Archiwum

Czy Światowe Jamboree Skautowe 2027 odbędzie się na Wyspie Sobieszewskiej?

28 sierpnia dowiemy się czy  czy gospodarzem 26. Światowego Jamboree Skautowego 2027, na które przyjedzie 50 tys. skautów z całego świata, zostanie ZHP.

Z tej okazji w sobotę, 28 sierpnia na „Wyspie Drogowiec” w Sobieszewie odbędzie się wydarzenie plenerowe, podczas którego m.in. ogłoszona zostanie decyzja Światowej Konferencji Skautowej oraz swój koncert zagra BOVSKA.

Czym jest Jamboree?

Przypomnijmy, że Jambroree to międzynarodowy zlot skautowy odbywający się co cztery lata. Jest największym wydarzeniem edukacyjnym skierowanym do młodzieży w wieku 14-17 lat, więc każdy może być jego uczestnikiem tylko raz w życiu.

Za każdym razem Jamboree jest organizowane przez inną organizację skautową i dzieje się tak już od 1920 roku. Od ponad 100 lat zlot wędruje po kontynentach łącząc młodych z całego świata. W Europie Środkowej ostatni raz odbył się w 1933 roku na Węgrzech.

To drugie podejście Związku jako kandydata do organizacji Jamboree w Gdańsku. Po raz pierwszy ZHP starał się o możliwość organizacji tej imprezy w 2017 roku, wtedy prawo do organizacji w 2023 r. Konferencja Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM) zdecydowała o przyznaniu Koreańskiemu Stowarzyszeniu Skautowemu.

Wyspa Sobieszewska atutem ZHP

By przekonać decydentów, nie wystarczy doskonałe hasło i obiecujący program. Liczy się także wyjątkowość miejsca, w którym planowany jest zlot i wykazanie możliwość przygotowania go na przyjęcie 50 tys. uczestników zakwaterowanych w namiotach. I tutaj “wkracza na scenę” Wyspa Sobieszewska, a dokładnie jej środkowe i południowe obszary, na których położonych jest 300 hektarów pól i łąk. Teren ten był już miejscem harcerskiej imprezy – w sierpniu 2018 roku 15 tys. harcerzy, przede wszystkim z Polski, ale także z organizacji zagranicznych, uczestniczyło tutaj w zlocie przygotowanym z okazji 100-lecia ZHP.

Program wydarzeń 28 sierpnia

  • 16.00 otwarcie strefy dla dzieci
  • 17.00 transmisja live z wyborów organizatora Jamboree 2027
  • 18.00 Jaremko Trio
  • 20.00 BOVSKA

Na wydarzenie wstęp jest wolny.

Jak dojechać

Po koncercie podstawione zostaną bezpłatne autobusy, które będą kursowały spod Drogowca do dworca PKP Gdańsk Główny. Parking dla zmotoryzowanych dostępny będzie przed kościołem pw. Matki Bożej Salettyńskiej, ul. Nadwiślańska 1 .

 

Wydrukuj, zapisz, podziel się z innymi:

One Response to “Czy Światowe Jamboree Skautowe 2027 odbędzie się na Wyspie Sobieszewskiej?”

  • Jacenty:

    Jeszcze raz przyczepię się do grodzeń na plaży. Dzisiaj trochę wiało i widać było jak niektórzy w okolicach wejścia 5 i 6, przycupnęli sobie pod wydmami, za pierwszymi kępami. Tam nie ma już ogrodzenia oraz wyrywanej trawy z plaży i przesadzanej za płot. Granica miedzy wydmą i „nie-wydmą” jest płynna. Przy siódemce, pomysłodawcom proponuje przejść się lasem. Setki papierzaków, bo dwie mobilne toalety nie załatwiają wiele. Z prostego powodu jak sądzę. Sporo osób brzydzi się do nich wejść. Problem „wycieczek” na wydmy nie został zatem rozwiązany przez ogrodzenie lecz przeniesiony do lasu. O ile na wydmie ktoś może dosyć łatwo zamaskować, swoją bytność to w lesie trudno wymagać, aby ktoś kursował ze szpadlem lub saperką, aby zakopać swój urobek. Proponuję aby Rada Dzielnicy zastanowiła się, czy warto inwestować w ogrodzenia (rekomendować takie działania). Lepiej zainwestować w informację jak zostawić po sobie miejsce, aby następnych nie odrzucało od niego. Dołek, łopatka, piasek i po robocie. Resztę możemy zostawić przyrodzie. Na pewno da sobie … radę.