Archive for Kwiecień 2026
Wnioski o sfinansowanie przedsięwzięć z budżetu Dzielnicy Wyspa Sobieszewska na 2027 rok
Zarząd Dzielnicy Wyspa Sobieszewska zawiadamia, że w ramach konsultacji i naboru wniosków o sfinansowanie przedsięwzięć z budżetu Dzielnicy Wyspa Sobieszewska na 2027 roku wpłynęło łącznie 13 propozycji:
1. Ochotnicza Straż Pożarna w Świbnie – wniosek o dofinansowanie kwotą 20.000,00 zł projektu pt. „XXXVI festyn Świbnieńskie Lato 2027”
2. Ochotnicza Straż Pożarna w Sobieszewie – wniosek o dofinansowanie kwotą 8.000,00 zł projektu pt. „VI Sobieszewski Dzień Strażaka”
3. Stowarzyszenie Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej – wniosek o dofinansowania kwotą 5.000,00 zł projektu pt. „XIII Ptasi Piknik”.
4. Stowarzyszenie Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej – wniosek o dofinansowania kwotą 7.000,00 zł projektu pt. „220 rocznica urodzin Wincentego Pola”.
5. Stowarzyszenie Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej – wniosek o dofinansowania kwotą 7.500,00 zł projektu pt. Świąteczna choinka dla mieszkańców Wyspy Sobieszewskiej”
6. Bractwo Przygody Almanak. Stowarzyszenie Kultury Fizycznej – wniosek o dofinansowanie kwotą 4.000,00 zł projektu pt. „FunRun z Mapą – Gra Terenowa na Orientację – Sobieszewo. Edycja X.”
7. Zespół Kształcenia Podstawowego i Przedszkolnego Nr 1. Szkoła Podstawowa Nr 87 w Sobieszewie – wniosek o dofinansowanie kwotą 4.000,00 zł projektu pt. „Zakup stołu do tenisa stołowego z siatką”.
8. Zespół Kształcenia Podstawowego i Przedszkolnego Nr 1. Szkoła Podstawowa Nr 87 w Sobieszewie – wniosek o dofinansowanie kwotą 2.000,00 zł projektu pt. Szkolne rozgrywki sportowe z okazji Dnia Dziecka”.
9. Polski Związek Rencistów i Emerytów – Koło Nr 6 „Bursztynek” w Gdańsku – wniosek o dofinansowanie kwotą 7.000,00 zł projektu pt. „Świąteczne spotkanie opłatkowe seniorów Wyspy Sobieszewskiej.
10. Polski Związek Rencistów i Emerytów – Koło Nr 6 „Bursztynek” w Gdańsku – wniosek o dofinansowanie kwotą 3.000,00 projektu pt. „ Wyjazd autokarowy seniorów Wyspy Sobieszewskiej do Smołdzina i Kluk” . Wydatek dotyczy opłacenia usługi transportowej.
11. Stowarzyszenie Wyspa – wniosek o dofinansowanie kwotą 6.000,00 zł projektu pt. „187 urodziny Śmiałej Wisły”.
12. Stowarzyszenie Wyspa – wniosek o dofinansowanie kwotą 50.000,00 projektu pt. „Przystań Górki Wschodnie”.
13. Zarząd Dzielnicy Wyspa Sobieszewska – wniosek o zabezpieczenie kwoty 1.000,00 zł na opłacenie hostingu i domeny portalu „radawyspy.pl”.
Zarząd Dzielnicy Wyspa Sobieszewska informuje, że:
1. na wniosek osób zainteresowanych zapewnia pełną, możliwą do przekazania z racji obowiązujących przepisów, informację o planowanych wymienionych wyżej wydarzeniach.
2. wszystkie wnioski spełniają wymogi formalne. Zgodnie z przyjętymi procedurami będą poddane ocenie merytorycznej przez Zarząd Dzielnicy Wyspy Sobieszewskiej, która będzie podstawą do przygotowania projektu uchwały Rady Dzielnicy Wyspa Sobieszewska w sprawie wykazu propozycji przedsięwzięć planowanych do realizacji w 2027 roku. Uchwała skierowana zostanie do Prezydent Miasta Gdańska celem zatwierdzenia planowanych inicjatyw.
Przewodniczący
Zarządu Dzielnicy Wyspa Sobieszewska
Władysław Sidorko
Majowe obchody patriotyczne w Gdańsku
Maj w Gdańsku tradycyjnie wypełniają uroczystości o charakterze patriotycznym, które łączą muzykę, symbole narodowe i europejskie oraz żywą lekcję historii. Podniesienie flag na najwyższym maszcie w mieście, koncerty carillonowe rozbrzmiewające z wież, inscenizacje historyczne i chwile zadumy nad ważnymi rocznicami – to elementy bogatego programu przygotowanego dla mieszkanek, mieszkańców oraz gości odwiedzających miasto. W najbliższych dniach na Górze Gradowej (1, 2 i 9 maja), w okolicach Katowni (2 maja) oraz przy pomniku Króla Jana III Sobieskiego (3 maja) rozdanych zostanie blisko 3 tys. flag, a miejskie przestrzenie ponownie staną się miejscem wspólnej refleksji nad dziedzictwem i wartościami, które nas łączą.
- Pierwsze dni maja są dla nas w Gdańsku ważnym czasem wspólnego świętowania wartości, które nas łączą – dumy z bycia Polkami i Polakami oraz z naszej przynależności do Unii Europejskiej, której dwudziestolecie członkostwa właśnie obchodzimy – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Zapraszam Gdańszczanki i Gdańszczan do wspólnego podnoszenia flag: unijnej 1 maja oraz biało‑czerwonej 2 maja, na najwyższym maszcie na Górze Gradowej. 3 maja spotkamy się tradycyjnie przy pomniku króla Jana III Sobieskiego – miejscu o szczególnym znaczeniu historycznym i symbolicznym dla naszego miasta. Chcemy, aby w tych dniach Gdańsk był biało‑czerwony, europejski i gdański – widoczne na balkonach i w oknach flagi są wyrazem naszej wspólnoty i pamięci. Zachęcam również do udziału w licznych wydarzeniach kulturalnych i rodzinnych, które przygotowaliśmy na majówkę, łącząc wypoczynek z refleksją nad historią i wolnością.
22 lata Polski w Unii Europejskiej
- W Gdańsku w naturalny sposób przeplatają się flagi biało‑czerwone – symbol naszej dumy narodowej – z flagami Unii Europejskiej, wyrażającymi europejską solidarność i te symbole nie konkurują ze sobą, lecz wzajemnie się uzupełniają – mówi Cezary Śpiewak‑Dowbór, przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej w Radzie Miasta Gdańska. – Zachęcam Gdańszczanki i Gdańszczan także do skorzystania z atrakcji przygotowanych w Twierdzy Wisłoujście, gdzie od 1 do 3 maja czekają liczne wydarzenia historyczne oraz pokazy rycerskie, rzemieślnicze i kulinarne. To doskonała propozycja na rodzinne spędzenie majówki w wyjątkowym miejscu. Szczególnie zapraszamy do przyjazdu rowerem – na cyklistów w te dni czeka ulgowy bilet wstępu. Majowe święta w Gdańsku to połączenie historii, wspólnoty i aktywnego wypoczynku.
W piątek, 1 maja miną 22 lata od momentu, w którym Polska stała się częścią europejskiej wspólnoty. To czas dynamicznego rozwoju, realizacji ambitnych inwestycji oraz wzmacniania współpracy ponad granicami. Dla Gdańska był to okres realnych zmian widocznych w przestrzeni miasta i jakości życia mieszkańców. Środki Unii Europejskiej umożliwiają realizację kluczowych projektów, takich jak inwestycje w nowoczesną energetykę, rewitalizację historycznych dzielnic, budownictwo mieszkaniowe czy rozwój kultury. Dzięki europejskiemu wsparciu powstają przedsięwzięcia łączące troskę o środowisko, dziedzictwo i potrzeby społeczne. Członkostwo w Unii Europejskiej to także wspólnota wartości i solidarności – zdolność do wspólnego reagowania na wyzwania współczesnego świata oraz myślenia o przyszłości w perspektywie kolejnych pokoleń.
Z tej okazji, 1 maja o godz. 10.00 na Górze Gradowej – w miejscu, gdzie znajduje się najwyższy maszt w Gdańsku – uroczyście podniesiona zostanie flaga Unii Europejskiej. Wydarzeniu towarzyszyć będą dźwięki carillonu mobilnego i trąbki. Podczas uroczystości będzie można otrzymać flagi: państwowe RP, europejskie i gdańskie. O godz. 11.00 z wieży kościoła św. Katarzyny wybrzmi koncert ,,Carillony dla Biało-czerwonej”, a od godz. 10.00 do 18.00, co dwie godziny z wieży Ratusza Głównego Miasta będzie można usłyszeć Hymn Unii Europejskiej.
2 maja – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
- Patriotyzm w Gdańsku wychodzi w przestrzeń miasta i jest dostępny dla wszystkich – na placach, ulicach, pod pomnikami i na Górze Gradowej – mówi Łukasz Świacki, radny z klubu Wszystko dla Gdańska. – Zachęcamy mieszkanki i mieszkańców do odbierania bezpłatnych flag i wywieszania ich w oknach oraz na balkonach jako wyrazu więzi z Gdańskiem i szacunku dla Rzeczpospolitej Polskiej. W tym roku przygotowaliśmy ponad 3000 flag: Gdańska, biało‑czerwonych oraz Unii Europejskiej, które będzie można odebrać w kilku lokalizacjach podczas majowych uroczystości. Podświetlone na biało‑czerwono mosty, flagi wzdłuż głównych arterii i dźwięki carillonu sprawią, że święta majowe będą obecne w całym mieście. Zapraszamy do wspólnego, rodzinnego i radosnego świętowania – bez patosu, za to z gdańską energią.
Biel i czerwień to barwy, które od pokoleń stanowią jeden z najważniejszych znaków polskiej tożsamości. Przypominają o wspólnej historii, dumie i przywiązaniu do Ojczyzny – niezależnie od wieku czy miejsca zamieszkania.
W sobotę, 2 maja, w ramach obchodów Dnia Flagi RP, punktualnie o godz. 12.00 na Górze Gradowej ponownie pojawią się narodowe barwy. Uroczystemu podniesieniu flagi na 42‑metrowym maszcie towarzyszyć będzie dźwięk mobilnego carillonu i trąbki. Uczestnicy wydarzenia będą mogli bezpłatnie odebrać flagi.
Niemal równocześnie z wieży Ratusza Głównego Miasta rozbrzmi koncert carillonowy „Carillony dla Biało‑Czerwonej”. W wykonaniu miejskiej carillonistki Moniki Kaźmierczak zabrzmią utwory poświęcone fladze – symbolowi jedności, wolności i dziejów naszego narodu.
Godnie z symbolami. Biało‑czerwony Gdańsk
Flaga państwowa, godło z orłem w koronie oraz Mazurek Dąbrowskiego należą do najważniejszych symboli Rzeczypospolitej. Towarzyszą nam podczas świąt narodowych i kluczowych wydarzeń historycznych, budując poczucie wspólnoty i ciągłości tradycji. Dla Polek i Polaków są one powodem do dumy i wyrazem przywiązania do kraju.
Z okazji majowych świąt miasto zachęca mieszkańców Gdańska do eksponowania biało‑czerwonych flag na budynkach, balkonach i w oknach. Warto pamiętać o właściwym obchodzeniu się z flagą – powinna być czysta, nieuszkodzona i wolna od napisów czy rysunków.
Flagi Gdańsk, Polski oraz Unii Europejskiej będzie można otrzymać:
- 1 maja na Górze Gradowej, od godz. 9.45
- 2 maja, w dwóch punktach: na Górze Gradowej od godz. 11.45 oraz w okolicach Katowni od godz. 11.00
- 3 maja, Pomnik Króla Jana III Sobieskiego, od godz. 10.45
- 9 maja, Dzień Europy, Góra Gradowa, od godz. 10.45
W ramach obchodów Dnia Flagi RP oraz Święta Konstytucji 3 Maja, miejskie przestrzenie zyskają patriotyczną oprawę. Po zmroku wybrane obiekty i pomniki zostaną podświetlone w barwach narodowych. Od zmierzchu do świtu w dniach 2–3 maja biało‑czerwone iluminacje pojawią się m.in. na:
- pomniku Anny Walentynowicz we Wrzeszczu, pomniku Józefa Piłsudskiego na Strzyży,
- pomniku „Tym, co za polskość Gdańska” przy ul. Podwale Staromiejskie,
- pomniku Poległych Stoczniowców 1970 na Placu Solidarności,
- wiadukcie przy ul. Uczniowskiej, w rejonie stadionu,
- wiadukcie przy ul. Jana z Kolna,
- wiadukcie przy ul. Kościuszki – na wysokości Galerii Bałtyckiej,
- napisie „Gdańsk” na Ołowiance.
Fontanna Neptuna rozświetli się także w kolorach Europy. Niebiesko-żółta iluminacja pojawi się od zmierzchu 1 i 9 maja.
Święto Konstytucji 3 Maja
- Jak co roku Stowarzyszenie Garnizon Gdańsk, we współpracy z Muzeum Gdańska i Hevelianum, aktywnie włącza się w obchody świąt majowych, przypominając historyczne tradycje królewskiego Miasta Gdańska – mówi Krzysztof Kucharski, prezes Stowarzyszenia Garnizon Gdańsk. – 2 maja na Górze Gradowej będziemy asystować w XVIII‑wiecznych mundurach przy podnoszeniu flagi narodowej, a uroczystości uświetni pokaz artyleryjski nawiązujący do dawnych gdańskich ceremoniałów. Z kolei 3 maja zaprosimy mieszkańców na historyczną zmianę warty oraz wspólne odczytanie przysięgi na wierność miastu i królowi pod Dworem Artusa. To wydarzenia, które pozwalają w żywy sposób opowiedzieć o tym, jak w Gdańsku świętowano uchwalenie Konstytucji 3 maja. Zachęcamy do udziału całymi rodzinami i do wspólnego, biało‑czerwonego świętowania historii naszego miasta.
W tym roku mija 235 lat od uchwalenia Konstytucji 3 Maja – pierwszej w Europie i drugiej na świecie nowoczesnej ustawy zasadniczej. Rocznicę tę w Gdańsku uczczą liczne wydarzenia o charakterze patriotycznym i kulturalnym.
Samorządowcy o godz. 11.00 złożą także kwiaty pod pomnikiem króla Jana III Sobieskiego na Targu Drzewnym. Podczas uroczystości będzie można odebrać flagi Rzeczypospolitej Polskiej, Unii Europejskiej oraz Gdańska.
Tego dnia rozlegną się dzwony i odbędzie się koncert carillonowy z wieży Ratusza Głównego Miasta o godz. 13.00. Z wieży Ratusza Głównego Miasta tego dnia w godzinach: 10.00, 12.00, 14.00, 16.00 i 18.00 wybrzmi „Witaj, majowa jutrzenko”. O godz. 15.00 pomiędzy Wieżą Więzienną a Złotą Bramą odbędzie się uroczysta historyczna zmiana warty w wykonaniu Stowarzyszenia Garnizon Gdańsk. Następnie rekonstruktorzy przejdą ulicą Długą pod Dwór Artusa, gdzie o godz. 15.30 zaplanowano inscenizację przysięgi mieszczan gdańskich na wierność królowi i I Rzeczypospolitej. Inscenizacja, oparta jest na oryginalnym tekście sięgającym XVII wieku, który był niegdyś warunkiem uzyskania pełnych praw obywatelskich w mieście.
Majówka na Twierdzy Wisłoujście
- Majówka to doskonała okazja do wspólnotowego świętowania tego, co w Gdańsku najważniejsze – naszej historii, tożsamości i doświadczenia odbudowy miasta przez kolejne pokolenia – mówi Andrzej Gierszewski, zastępca dyrektora Muzeum Gdańska. – Muzeum Gdańska w tym czasie naprawdę ożywa i zaprasza do odwiedzania wszystkich sezonowych oddziałów – od Twierdzy Wisłoujście, przez Westerplatte, po Kuźnię Wodną w Oliwie. Przygotowaliśmy propozycje, które pozwalają dosłownie dotknąć historii – zobaczyć ją w działaniu, usłyszeć, a nawet poczuć. Szczególnie cieszy nas informacja o dofinansowaniu dla Twierdzy Wisłoujście, bo to inwestycja w przyszłość i komfort zwiedzania tego wyjątkowego miejsca. Zapraszamy mieszkańców i gości do odkrywania Gdańska razem z nami – żywo, rodzinnie i z ciekawością.
Huk karabinów skałkowych, szczęk rycerskich zbroi i zapach dawnej kuchni – Twierdza Wisłoujście zaprasza na trzydniową podróż w czasie. Od 1 do 3 maja 2026 roku gdańska fortyfikacja zamieni się w tętniący życiem obóz wojskowy i warsztat dawnych rzemieślników.
Od 1 do 3 maja w godzinach 10:00–18:00 na zwiedzających czekać będą pokazy grup rekonstrukcyjnych, warsztaty dawnego rzemiosła oraz specjalne oprowadzania po XIX-wiecznych fortyfikacjach. To propozycja dla rodzin, mieszkańców i turystów, którzy chcą aktywnie spędzić majówkę i jednocześnie poznać militarną historię Gdańska. Wstęp na wydarzenia w cenie biletu wstępu, a dla zwiedzających z rowerami, obowiązują bilety ulgowe.
Więcej informacji na ten temat wydarzenia można znaleźć w komunikacie Muzeum Gdańska.
Instytucja otrzymała dofinansowanie w wysokości ponad 12 mln zł na realizację projektu „Ochrona i podniesienie atrakcyjności Twierdzy Wisłoujście w Gdańsku”. Decyzję w tej sprawie podjęła Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Całkowita wartość przedsięwzięcia przekroczy 20,5 mln zł. Projekt realizowany jest w ramach programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko (FEnIKS). Więcej można przeczytać na stronie Biura Prasowego Muzeum Gdańska.
81. rocznica zakończenia II wojny światowej
8 maja przypada 81. rocznica zakończenia II wojny światowej. O godz. 11.00 z wieży kościoła św. Katarzyny wybrzmi koncert carillonowy. O godz. 14.00 samorządowcy oraz kombatanci oddadzą hołd ofiarom wojny, składając wieńce pod pomnikiem „Tym, co za polskość Gdańska” przy ul. Podwale Staromiejskie. Uroczystość odbędzie się z asystą wojskową. W programie przewidziano także modlitwę międzywyznaniową, apel pamięci oraz odegranie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.
9 maja – Dzień Europy
Dzień Europy, obchodzony co roku 9 maja, również znajdzie swoje miejsce w kalendarzu gdańskich uroczystości. O godz. 11.00 na Górze Gradowej na maszt podniesiona zostanie flaga europejska – symbol jedności, solidarności i wspólnych wartości narodów Europy. Charakterystyczny okrąg dwunastu złotych gwiazd na niebieskim tle przypomina o harmonii i współpracy państw członkowskich. Flagi Unii Europejskiej pojawią się także wzdłuż głównych arterii miasta, a uczestnicy wydarzenia będą mogli odebrać flagi Gdańska, Polski i UE.
O godz. 12.05 z wieży Ratusza Głównego Miasta zabrzmi koncert carillonowy, podczas którego będzie można usłyszeć hymny wszystkich 27 państw członkowskich Unii Europejskiej. Tego dnia od godz. 10.00 do 18.00, co dwie godziny, z wieży Ratusza wybrzmi Hymn Unii Europejskiej.
Patriotyczny maj – program wydarzeń:
1 maja (piątek) – Rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej
- 10.00 / Góra Gradowa / podniesienie flagi europejskiej przy akompaniamencie carillonu mobilnego i trąbki; będzie można otrzymać flagi UE, RP i Gdańska,
- 11.00 / wieża kościoła św. Katarzyny / Carillony dla „Biało-czerwonej”
- 10.00, 12.00, 14.00, 16.00 i 18.00 / wieża Ratusza Głównego Miasta / Hymn Unii Europejskiej
2 maja (sobota) – Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej
- 12.00 / Góra Gradowa / podniesienie flagi państwowej RP przy akompaniamencie trąbki; będzie można otrzymać flagi UE, RP i Gdańska,
- 12.05 / wieża Ratusz Głównego Miasta / Carillony dla „Biało-czerwonej”
3 maja (niedziela) – Święto Narodowe Trzeciego Maja
- 11.00 / pomnik króla Jana III Sobieskiego / uroczystość patriotyczna; będzie można otrzymać flagi UE, RP i Gdańska,
- 13.00 / wieża Ratusza Głównego Miasta / świąteczno-patriotyczny koncert carillonowy
- 15.00 / plac przed Zespołem Przedbramia / uroczysta historyczna Zmiana Warty
- 15.30 / Przedproże Dworu Artusa / inscenizacja przysięgi na wierność królowi i Rzeczypospolitej
- 10.00, 12.00, 14.00, 16.00 i 18.00 / wieża Ratusza Głównego Miasta / Witaj, majowa jutrzenko
8 maja (piątek) – 81. rocznica zakończenia II wojny światowej
- 11.00 / wieża kościoła św. Katarzyny / koncert carillonowy
- 14.00 / pomnik Tym, co za polskość Gdańska / ul. Podwale Staromiejskie / uroczystość patriotyczna
9 maja (sobota) – Dzień Europy
- 11.00 / Góra Gradowa / podniesienie flagi europejskiej przy akompaniamencie carillonu mobilnego i trąbki; będzie można otrzymać flagi UE, RP i Gdańska,
- 12.05 / wieża kościoła św. Katarzyny / Muzeum Nauki Gdańskiej / Hymny Europy. Koncert na carillon
- 10.00, 12.00, 14.00, 16.00 i 18.00 / wieża Ratusza Głównego Miasta / Hymn Unii Europejskiej
10 maja (niedziela) – Dzień Pamięci Polaków zamordowanych w latach 1941–1944 w Ponarach koło Wilna
- 11.00 / pomnik Ponarski na cmentarzu Łostowickim / uroczystość patriotyczna
12 maja (wtorek) – 91. rocznica śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego
- 14.00 / pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego / al. Grunwaldzka / uroczystość patriotyczna
18 maja (poniedziałek) – Upamiętnienie Czynu Bojowego Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie 1939–1945
- 12.00 / pomnik gen. Stanisława Maczka / al. Wojska Polskiego / uroczystość patriotyczna
fot. www.gdansk.pl
Zarejestruj obiekt noclegowy – apartamenty,domki,pokoje czy kwatery.
Na Wyspie Sobieszewskiej w ostatnich latach powstało wiele nowych miejsc noclegowych w tym apartamentów czy domków.
Dlatego przypominamy, że obiekty świadczące usługi noclegowe należy zgłosić do ewidencji prowadzonej przez Prezydenta Miasta Gdańska. Wpis do ewidencji stanowi podstawę legalnego prowadzenia działalności – także w przypadku najmu krótkoterminowego mieszkań i apartamentów. Nie ważne czy wynajmujemy tylko w sezonie letnim czy w ciągu całego roku.
Gdańsk jest jednym z najchętniej odwiedzanych miast w Polsce, a wraz z rosnącą liczbą turystów systematycznie zwiększa się liczba obiektów świadczących usługi noclegowe. Oprócz hoteli kategoryzowanych, których rejestrację prowadzi marszałek województwa, na terenie miasta funkcjonują tysiące tzw. innych obiektów świadczących usługi hotelarskie – m.in. apartamenty, pokoje gościnne, mieszkania na wynajem krótkoterminowy, domki turystyczne czy hostele.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy taki obiekt, przed rozpoczęciem świadczenia usług noclegowych, powinien zostać zgłoszony do ewidencji prowadzonej przez Prezydenta Miasta Gdańska – niezależnie od tego, czy działalność prowadzona jest całorocznie, czy sezonowo.
Do czasu centralnej ewidencji – rejestracja w Gdańsku
W Ministerstwie Sportu i Turystyki trwają prace nad nowelizacją ustawy o usługach hotelarskich, której jednym z kluczowych elementów ma być utworzenie Centralnego Wykazu Turystycznych Obiektów Noclegowych (CWTON). Do momentu jego uruchomienia i przekazania danych przez gminy, jedyną obowiązującą podstawą legalnego prowadzenia działalności noclegowej w Gdańsku pozostaje wpis do miejskiej ewidencji.
Miasto apeluje do wszystkich właścicieli i zarządców obiektów noclegowych, w tym osób wynajmujących mieszkania i apartamenty na doby, aby upewnili się, że ich obiekt figuruje w ewidencji.
Rejestracja prosta i w pełni online
Aby ułatwić dopełnienie obowiązku, we wrześniu 2024 roku uruchomiony został portal Gdańskie Obiekty Noclegowe – dostępny pod adresem: www.gdansk.pl/noclegi
Za pośrednictwem portalu przedsiębiorcy mogą:
- zgłosić obiekt do ewidencji,
- dokonać zmiany danych,
- wyrejestrować obiekt po zakończeniu działalności.
Wniosek można złożyć w pełni elektronicznie – podpisując go profilem zaufanym lub podpisem kwalifikowanym. Nadal istnieje również możliwość złożenia dokumentów w formie papierowej.
Każdy zarejestrowany obiekt otrzymuje potwierdzenie wpisu oraz elektroniczną wizytówkę z numerem ewidencyjnym, którą można wykorzystać w ofercie internetowej lub udostępnić w obiekcie.
Korzyści dla legalnych obiektów
Każdy zarejestrowany obiekt otrzymuje elektroniczną wizytówkę obiektu z numerem ewidencyjnym. Gospodarze mogą ją umieścić na swojej stronie internetowej lub wydrukować i wyeksponować wewnątrz lokalu. Dzięki temu turyści mogą łatwo zweryfikować autentyczność oferty i upewnić się, że dany apartament naprawdę istnieje i działa legalnie.
Korzyści dla turystów i mieszkańców
Portal Gdańskie Obiekty Noclegowe to nie tylko narzędzie dla przedsiębiorców. To także:
- źródło rzetelnej informacji dla turystów, którzy mogą sprawdzić, czy wybrany obiekt działa legalnie,
- wsparcie dla mieszkańców, umożliwiające weryfikację obiektów noclegowych funkcjonujących w ich sąsiedztwie.
Obiekty, których właściciele wyrażą zgodę, prezentowane są na mapie wraz z podstawowymi informacjami.
Każdy zarejestrowany obiekt ma prawo do bezpłatnej reklamy na portalu gdansk.pl w postaci indywidualnej zakładki z podstawowymi informacjami, danymi kontaktowymi oraz lokalizacją na mapie. Takie informacje uwiarygadniają obiekt w oczach potencjalnych Klientów.
Skala rynku i działania miasta
Na koniec marca 2026 roku w gdańskiej ewidencji znajduje się ponad 4,3 tys. obiektów noclegowych, oferujących łącznie ponad 36 tys. miejsc noclegowych. W ostatnich latach ich liczba wzrosła ponad pięciokrotnie.
Miasto prowadzi działania informacyjne, a także kontrole obiektów funkcjonujących poza ewidencją. Ich celem jest przede wszystkim uporządkowanie rynku, zwiększenie bezpieczeństwa gości oraz poprawa komfortu życia mieszkańców.
Nadchodzące zmiany w przepisach (CWTON)
Obecnie w Ministerstwie Sportu i Turystyki trwają prace nad nowelizacją ustawy, która wprowadzi Centralny Wykaz Turystycznych Obiektów Noclegowych (CWTON). Zgodnie z projektem:
- Prezydent Miasta będzie zobowiązany do przekazania danych z gdańskiej ewidencji do rejestru centralnego.
- Platformy rezerwacyjne (takie jak Airbnb czy Booking) będą mogły prezentować wyłącznie oferty obiektów zarejestrowanych w CWTON i posiadających numer identyfikacyjny.
- Za świadczenie usług bez wpisu do ewidencji lub bez podania numeru ID będą grozić wysokie kary administracyjne – nawet do 50 000 zł.
Dynamiczny wzrost rynku w Gdańsku
Popularność wynajmu krótkoterminowego w Gdańsku stale rośnie. Od 2019 roku liczba zarejestrowanych obiektów wzrosła ponad pięciokrotnie – z 681 do ponad 4300 obiektów w marcu 2026 roku. Łącznie w tych obiektach dostępnych jest dla turystów ponad 36 tysięcy miejsc noclegowych.
Gdzie szukać informacji
Szczegółowe informacje dotyczące obowiązku rejestracji, zasad funkcjonowania ewidencji oraz procedury zgłoszeniowej dostępne są na stronie: www.gdansk.pl/noclegi
Każdy kto świadczy tego typu usługi oprócz zgłoszenia swojego obiektu do ewidencji powinien pamiętać:
- o odprowadzaniu podatku od nieruchomości, jak za związaną z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków.
W tym celu Podatnik powinien zgłosić rozpoczęcie lub zmianę wykorzystywania nieruchomości na najem krótkoterminowy w terminie 14 dni od wystąpienia zdarzenia i złożyć do Urzędu odpowiednio informację (deklarację) lub korektę informacji (deklaracji) na podatek od nieruchomości. Dokument można złożyć za pośrednictwem linku: https://przyjazne-deklaracje.pl/gdansk/ - o pobieraniu i przekazywaniu opłaty miejscowej, gdyż staje się inkasentem, zobowiązanym do pobierania należnej opłaty od osób korzystających z noclegu. Więcej informacji w sprawie poboru opłaty miejscowej pod linkiem: https://bip.gdansk.pl/prawo-lokalne/podatki-i-oplaty-lokalne w zakładce „Opłaty 2026”.

Tymczasowa organizacja ruchu na ul. Kwiatowej
W czwartek, 23 kwietnia wprowadzona zostanie tymczasowa organizacja ruchu na ul. Kwiatowej. Zmiany zostaną wprowadzone w związku z remontem nawierzchni i chodników na odcinku od ul. Boguckiego do Kanału Młynówka.
Organizacja ruchu będzie wprowadzana tymczasowo, a prace będą realizowane przy zawężeniu pasów ruchu.
Wstępny termin zakończenia realizacji zadania przewidziano na koniec maja.
Porządek XXI sesji Rady Dzielnicy Wyspa Sobieszewska 21.04.2026
Informujemy, że
w dniu 21 kwietnia 2026 roku (wtorek) o godz. 17.00, w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w Sobieszewie przy ul. Turystycznej 28 odbędą się obrady XXI Sesji Rady Dzielnicy Wyspa Sobieszewska , z następującym porządkiem obrad:
- Sprawy regulaminowe – otwarcie sesji i stwierdzenie prawomocności obrad.
- Dyskusja i głosowanie nad porządkiem obrad.
- Ślubowanie Pauliny Pierzyńskiej, radnej Rady Dzielnicy Wyspa Sobieszewska.
- Informacja odnośnie bezpieczeństwa mieszkańców i gości Wyspy Sobieszewskiej oraz ładu i porządku w Dzielnicy Wyspa Sobieszewska w roku 2025, stanu aktualny i planu działania na czas sezonu turystycznego 2026r.
Referenci: przedstawiciele Komisariatu II Policji oraz Referatu VI Straży Miejskiej w Gdańsku. Dyskusja i wnioski.
- Informacja w sprawie wniosków do projektu budżetu Dzielnicy Wyspa Sobieszewska na 2027 rok. Referuje: Przewodniczący Zarządu Dzielnicy.
- Informacja Przewodniczącego Rady i Zarządu Dzielnicy z bieżącej działalności.
- Wolne wnioski i zamknięcie sesji.