Archiwum

Wodny Piknik Rodzinny na wyspie już 05 września !!!

Kajakowa przygoda, pływanie na deskach SUP, ognisko, gry terenowe i konkurencje żeglarskie, konkursy wiedzy o Wyspie Sobieszewskiej – to atrakcje przygotowane na rodzinny piknik, który odbędzie się w niedzielę, 5 września w godz. 10.00 – 15.00 w nowym miejscu rekreacji na Wyspie Sobieszewskiej – przy przystani kajakowej na Kanale Młynówka.

Przystań kajakowa Młynówka to nowe miejsce wypoczynku na Wyspie Sobieszewskiej.

- By pokazać przystań Młynówka, zachęcić mieszkańców Gdańska do korzystania z oferty kajakowej i zwiedzania Wyspy Sobieszewskiej od strony wody, wspólnie z partnerami przygotowaliśmy rodzinny piknik w tej nowej lokalizacji turystycznej. Osoby, które chcą spróbować swoich sił w rekreacyjnym rajdzie kajakowym zachęcamy do rejestracji na wydarzenie Kajakowa Przygoda, a wszystkich, którzy chcą najpierw sprawdzić, jak wygląda nowe miejsce i spędzić rodzinnie czas na grach terenowych i żeglarskich zabawach z harcerzami i harcerkami, na piknik przy przystani – mówi Łukasz Kłos, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej UMG.

Piknikowe atrakcje

W imprezę włącza się Gdański Ośrodek Sportu, na którego stoisku będzie można bezpłatnie wypożyczyć deski SUP i spróbować swoich sił w coraz popularniejszym wiosłowaniu na stojąco. Osoby, które chcą skorzystać z SUP-ów, powinny wziąć ze sobą ubrania na przebranie oraz stroje do pływania. GOS zapewnia również opiekę ratownika.

Stowarzyszenie Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej zaprosi uczestników, którzy będą chcieli sprawdzić swoją wiedzę o Wyspie Sobieszewskiej, do konkursów wiedzy o dzielnicy. W planie także ognisko z kiełbaskami, które zapewni organizator. Warto przynieść też swoje przekąski, czy koce piknikowe.

Udział we wszystkich aktywnościach jest bezpłatny.

Program pikniku rodzinnego

Lokalizacja: Wyspa Sobieszewska, ul. Przegalińska (na wysokości boiska do piłki nożnej), przystań kajakowa na Kanale Młynówka

9.00 – 15.00 Kajakowa Przygoda – rekreacyjny rajd kajakowy organizowany przez Fundację Family Challenge. Start i meta zawodów: przystań kajakowa. Zapisy i informacje: na stronie Aktywnie na Wyspie.

10.00 – 15.00 Gry terenowe i konkurencje żeglarskie z harcerzami i harcerkami z Chorągwi Gdańskiej ZHP

 • wielkoformatowe gry: Twister, Wyspa Skarbów
 • gra terenowa Poszukiwanie skarbu
 • regaty łódek origami
 • warsztaty wyplatania żeglarskich bransoletek
 • bieg Jungów (rzut rzutką ratowniczą, rzut kotwicą, nauka/wiązanie żeglarskich węzłów, poznanie nazw żeglarskiego osprzętu)
 • malowanie wielkoformatowej pocztówki upamiętniającej piknik
 • nauka żeglarskich tańców
 • turniej piłki nożnej z wykorzystaniem Bubball (dmuchanych kul, w które ubrani będą uczestnicy zawodów)

10.00 – 15.00 Bezpłatna wypożyczalnia desek SUP Gdańskiego Ośrodka Sportu

Nowa przystań

Młynówka to nowa lokalizacja na kajakowej mapie gdańskich szlaków kajakowych. Na jej wyposażenie składają się: pomost z trapami zejściowymi, suszarki i stojaki na kajaki, miejsce ogniskowe, ławki, kosze na śmieci. Przystań na Wyspie Sobieszewskiej to jedna z sześciu przystani w Gdańsku, które powstały w ramach programu Pomorskie Szlaki Kajakowe współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Wydrukuj, zapisz, podziel się z innymi:

7 Responses to “Wodny Piknik Rodzinny na wyspie już 05 września !!!”

 • Rychu:

  A co dalej z rozrytym placem w Świbnie przy promie w międzywalu?

  Piasek z namułów na wierzchu… Przedwczoraj ktoś łatą robił pomiar powierzchni tego rozrytego pola.

  • admin.:

   „Rozryty plac”, to dopiero początek realizacji stosunkowo dużego projektu zagospodarowania terenu międzywala na cele publiczne. Jest realizowany etapami z Budżetu Obywatelskiego. Projekt zwyciężał w 2-ch kolejnych edycjach BO. Zgłaszającym jest Jerzy Petryczko. Przed nami, niebawem, kolejne głosowanie projektów dzielnicowych i miejskich. Na liście projektów pozytywnie zweryfikowanych jest także teren międzywala w Świbnie. O szczegóły odsyłam do materiałów źródłowych lub wnioskodawcy.

   • Rychu:

    Śledzę w sieci status projektów w międzywalu w Świbnie . Są jednak tylko ogólne info a samych projektów stricte brak – niestety.

  • Rychu:

   Panie Jerzy, myślę o szefie Rady – teraz ten teren jakoś wygląda – zabronowany, ubity… Niech może nam Pan zdradzi czy odtwarza Pan boisko czy może to będzie teren pod korty wg BO – bo po wsi różne plotki „biegają” – w tym . :) że na skarpie planowane są ławeczki – coś w rodzaju „widowni” …

   • admin.:

    Witam Panie Ryszrdzie
    Informuję Pana że na projekt pn .Zagospodarowanie terenu sportu i rekreacji z placem zabaw (miedzywale)obejmuje:
    - boisko do piłki nożnej wraz z trybunami składanymi ( teren zalewowy wymogi)docelowo 350 osób.
    - w sąsiedztwie boiska boisko do piłki siatkowej plażowej z trybunami
    - amfiteatr
    -plac zabaw
    - w części górnej plac po byłym barze Kuter miejsca widokowe , odpoczynku, z możliwością grilowania (wiaty).
    Podsumowując: cała wyznaczona część do kamienia włącznie będzie zagospodarowana dokładając ławki , stoliki, zieleń, dróżki ,ścieżki , dojścia.
    W tym roku będziemy głosować w pażdzierniku na III etap zadania gdzie Pana ,znajomych ,sąsiadów serdecznie zapraszam.
    Zaznaczam że pozyskane fundusze z II poprzednich głosowań zostają w łącznym budżecie i czekają na dalszą realizcję.
    Wygrany tegoroczny Budżet Obywatelski pozwoli prawdopodobnie zakończenie przedsięwzięcia.
    Nadmieniam że w 2019 r po wykonaniu projektu zaproponowałem spotkanie konsultacyjne z mieszkańcami frekfencja 5 osób.
    Projekt był wywieszony w tablicach informacyjnych i ogłoszony w mediach społecznościowych.
    w razie pytań tel. 695860140
    Pozdrawiam Jerzy

 • Takie pismo zostało wysłane dzisiaj do poniższych adresatów w sprawie jeziora na ul. Świbnieńskiej w rejonie przystanku autobusowego w „centrum” Świbna:
  ===========

  Dyrektor
  Dyrekcji Rozbudowy
  Miasta Gdańska

  do rąk własnych

  Dyrektor
  Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni

  do wiadomości
  do rąk własnych

  Szanowny Panie Dyrektorze,

  W związku z dobiegającą końca inwestycją budowy drogi rowerowej wzdłuż ul. Świbnieńskiej i dalej Kanałowej oraz Urwistej po wale przeciwpowodziowym – w zakresie prac ziemnych i asfaltowych pragnę zwrócić uwagę na powstałe szkody w nawierzchni ul. Świbnieńskiej – na odcinku ok. 50m – na wysokości nieruchomości 38, 35B i 40 w okolicach przystanku ZTM .

  Jako lokalna społeczność cieszymy się oczywiście z drogi rowerowej, która wprowadza niejako cywilizację tej zapomnianej enklawy Gdańska ale realizacja nowej inwestycji nie może niszczyć inwestycji drogowej z roku 2016.

  W okolicach nieruchomości 38 i 40, w tym byłego sklepiku Angelo 35B (pomarańczowy budynek na wale p/powodziowym) na czas inwestycji firma WPRD Gravel Sp. z o.o. – wykonawca inwestycji – stworzyła plac materiałów budowlanych. Składowano w tym miejscu dziesiątki ton krawężników, suchego betonu oraz grysu. To spowodowało, że kilkudziesięcio tonowe pojazdy oraz mniejsze pojazdy transportowe manewrowały w tym miejscu przez wiele godzin dziennie przez okres wielu tygodni – to dowożąc do stworzonego magazynu, a następnie pobierając na plac budowy materiały budowlane.

  To spowodowało, że pas jezdni w tym miejscu uległ degradacji. Warstwa ścieralna jest nienaruszona ale warstwa nośna oraz opaska betonowa zapadła się. Jak mocno zapadła się widać na załączonych fotkach gdzie stale stoi woda zajmując 3/4 jezdni (1,5 pasa) na długości ok. 50m. Woda tam zbiera się niekoniecznie po dużych opadach ale po każdych opadach atmosferycznych. Jest to swoisty zbiornik retencyjny.

  Dotychczas stan był taki, że od nieruchomości nr 42 w kierunku przystanku ZTM wykonany był spad który zapewniał odprowadzenie deszczówki poza pas drogowy przetoką w chodniku – kilka metrów od przystanku ZTM. Przetoka ta – patrz Fotka (2) czerwone kółko – również została wykonana staraniem lokalnych mieszkańców aby zlikwidować “jezioro” jakie tworzyło się na wysokości przystanku ZTM oblewając pasażerów autobusu – szeroko o tym pisano w lokalnej prasie.

  Teraz to “jezioro” przesunęło się w kierunku południowym gdzie tworzy się potężny zbiornik, a do przetoki w chodniku woda już nie dociera ponieważ spad został zniszczony – patrz Fotka (2) czerwone kołko.

  Występuję z niniejszym pismem do Pana dlatego ponieważ byłem czynnym uczestnikiem dwuletnich starań w kierunku wyremontowania 300-stu metrowego odcinka pasa ruchu drogowego od skrzyżowania ul. Turystyczna/Boguckiego do granicy nieruchomości 48 na ul. Świbnieńskiej, która na tym odcinku była zdewastowana. Starania trwały w latach 2014 do 2016 w wyniku czego decyzją Dyrektora ZDiZ Gdańsk i siłami funduszu utrzymania dróg przeprowadzono gruntowny remont tego odcinka z remontem warstwy nośnej włącznie. Kosztowało to naszą gminę niemałe pieniądze. Remont prowadziła tak jak obecnie firma WPRD Gravel Sp. z o.o. – a jakość wykonanych prac była na wysokim poziomie.

  Nadmieniam, że w ostatnim okresie – lipiec br. – moim staraniem ZDiZ Gdańsk wykonał naprawę połączenia dwóch części jezdni na odcinku inwestycji z roku 2016 poprzez profesjonalne zalanie szczeliny smołą.

  Wydaje się, że naprawa jezdni w miejscu tworzenia się zbiornika retencyjnego wód opadowych powinna się odbyć kosztem budżetu inwestycji prowadzonej przez DRMG. W przeciwnym wypadku koszt spadnie na budżet utrzymania dróg ZDiZ Gdańsk.

  Oczywiście naprawa nie może polegać na nakładaniu kolejnych warstw ścieralnych w celu podniesienia poziomu jezdni ale poprzez ingerencję w warstwę nośną – bo ona została trwale uszkodzona.

  Liczymy, że w najbliższym czasie jezioro zniknie i deszczówka będzie spływać w kierunku przetoki przy przystanku ZTM – tak jak to było przed rozpoczęciem budowy drogi rowerowej.

  W załączeniu: fotki obecnego stanu

  Z pozdrowieniami,

  Załączniki:
  20210630_Fotka (1).jpg (wartość skrótu w chwili załączania: Fotka (1) – uszkodzona jezdnia)
  20210521_Fotka (2).jpg (wartość skrótu w chwili załączania: Fotka (2) – przetoka w chodniku)