Archiwum

Interwencja skierowana do ZTM w sprawie kursowania komunikacji miejskiej

Z uwagi na niedogodności dotyczące komunikacji miejskiej Zarząd Dzielnicy Wyspa Sobieszewska wystąpił z mailem do Zarządu Transportu Miejskiego o poniższej treści:

 

 

Rada Dzielnicy Wyspa Sobieszewska stanowczo protestuje wobec stanowiska ZTM w sprawie zmian w komunikacji autobusowej wprowadzonej na okres świateczno-noworoczny na liniach: 186 w relacji Gdańsk – Górki Wschodnie i 512 w relacji Sobieszewo – Przegalina.

1. Linia 186 – w dniu 24.12 (wigilia)  kursuje do 15-tej, 25.12. (I-szy Dzień Świąt) kursuje

od 15-tej a 1.01. (Nowy Rok) – również od 15-tej.

2. Linia 512 – w dniach 27.12. (czwartek), 28.12. (piątek) i 31.12 (poniedziałek)  ma być

zawieszona.

Dla jasności – autobusy na tej linii nie będą kursowały od 25.12.2018 aż do 1.01.2019 r. !!!

W przypadku linii 186 – jest to jedyne połączenie Górek Wschodnich z Sobieszewem i dalej

z Gdańskiem.

Podobnie w przypadku linii 512 – jest to jedyna publiczna komunikacja dla Sobieszewka

(ośrodek dla niewidomych!!!) i Sobieszewskiej Pastwy.

 

Konsekwencją wymienionych decyzji jest między innymi uniemożliwienie dojazdu – chociażby do kościoła parafialnego w Sobieszewie (święta!!!).

Można zrozumieć, że utrzymywanie linii 512 jest kosztowne i prawdopodobnie nieekonomiczne – ale tak dla jasności sprawy, co nie umknęło mieszkańcom

- linia 512 funkcjonowała w dwie niedziele w czasie ostatnich wyborów, chociaż normalnie w niedziele autobusy na tej linii nie kursują.

W imieniu mieszkańców i Rady Dzielnicy wnoszę o przeanalizowanie problemu i skorygowanie decyzji o funkcjonowaniu w/w linii autobusowych.

 

Z poważaniem

Władysław Sidorko

Przewodniczący Zarządu Dzielnicy Wyspa Sobieszewska

Wydrukuj, zapisz, podziel się z innymi:

11 Responses to “Interwencja skierowana do ZTM w sprawie kursowania komunikacji miejskiej”

 • … i taki ton mi się podoba – stanowczy…

 • … na sąsiednim brzegu Martwej Wisły pomiędzy ulicami Sobieszewską i Łąkową (Wiślinka) ruszyła budowa supermariny – „Solmariny” realizowanej przez Dekpol – to tak na marginesie gdyby ktoś nie zauważył przewalania setek ton madów i bielic ;)

  Sprzedaż mieszkań i miejsc usługowych już trwa u developera ;)

  https://www.solmarina.pl/

  Natomiast 1500m od skrzyżowania ul. Sobieszewskiej z Łąkową w Wiślince – zaraz za mostem – powstała piękna Stanica Wodna zarządzana przez gminę Pruszcz Gdański. 32 stanowiska cumownicze oraz profesjonalny kanał wyjściowy z akwenu stanicy do koryta Martwej Wisły. ;)

 • Tolin:

  Inwestycja wygląda bardzo ciekawie. Przeszkadza mi tylko ten wieżowiec na 10 pięter,
  Zastanawiają mnie na stepujące aspekty:
  1. Czy bezpośrednie sąsiedztwo publicznej mariny, jest na prawdę takie atrakcyjne. Wygląda uroczo, ale kto żeglował, to wie, że nocowanie w marinie ma swoje smaczki. Niewielki powiew i fały dzwonią po masztach. Ponadto żeglarze lubią do późnej nocy sobie pobiesiadować.
  2. Jak pensjonariusze tych apartamentów dostaną się na plażę na Wyspie? Chyba nikt nie sądzi, że pójdą „z laczka” :) . Na prawdę, zamiast budować parkingi i lobbować za ich budową (vide nasi Radni) trzeba starać się ograniczać ruch samochodów na wyspę, aby mieszkańcy i goście zakwaterowani na Wyspie mogli się poruszać jako tako. Dla jednodniowych gości, powinny być przygotowane parkingi przed Wyspą i komunikacja zbiorowa.

  • … a gdzie mają powstać te parkingi i na ile miejsc – bo jakoś nigdzie ich nie widzę a tylko słyszę od trzech lat ;)

 • … jeżeli nie powstaną w lokalizacjach wzdłuż Turystycznej i Boguckiego to będziemy mieć „parking” na drodze/ścieżce rowerowej – szczególnie na odcinku leśnym – chyba, że droga rowerowa zostanie oddzielona słupkami tak jak na odcinku Błotnik – Cedry Małe…

  • Tolin:

   Takie koncepcje budowy parkingów i transportu osób zbiorową komunikacją, nie jest niczym nowym w świecie. Poniżej ekstremalna wersja, funkcjonująca od dziesiątek lat.
   https://pl.wikipedia.org/wiki/Zermatt
   Nie można ludzi mandatować za parkowanie w niedozwolonych miejscach nie dając nic w zamian. Nie jest korzystne dla Sobieszewa wpuszczanie dodatkowego ruchu. Niestety droga na Górki Wschodnie będzie musiała przyjąć dodatkowe pół tysiąca pojazdów. Cały ruch zostanie przepuszczony przez jedno rondo. Czy ktoś się zastanowił jak karetka dojedzie, albo straż pożarna, gdy z każdej strony do ronda będą dajmy na to 5 km ogonki?
   Alternatywą jest zbudowanie przed mostem, parkingów na kilkaset samochodów i kursowanie stamtąd autobusów wahadłowo na plaże. Pisałem o tym kilka lat temu, przewidując, że nowy most nic nie załatwi w kwestii drożności w sezonie letnim. Za 2-3 lata czeka nas armagedon, jeżeli ktoś nie zrozumie tej prostej zasady. Budujmy parkingi przed, a nie na Wyspie! Wyprowadzajmy ruch samochodowy z Wyspy ile się da, a nie zachęcajmy do jego napływu!

 • Kto jeszcze nie widział niech zacznie korzystać z naszych super map 3D Gdańska w tym naszej Wyspy.

  http://gdansk.polska3d.pl/#%2F

  Mapa była dostępna już w 2016 roku ale obejmowała tylko centrum Gdańska i nie posiadała narzędzi do jej zaawansowanej prezentacji.

  Teraz nasz magistrat zakupił mapę na cały teren Gdańska w tym Wyspę wraz z zakładkami za rok 2016 i 2018. Dołożono też guziołek do włączania wersji 2D – warto z 2D korzystać do szybkiego przesuwania mapy.

  Sugeruję korzystać z przełącznika busoli oraz pierścienia kierunków świata (widoczne na ekranie po prawej stronie) aby oglądać naszą Wyspę pod różnymi kątami z powietrza oraz z różnych kierunków.

  Nową wersję opublikowano 8. listopada 2018 roku.

  Miłej zabawy ;)

  PS: trochę znowu powieje – mamy bowiem rekordowo niskie ciśnienie 977,4 hPa – i nadal pikuje w dół – a gdy ciśnienie osiąga wartość minimum i odbija w góre wtedy wieje. Od kiedy rejestruję na Wyspie (kilka lat) pogodę to najniższe było dnia 29.10.2017 roku o godz. 6.51 – 970.7 hPa a najwyższe 1043 hPa o godz. 7.56 dn. 17.11.2018r. – za normalne ciśnienie przyjmuje się 1013 hPa. ;)

  • Tolin:

   Co do centrum, to ustępuje chyba podobnej mapie w Google. Jednak w Google nie ma takiej mapy dla Wyspy. Niestety trzeba pilnować porządku nie tylko przed, ale i za domem, wokół komórek i garaży, ale również w środku, bo jak akurat będzie zdjęcie, a drzwi otwarte, to widać co jest za progiem :) Wysokie mury wokół posesji nie zapewniają prywatności ;)

   • … google, googlom nie równe – niestety…

    …jest tego trochę – ale nie są to aktualne mapy w porównanu z 3D oraz w porównaniu z tzw ukośną mapą Gdańska – zrealizowanych w najnowszej technologii ;)

 • Hey a seemlyoffering
  Decent click on the component below to ready
  bit.ly/2SPqvIG

 • mistrz:

  Pojawił się na stronie GZDiZ harmonogram otwierania mostu zwodzonego w Sobieszewie.
  https://gzdiz.gda.pl/chapter_76404.asp