Archiwum

Konsultacje dotyczące planowanych cięć odnowieniowych i pielęgnacyjnych w lasach Wyspy Sobieszewskiej

Poniżej pismo Nadleśnictwa Gdańsk w sprawie planowanych na Wyspie Sobieszewskiej tzw. cięć odnowieniowych i pielęgnacyjnych.

Gorąco zachęcamy do zapoznania się z przesłanymi materiałami oraz do aktywnego wzięcia udziału w konsultacjach.

Mapa z zaznaczonymi obszarami dostępna jest na: ArcGIS – Planowane zabiegi gospodarcze w roku 2022

Zapytania i uwagi dotyczące planowanych zabiegów gospodarczych należy kierować do dnia 04.02.2022 r., za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: gdansk@gdansk.lasy.gov.plWydrukuj, zapisz, podziel się z innymi:

24 Responses to “Konsultacje dotyczące planowanych cięć odnowieniowych i pielęgnacyjnych w lasach Wyspy Sobieszewskiej”

 • Jacenty:

  Tak jak pisałem wcześniej katastrofy ciąg dalszy i jeszcze się rozpędza. To co nazywa się eufemistycznie cięciami „pielęgnacyjnymi”, albo jeszcze lepiej „odnowieniowymi”, to zgodnie z planami leśników wycinka 20%, 30% lub 40% starych drzew na całej powierzchni w ramach rębni stopniowej IV. O tym nie dowiecie się na powyższym linku Lasów Państwowych, lecz na zestawieniach lasyiobywatele.pl, wykonywanych w oparciu o wcześniej pozyskane plany leśników. Co ciekawe są różnice w prezentowanych obszarach do wycinki na obu stronach, ale suma summarum na niekorzyść lasów. Tzn. Lasy planują wyciąć więcej w 2022 r niż jest to nas stronach monitorujących ich działalność.
  Lasy nie stosują przepisów ustawowych, i to jest symptomatyczne w piśmie. Piszą bowiem o zapewnieniu „trwałości lasów”, z zachowaniem celów hodowlanych, sanitarnych jak i rekreacyjno-wypoczynkowych, a także ochrony przyrody. Tymczasem kolejność powinna być zupełnie odwrotna. Ochrona przyrody, walory społeczne, a na końcu cele hodowlane. Tak jest w przepisach a w rzeczywistości?
  Proponuje jasny postulat, „Przekształcenie lasów na Wyspie w park miejski”. To oderwie lasy od korporacji Lasów Państwowych i przekaże we władanie mieszkańców. Wreszcie choć pośrednio zyskamy wpływ na lasy na Wyspie. Będzie w końcu realizowany cel ochrony przyrody i społeczny. Zniknie cel hodowlany i tak będzie dobrze.

 • Pipefighter:

  Nie bardzo rozumiem jaki ma być cel tych konsultacji. Lasy Państwowe i tak nie uwzględniają żadnych wniosków, próśb czy apeli. No bo, co ludzie bez wykszałcenia leśniczego mogą wiedzieć o lesie i gospodarce leśnej?

  • Jacenty:

   To jest zasłona dymna, aby odhaczyć punkt konsultacji. Niestety trzeba pisać, najlepiej dw. Rady Wyspy Sobieszewskiej, wtedy ktoś w Radzie sobie policzy ile tego jest. Każdy powinien się zmobilizować i napisać coś od siebie i poprosić znajomych, klientów, rodzinę, która przyjeżdża na wyspę, aby napisały choć 3 zdania od siebie. Postanowiłem tak zrobić i wysłałem informację do sąsiadów, znajomych i rodziny. Chodzi o efekt kuli śnieżnej. Niestety adres mailowy Rady podany w zakładce Kontakt jest nieaktualny. Poprosiłem Pana Władysława o aktualizację, bo nawet nie wiadomo jak się z Radą kontaktować. Zobaczymy jak sami nasi Radni wykażą się inicjatywą i mobilizacją społeczności w zasypaniu mailami „Dyrekcji”

  • … niestety to walka z wiatrakami – ponieważ źródło wycinki leży nie w LP – to zły adresat postulatów czyli próśb obywateli spełnianych po stu latach.

   Źródło leży w sektorze gospodarki opartej na produkcji drewna – polecam artykuł na ten temat z dn. 22.01.2022 na portalu wnp.pl zatytułowany :
   „Mamy najdroższe drewno w Europie. To niespotykana dotąd sytuacja”.

   Wycinki będą trwały do bólu aby max zwiększyć podaż drewna i obniżyć jego cenę na rynku… co miałoby obniżyć koszty operacyjne producentów opartych na dostawie drewna.

   PS: kliknij w mój avatar Rychu powyżej i sprawdź prognozę pogody na Wyspie na kolejne 10 dni – będzie nadal ciepło. :)

   • Jacenty:

    Niestety dostęp do całego artykułu nie jest bezpłatny.
    Teza ciekawa, ale o tyle niesłuszna, że jesteśmy na wspólnym rynku i primo – nie jest tak, że wysoka cena drewna może utrzymywać się przez dłuższy czas wyłącznie na rynku polskim, bo zaraz zrównoważy ją import, secundo – przemysł zawsze będzie ględził na wysoką cenę, jakby dotyczyła tylko ich zakładów, tertio – eksport surowego drewna z Polski, głownie do Kraju Środka, na którym nie zarabia nawet tartak, przeczy tym doniesieniom.
    Poza tym, co nas obchodzi, że jacyś Chińczycy chcą robić OSB z Sobieszewskiego drewna? Dla nas drzewa mają również wartość gospodarczą, ale jak rosną i nie są ścinane.
    Trend się odwraca. Pojawił się nowy portal straznicypuszczy.pl. Prezentowane tam mapy jeszcze bardziej szczegółowo opisują planowane i podjęte działania przez LP. Można np. dowiedzieć się o planach i realizacją, przeliczonych na kubiki z każdego oddziału (najmniejsza jednostka). Tym sposobem, przeliczając kubiki na statystyczne drzewa, mogłem oszacować, że w okolicach wyjścia nr 9, pozyskano 606 kubików w samym 2021 r. co daje w przybliżeniu 700 powalonych drzew, w okolicach 100 lat i więcej. I to wszystko, bez kiwnięcia palcem przez kogo bądź, łącznie z naszą szanowną Radą.
    Ile zaplanowane jest w tym roku? Z pisma LP załączonego tutaj się nie dowiecie, bo tu są tylko mydliny oczu, ale z tego portalu już tak. Może Rada się lepiej kapnie, co się dzieje w lesie, bo gro prac jest w okolicach Sobieszewa i pilarzy na pewno będzie słychać z samej siedziby. Jak ktoś bliżej Świbna to „prace” będą prowadzone również między 7 i 6. Ja przynajmniej nie będę tego słyszał na co dzień.
    Wszystko natomiast dzieje się, bo niemoc ogarnia większość mieszkańców i paraliżuje naszą Radę.

    • Dzk @Jacenty za garść nowych info – 700 ściętych drzew to dużo – plany mówią o 20% przerzedzaniu – ciekawe czy faktycznie jest wycinane co piąte drzewo czy może więcej ?

    • Ciekawe narzędzie te straznicypuszczy.pl – mozna tam zgłosic nawet online wybrany obszar lasu do Obszarów lasów narodowych.

     Ciekawe co powiedzą mieszkańcy Wiosłowej na wycinkę bezpośrednio od granicy lasu w jego głąb wzdłuz Wiosłowej począwszy od Węgorzowej w kierunku szkoły. Tam pilarze bedą ciąć drzewa bezposrednio przy domostwach… a maszyny będą szalały żeby wyciągnąć to na drogę transportową …. ciekawe która – czy tą o nowej trylinkowej nawierzchni ? :(

     Przy okazji zobaczyłem chrakterystyke tego drzewostanu i zakres prac:
     1. zakres prac do trzebnia późna – czyli trzebienie drzewostanu – LP opisuje to jako „cięcia pielęgnacyjne w drzewostanach po 50 roku życia” – dobrze ze tylko trzebnia bo mogłaby byc rębnia

     2. Powierchnia trzebni tej przy Wiosłowej to 46ha

     3. Pozyskanie drewna to 15m3/ha —> 15 kubików/ha

     4. Razem to daje 690 kubików

     5. Z sasiednich trzebni widac, że sredni wiek drzew to 69lat i jest w 60 – 80% dominujacy wiek tego drzewostanu

     6. Rodzaj drzewostanu to sosna zwyczajna

     7. Funkcja drzewostanu : ochrona gleby !!!!!

     … ile to statystycznie drzewek zniknie za plcami domów na Wiosłowej ?

     Ale ciekawa jest metryczka obszaru za tym powyżej wzdłuz Wiosłowej sasiedztwie drogi do wej nr 3 – tam jest juz rębnia a nie trzebnia – ponizej metryczka planowanych prac:

     pełna nazwa: rębnia IVb stopniowa gniazdowa udoskonalona
     wyjaśnienie stopniowe przerzedzenie drzewostanu przez okres od kilku do kilkudziesięciu lat
     masa pozyskania [m3] 0,63
     powierzchnia oddziału leśnego [ha] 39
     intensywność pozyskania [m3/ha] 61,90
     rok cięć 2022

     Pozwoliłem skorzystać sobie z wiedzy nt rębnia IVb stopniowa gniazdowa udoskonalona na portalu SGGW polecam gorąco… i co tam piszą naukowcy ?

     W dziale Ograniczenia w stosowaniu wskazuja na koniecznośc istnienia dobrze rozwiniętej sieci dróg aby nie narobic szkód w drzewostanie, sciółce i drogach publicznych oraz leśnych drogach turystycznych – a jak wygladają nasze dojścia do plazy po tych pracach ?

     Cytat z portalu SGGW:
     „Rębnia IVd jest trudniejsza w prowadzeniu niż inne formy rębni stopniowych, wymaga znaczącej obecności i zaangażowania personelu inżynieryjnego przy projektowaniu cięć i nadzorowaniu prac.

     Wszystkie czynności wykonywane w ramach tej rębni muszą być zaplanowane w czasie i przestrzeni – wymaga ona szczegółowego planowania hodowlanego na dobrym poziomie.

     Niezbędne jest właściwe udostępnienie terenu, w tym istnienie rozwiniętej sieci dróg leśnych.

     Wraz z postępem rębni wzrastają trudności w prowadzeniu rębni: ryzyko szkód od wiatru, zachwaszczenie gleby, pogorszenie się cech samosiewów.” koniec cytatu.

     Właśnie: a na wstępie powyzszego portalu jest taki oto zapis: „Rębnia IVd pozwala na odnowienie praktycznie każdego drzewostanu (litego, mieszanego, jedno- lub wielogeneracyjnego), łącząc wysokie efekty ekonomiczne z pełną realizacją założonych celów pozaprodukcyjnych” – właśnie – wysokie efekty ekonomiczne :( a nie odnowieniowe…

     Tak przy okazji i ja zwrócę się do osób które dobrowolnie startowały w wyborach do Rady czujac widocznie przemozna, nieodparta chęć do pracy społecznej – może ktoś z tak licznego zespołu pofatyguje się wzdłuż drogi do wejścia nr 2 na plażę czy flagowej drogi wzdłuż Falowej – to świetny, zdrowy spacer – zrobi serwis foto i podzieli sie wiedzą ze swoimi kolegami/kolezankami w Radzie.

     Jakie tam maszyny jeździły można ocenic po utrwalonym szerokim rozstawie osi i szerokosci podwójnych opon. Jakie tam są szkody np reszta płyt naruszona.

     Czy LP przypadkiem nie chce zmasakrowac w ten sposób nowej Wiosłowej ? Czy i kiedy szkody zostaną naprawione ?

    • Jacenty:

     Panie Rychu i o to chodzi, aby czytać i dociekać. Przedtem byliśmy zdani wyłącznie na „nowomowę” LP, ogólniki itp. Tu jest konkret, za sprawą organizacji społecznych i oddolnego działania. Wyciągają dane od lasów, chodzą z Lasami do sądów jak nie chcą dać, a potem ładnie nam prezentują. Zamiast ton dokumentów, pustych odpowiedzi od lasów, że oni się znają i troszczą, mapka, klik, proste współczynniki. Od razu widać jaki las i jaki procent pod topór. Potem wujek google pomaga dowiedzieć się co to jest rębnia gniazdowa i jak to wygląda. Robi się drogę nibypożarową, a potem hajda i rżniemy. Żeby tylko Radnym chciało się w to kliknąć i poruszyć wyobraźnię.
     To co spada, to drzewa 100 letnie i starsze. Idźcie na spacer, do tych miejsc, znajdźcie najładniejsze, najdorodniejsze drzewa i pomyślcie, że 90% z nich nie będzie w ramach „zabiegów”, Proponuję poklikac w okolicach ul. Falowej. Można znaleźć takie oddziały gdzie, wiek gatunku dominujacego to 136 lub 159 lat! i tam będą właśnie takich dziadków wycinać. Albo oddział koło ronda z Przegalińską. Dominujący klon 40%, intensywność wycinki 111 m3/ha, powierzchnia ok. 2 ha. Zrąbią na widoku z drogi 230 drzew w ramach, czego, odnowienia? Klony im przeszkadzają?
     „Pielęgnacja”, „odnowienia”, „zabiegi sanitarne”. „gniazda”, to tylko ma zmiękczyć nasze postrzeganie problemu. Koło wyjścia nr 9 zobaczyłem na żywo, efekt drogi przeciwpożarowej, rozpieprzania ściółki i niszczenia gleby, zamiany ścieżek zwierzęcych w rozwalone drogi do zrywki. To jest ta pielęgnacja i „produkt” LP, które zmuszeni jesteśmy oglądać jako mieszkańcy wraz z turystami. Kiedyś ciężko było ogarnąć wzrokiem jak kształtuje się w całości wydma. Teraz, po zabiegach, bardzo ładnie widać jej kształt, niezłe „prześwietlenie”. Udało się uratować tylko kilka pięknych drzew, ale nie powiem jak i które, bo przyjdą barbarzyńcy i wytną.
     Cieszmy się z „drogi przeciwpożarowej” jakby pożar był największym zagrożeniem dla lasu, a nie jego hodowcy.

   • Jacenty:

    na mapie straznicypuszczy.pl, jest łatwy do naprawy błąd informatyczny, który jest bardzo istotny pod względem prezentacji danych.
    Otóż jak klikniemy na oddział i zaprezentują nam się dane w zakładce cięcia planowane, to do etykiet: 
    masa pozyskania [m3]
    powierzchnia oddziału leśnego [ha]
    Odwrotnie prezentowane są dane, tzn, to co jest „masą pozyskania” prezentowane jest w „powierzchni oddziału leśnego” i odwrotnie.
    Zgłosiłem ten błąd już do naprawy, ale jak przeglądamy dane, to miejmy to na uwadze, bo potem Lasy powiedzą, że nieprawdziwe dane są na ww. portalu.

    • Jacenty:

     Błąd już jest naprawiony, o czym zostałem powiadomiony, więc portal straznicypuszczy.pl działa szybko :)

  • Jacenty:

   Nie zgadzam się, że to walka z wiatrakami. Kluczowa jest tu mobilizacja społeczna. Jest wiele przykładów, że lokalnym społecznościom udało się pokonać tego molocha jakim są LP i doprowadzić do zatrzymania gospodarczego pozyskiwania drewna. Niestety trzeba reagować na każde ruchy tej korporacji. I tu jest taki przykład. Chcą odhaczyć konsultacje, to zasypmy ich mailami dw. ktoś z boku, aby można było policzyć reakcję. Wtedy taka konsultacja może odwrócić się przeciwko LP, która sprytnie chciały zagrać, a tu napotkały na opór. 10 maili, 100, maili, 1000, a może 10 000, które sprzeciwiają się wycince? Czy to można zignorować? Trzeba cisnąć temat, a nie poddawać bez walki.
   Sam fakt, że lasy zdecydowały się nie pomijać kroku konsultacyjnego jest oznaką, że kropla drąży skałę i coś tam trafia, tego pisania. Sam nieraz pisałem, że LP bezczelnie nie konsultują wycinek z Radą.
   Polecam lekturę na portalu lasyiobywatele. To jest całkiem rzeczowy portal, a nie jacyś „zieloni” naganiacze typu WWF. A to, że zwykle o tych inicjatywach piszą media nieprzychylne rządowi? Trudno się dziwić, mając na uwadze kto kontroluje lasy, aby pisały pro-rządowe. Mnie nie interesuje polityka, tylko czy mi rżną las za płotem. Trzeba działać, a nie czekać, aż będą wybory. Nie ma pewności, że ktoś za nas odwali robotę, bo też nie ma pewności, że ci nowi bardziej wsłuchają się w nasz głos. Zresztą jak widać nie chce nas słuchać nikt, od najniższego szczebla do najwyższego, dlatego zamiast zamykać się, proponuje domagać głośniej i nieznośniej.

 • Pipefighter:

  Maile nic tu nie pomogą. W całej Polsce tną na potęgę, w tępie nie znanym od czasów okupacji niemieckiej. Nie wiem co by musiało się zdarzyć, żeby przestali. Pewnie jak wytną wszystko co ma wartość jako surowiec drzewny to się uspokoją.

  • Jacenty:

   Nie spodziewajmy się cudu, ale mam prośbę Pipefighter, napisz maila, choćby tylko dlatego, aby pokazać, że jesteś w stanie zrobić, to tylko 5 minut i potem zostań przy swoim zdaniu :)

 • Jacenty:

  Prawidłowy mail do rady to wyspasobieszewska(małpa)radadzielnicy.gdansk.pl. W zakładce Kontakt, jest ciągle niewłaściwy. Zgłosiłem prośbę o aktualizację kilka dni temu.

 • … z innej „beczki” kliknij mój avatar Rychu powyżej a zobaczysz co będzie się niebawem działo na Wyspie do jutra do południa.

  Niż Nadia z grupy cyklonów ma rozpędzić się u nas do ok. 110km/h.

  Ten niż bliźniaczo podobny jest do orkanu Feliks jaki szalał u nas 10-11. stycznia 2015 roku. Pod moim avatarem zobaczysz grafy z 10 i 11. Stycznia 2015.

  Wtedy powiało w Świbnie 88,5 km/h.

  Gorąco polecam obserwację tego co było w 2015 vs tego nas czeka online 2022 ;)

  • Jacenty:

   Klikałem z rańca i trochę powiało. Ciekawie zrobi się na morzu jak wiatr obróci się na północny. Koło 18.00 30.01.2022 zapowiadany jest maksymalne falowanie. Może w końcu fale zrobią porządek z tym paskudnym ogrodzeniem, bo poprzednie sztormy lekko mnie rozczarowały pod tym względem ;)

  • …wczoraj 29.stycznia przed północą powiało 96,4km/h z płd-zach a północy dzisiaj 108,8km/h z tego samego kierunku.

   108,8 to rekordowa prędkość wiatru na Wyspie od 8miu lat. Poprzednia to 104 km/h… całe szczęście już powoli odpuszcza…

  • Dziś 30.01’22 w dzień godz. 15.19 104,8km/h

 • … byłem po 14.00… niepowtarzalne doświadczenia _ gdy podskoczyłem to spadałem pół metra dalej… wiało na wejściu nr 2 conajmniej 120km/h w porywach centralnie od Zatoki ;)

  Kliknij w avatar Rychu powyżej – zobaczysz udokumentowane warunki pogody wczoraj gdy tak ostro wiało przez dobę.

 • Klikając w mój avatar Rychu można sobie poczytać wspomnienia więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthoff nt tragicznej pieszej ewakuacji obozu 25. stycznia 1945 roku. To już 77 rocznica tego ponurego wydarzenia. Kolumny 11000 więźniów maszerowały ul. Świbnieńską i dalej Urwistą (aleja Topolowa) do Cedr i dalej – razem 170km… w mrozie i o ogłodzie…

  Trzy miesiące później 24. kwietnia rozpoczęto morską ewakuację barkami do III Rzeszy 4400 więźniów, głównie kobiet w liczne w ciąży z obecnej przystani promowej Mikoszewo na Hel i dalej do Niemiec.

  Polecam lekturę…. klikając w mój avatar Rychu…

  • Jacenty:

   Temat ciekawy i może warty upamiętnienia? Myślę, że kamień polny przy ścieżce rowerowej z tablicą, zawierającą kilka zdań nie tyle pompatycznych, co celnych, ponadczasowych i co nie jest oczywiste „prawdziwych”, to nie za wiele jak na taki ogrom ludzkiej tragedii.

 • I jeszcze o wycinkach… klikając w mój avatar Rychu powyżej zapoznasz sie z czytelnymi slajdami nt wpływu obywatela na gospodarke lasu vs manipulacje i dezinformacje prowadzone przez tzw Lasy Państwowe.

  Przewijaj slajdy w prawo – jest to inicjatywa „Lasy i Obywatele”

  W sieci jest artykuł zatytułowany „Afera o mapę wycinki lasów. LP: „To bardzo nierzetelny przekaz postponują LP” – jak tzw Lasy Państwowe sieją dezinformację po tym jak udostępniono graficzną prezentację tego co same Lasy Państwowe wyprodukowały w tabelkach.

  LP zarzucają nam, którzy na taka mapę patrzą, że nie umiemy oglądać grafiki, czytać i zrozumieć tego co oznaczają czerwone plamy.

  Na to właśnie stać LP – na sianie dezinformacji.

  Ja – zainspirowany przez @Jacenty – pisząc kilka dni temu obszerny post w temacie wyrębu na Wyspie jednak sięgnąłem do interaktywnego opisu infografiki i robi to pewnie każdy który na mapę interaktywną spogląda – polecam powyższy artykuł oraz artykuł z mojego avatara_kliknij podbijajacy temat wycinki lasów.

  • Jacenty:

   Najśmieszniejsze, że LP oburzają się na własne dane, zaprezentowane w przystępnej formie przez lasyiobywatele.pl. No jak oni śmieli z tysięcy stron dokumentów przenieść te dane na mapy i udostępnić obywatelom na jeden klik? Toż to czysta „manipulacja” jak ludzie dowiedzą się w sposób przejrzysty, co się wokół nich planuje. Mapka, o tutaj mieszkam, o a tutaj takie czerwone placki 500 m ode mnie. Klik o wytną 10, 20, 30, 40 % najstarszych drzew? A ile te drzewa średnio mają lat w tym miejscu? O 70, 95, 123, 137 a nawet 164 lata? I nie trzeba przekopywać się przez maile, plany, porównywać tabelek?
   Ludzie są przecież niewykształceni, niedouczeni, trzeba im to na spokojnie wytłumaczyć, że „my wicie, rozumicie” w zielonych mundurach tutaj za was myślimy, bo my jesteśmy przygotowani, wykształceni. Tu się pierdyknie rębnię udoskonaloną gniazdową typu IV, a tu drogę 6 m szeroką w koronie z 10 km przez las. Potem zawiesimy 100 budek dla ptaków jako kompensatę i zawalimy nowomowę, o pielęgnacji, odnowieniach, zabiegach. Ciemny lud to kupi, bo jest… ciemny, niedoinformowany, a my jaśnie oświeceni.
   Czas Lasów Państwowych w obecnym wydaniu się jednak kończy. Kto szybciej dostrzeże wiatr zmian jaki nadchodzi wraz ze świadomością ludzi jak robieni są w balona przez ww. korporację, ten będzie najbardziej wygrany. LP nie rozumieją, że permanentnie kłamiąc, w wielu sprawach, ludzie przestają im wierzyć nawet jak mówią prawdę.