Archiwum

Sprzątanie plaży na Wyspie Sobieszewskiej 10.10.2020

Jak informuje portal gdansk.pl w dniach 9 – 11 października (piątek, sobota, niedziela) odbędzie się ostatni, dziesiąty etap Bałtyckiej Odysei – akcji sprzątania polskich plaż do której dołączyć mogą gdańszczanie i wszyscy chętni. W programie m.in. sprzątanie plaży na Stogach i Wyspie Sobieszewskiej.

 

Bałtycka Odyseja to akcja społeczna, której celem jest usunięcie śmieci z polskich plaż. Projekt obejmuje sprzątanie 500-kilometrowej trasy na odcinku od Świnoujścia do Piasków na Mierzei Wiślanej. Akcja podzielona została na dziesięć etapów. Co miesiąc, w jeden wybrany weekend, ekolodzy i wolontariusze zbierali się w wyznaczonych miejscach, by wspólnie wziąć udział w tej pro środowiskowej inicjatywie. Na liście miejscowości które odwiedzili, znalazły się m.in.: Kołobrzeg, Ustka, Łeba, Hel czy Puck.

Pomysłodawcą wydarzenia jest ekolog i podróżnik Dominik Dobrowolski, który wraz z wolontariuszami, pokonał już trasę około 450 km. Od stycznia do września zebrano na polskich plażach kilkaset worków śmieci.

Sprzątnie w ramach akcji Bałtycka Odyseja potrwa między 9 - 11 października. W programie m.in. zbieranie śmieci na Stogach i Wyspie Sobieszewskiej

( foto: Maciej Kosycarz/KFP)

W październiku odbędzie się finał Bałtyckiej Odysei, ale zanim do niego dojdzie, wypełniony zostanie punkt programu, który może zainteresować gdańszczan, mieszkańców Trójmiasta i okolic. W piątek 9 października odbędzie się sprzątanie plaży na Stogach, dzień później – w sobotę 10 października – na Wyspie Sobieszewskiej. Warto pamiętać, że udział w tej inicjatywie to połączenie przyjemnego z pożytecznym. Prócz dołożenia cegiełki do proekologicznych działań, uczestnicy wydarzenia zyskają szansę na spacer brzegiem morza.

W piątek 9 października w planie jest 4-kilometrowa trasa, ale w sobotę, do mety ekologicznego spaceru dotrą najwytrwalsi – przewidziana trasa, która rozpocznie się na Wyspie Sobieszewskiej a zakończy w Kątach Rybackich, to około 35 km. Każdy uczestnik, w zależności od chęci, czasu i sił, sam zadecyduje, jaki dystans pokona.

Po zakończeniu Bałtyckiej Odysei powstanie raport dotyczący stanu zaśmiecenia polskich plaż, a także wystawa, która wraz z filmem będzie prezentowana w całej Polsce.

Chętni do udziału w wydarzeniu proszeni są o wysłanie zgłoszenia na adres: baltycka.odyseja@gmail.com

Plan 10. etapu Bałtyckiej Odysei

  • 9 października – sprzątanie plaż na gdańskich Stogach (4 km), zbiórka o godz. 12.00 przy Kąpielisku Morskim Gdańsk Stogi (od ul. Nowotnej)
  • 10 października – sprzątanie plaż Wyspy Sobieszewskiej, zbiórka o godz. 9.00 przy wejściu na plażę nr 16 (od ul. Falowej); do przejścia przekop Wisły, kontynuacja sprzątania od Mikoszewa do Kątów Rybackich (do przejścia ok. 35 km)
  • 11 października od godz. 7.00 – sprzątanie i maszerowanie z Kątów Rybackich do Krynicy Morskiej, gdzie o godz. 12.00 na Plaży Białej (wejście 26) odbędzie się oficjalnie zakończenie Bałtyckiej Odysei. Od godz. 13.00 ciąg dalszy sprzątania – do Piasków (do przejścia ok. 30 km)
Wydrukuj, zapisz, podziel się z innymi:

One Response to “Sprzątanie plaży na Wyspie Sobieszewskiej 10.10.2020”

  • Jacenty:

    Tylko uwaga, jak posortujecie śmieci i będzie to już wartościowy surowiec, to może okazać się, że to należy do Skarbu Państwa :) Ech te nasze prawne absurdy.