na Turystycznej w ogóle powinien być zakaz postoju; albo zastawianie dróg pożarowych).

  • … a dlaczego tylko na Turystycznej a Boguckiego to jakiś gorszy świat ? ;)
   … przecież jedno i drugie to droga krajowa 501 …