Archiwum

Umowa na budowę przystani żeglarskiej przy ul. Nadwislańskiej podpisana !

Wkrótce ruszy budowa przystani żeglarskiej na Wyspie Sobieszewskiej. Obiekt zostanie wybudowany przy ul. Nadwiślańskiej do lata przyszłego roku.

Inwestycja zostanie zrealizowana przy nabrzeżu Martwej Wisły na Wyspie Sobieszewskiej. Przystań powstanie tuż przy przystanku tramwaju wodnego, na działce położonej przy ul. Nadwiślańskiej pomiędzy numerami 37 a 43. Wykonawcą prac jest Przedsiębiorstwo Budowlano-Montażowe „ELZAMBUD” Sp.z o.o. Koszt inwestycji wyniesie niecałe 6,5 mln złotych.

Realizacja zadania obejmować będzie montaż układu 3 prefabrykowanych pomostów pływających z trapami zejściowymi, które tworzyć będą zamknięty port w kształcie litery „C” – wyjaśnia Włodzimierz Bartosiewicz, dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. – Pojawią się także wytyki cumownicze wraz z wyposażeniem. Plan zakłada cumowanie 73 jednostek .

W ramach prac przewidziano również budowę slipu dla jednostek pływających o wymiarach 6×6,5 m.
Nabrzeże zostanie wyposażone w drabinki wyłazowe, odbojnice, stojaki na koło ratunkowe i postumenty oświetleniowe. Oprócz infrastruktury wodnej na terenie przystani powstanie także budynek bosmanatu z zapleczem socjalnym, pomieszczeniami technicznymi i pomieszczeniem sali szkoleń dla około 20 osób. Ponadto przy nabrzeżu pojawi się m.in. wiata z zabudowanym paleniskiem na grill. Zostanie ona funkcjonalnie połączona z salą szkoleniową, umożliwiając organizowanie wydarzeń żeglarskich z wykorzystaniem przestrzeni wiaty i sali szkoleniowej jednocześnie.

Dodatkowo na terenie inwestycji powstanie także hangar do przechowywania sprzętu pływającego. Teren zostanie zagospodarowany, pojawią się miejsca postojowe, nie zabraknie także elementów tzw. małej architektury, m.in. ławek i koszy na śmieci. Przedsięwzięcie zostało ujęte do realizacji, w ramach programu strategicznego Województwa Pomorskiego pn. „Rozwój oferty turystyki wodnej w obszarze Pętli Żuławskiej i Zatoki Gdańskiej”. Ponadto budowa przystani żeglarskiej będzie współfinansowana ze środków unijnych, w ramach Osi Priorytetowej 8 Konwersja Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego dla działania nr 8.4. Wsparcie walorów atrakcyjności dziedzictwa przyrodniczego.

Wydrukuj, zapisz, podziel się z innymi:

14 Responses to “Umowa na budowę przystani żeglarskiej przy ul. Nadwislańskiej podpisana !”

 • Korsarz:

  Czy Rada planuje zająć stanowisko w sprawie ewentualnej lokalizacji na Wyspie festiwalu Sunrise?
  Nie wiem jak widzą to inni mieszkańcy, ale raczej nie chciałbym takiej „atrakcji” na naszej plaży.
  https://m.trojmiasto.pl/rozrywka/Sunrise-Festival-szuka-sobie-miejsca-Czy-znajdzie-je-w-Trojmiescie-n150489.html

  • Tolin:

   Jeżeli władze dogadały się z dzierżawcą terenu to już pozamiatane. A może znowu zaskoczenie dla Rady? A kuku! Ws. zlotu harcerzy najpierw były doniesienia medialne i nikt Rady nie pytał. Nie wiem co sądzić o samej imprezie, ale wszystko wskazuje, że jak będzie zgoda to na wiele lat i jakoś w ekologie nie wpisuje mi się to za bardzo. Minimum 10 lat festiwalu co roku jak sądzić trzeba z artykułu. Ciekawi mnie dlaczego w Kołobrzegu już ich nie chcą.

  • Przy Nadwiślańskiej przystań – a co buduje się przy ul. 100-lecia ZHP czyli przy tzw Nowej Turystycznej ? ;) wykopy pod fundamenty jak się patrzy …

   • Tolin:

    Nie po to miasto wybuliło dziesiątki milionów na drogę i uzbrojenie prywatnych gruntów, aby tam nic się nie budowało. W lesie też będzie się budowało. Ktoś dobrze te drogi pilotował.

    • Rychu:

     … oj Tolin ;) moje pytanie było retoryczne – woda, kanaliza, energetyka, światłowody zatopione w ziemi – reszta to kwestia czasu…

     .. pytanie które nie daje spokoju nie tylko mnie od kilku lat jest takie – czy uzbrojona ulica 100 lecia ZHP leży na prywatnym gruncie – czy może prywatny grunt leży na wybudowanej, uzbrojonej za publiczne środki ulicy ? ;)

     Dość skrupulatna mapa GIS Gdańska – patrz: Mapa własności gruntów – pokazuje jaki jest status tej ulicy …

   • admin.:

    Prawdopodobnie – inwestycja spółki „POLAN”.
    Nowa siedziba spółki z zapleczem gospodarczo-magazynowym.

    • Tolin:

     A co w starej siedzibie? Działalność agroturystyczna, motele itp? Na to wskazywałaby aktywność przy planach zagospodarowania przestrzennego i położenie.

 • As:

  Z przystani to dla mieszkańców pożytek dyskusyjny, ale od 17- tego listopada rusza budowa trasy rowerowej od Świbna do Błotnika i to jest akurat pocieszające.

  • Jacenty:

   Ja tam nie będę narzekał na marinę, zwłaszcza jak będzie slip. Bardziej czekam niż na ścieżkę, ale co kto lubi.

   • Rychu:

    … a ja czekam na jedno – patrz slip – i drugie z jednakową niecierpliwością ;)

    … dzięki temu 7km odcinkowi ścieżki szlak rowerowy nie tylko na Starogard „stanie otworem”

 • Znajomy Sąsiad:

  Witam sąsiadów,
  A ja sie martwię że postój w nowej marinie będzie koszmarem w sztormowe dni.Przy bardzo silnym wietrze z zachodu akwen ten jest bardzo silnie rozkołysany ,i jachty będa starały sie wyskoczyć na keję.
  Falochron by się przydał.
  Pozdrawiam sąsiadów

 • Arnie:

  Miejska marina powinna być ulokowana tam gdzie jest planowana przystań kajakowa czyli w ujściu Młynówki. To miejsce doskonale osłonięte, bliżej centrum Sobieszewa. Dodatkowo do ujścia przylegają duże tereny należące do miasta i skarbu państwa gdzie można by zlokalizować zimowanie jachtów, działalność serwisową czy gastronomię.
  Marina w tym miejscu miała by szanse sama utrzymać się.