Archiwum

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku

Mieszkańcom Wyspy Sobieszewskiej i Naszym Gościom,

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku 2018

życzenia

dużo radości i ciepła rodzinnego, zrozumienia i wyrozumiałości,

szacunku i uszanowania.

Niech te Święta będą szczególnym czasem z nutą spokoju i refleksji.

W Nowym Roku 2018 życzymy

dobrego zdrowia, pomyślności, spełnienia oczekiwań, realizacji marzeń

oraz wielu wyjątkowych chwil.

Przewodniczący  Zarządu                          Przewodniczący Rady

Dzielnicy Wyspa Sobieszewska             Dzielnicy Wyspa Sobieszewska

Władysław Sidorko                              Ryszard Nowak

Wydrukuj, zapisz, podziel się z innymi:

23 Responses to “Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku”

 • Tolin:

  ZACZĘŁO SIĘ ZMIĘKCZANIE TERENU!!!
  https://dom.trojmiasto.pl/Wysyp-nowych-planow-zagospodarowania-w-nowym-roku-n119976.html
  Tak jak było do przewidzenia teren pod Jumboree, będzie podlegał zabudowie. Na razie tylko zagrodowej tzn, że na tym terenie przy dobrym zakombinowaniu może powstać 200 „gospodarstw rolnych”.
  18 stycznia będzie konsultacja owego planu. Mam nadzieję, że nasi radni tam wystawią mocną reprezentację. Liczę na Was! To być albo nie być dla przyszłości Wyspy. Alternatywa to kolejna sypialnia na kilkanaście tysięcy mieszkańców.

 • @Tolin napisał: „ZACZĘŁO SIĘ ZMIĘKCZANIE TERENU!!!” – bardzo trafnie to nazwałeś :)
  Czyli: właściciele terenu Polan ska z o.o – kupiła teren za ok. 7 mln pln – teraz Miasto Gdansk dzierżawi od Polan teren za 7 mln pln – czyli Polan ma zwrot kosztów nabycia działki – następnie po zakończeniu dzierżawy na rzecz Gdańska po tzw jamboree w 2018 i 2020 – pozostanie Polanowi uzbrojony teren z dwupasmową ulicą z szybkim światłowodem, kanalizacją, wodociągami, z linią gazową przyłączami energetycznymi oraz z kanalizacją burzową i działkami legalnie już wtedy przeznaczonymi pod zabudowę zagrodową (siedliskową) pod niską zabudowę mieszkalną. Czy dobrze to rozumię ? Ciekawe po ile pójdą te działki za m2 i jakiej będą wielkosci ? Jak myślicie ?

  • As:

   To będzie jeden z lepszych wałów w naszej mieścinie.

  • Tolin:

   Zabudowa jednorodzinna to nie to samo co siedliskowa. Siedliskowa umożliwia zabudowę na terenach rolniczych, ogólnie rzecz ujmując dla rolników. Jest jednak sporo furtek w tej kwestii. Nie chcę tematu rozwijać, bo można sobie to wygooglać. To już i tak za wiele, ale na tym się nie skończy. Dalszym krokiem będzie zabudowa jednorodzinna.

   Pięknym elementem zmiękczenia jest zapis „Zabudowę zagrodową dopuszczono jedynie w wyznaczonych obszarach. Ten zapis ma na celu ograniczenie rozpraszania zabudowy.”
   Jakaż to cudowna troska! Zapewne chodzi o tereny na lewo i prawo od nowej drogi.
   Gdyby sprawa była czysta, to w tym miejscu nie miałby prawa powstać żaden budynek, poza obiektami tymczasowym na rzecz imprezy.
   Dlaczego władze tego nie wpisują? Bo nie po to ładuje się tyle publicznej kasy w uzbrojenie stałe i nową drogę, aby ktoś z tego nie miał skorzystać.
   Pytanie, ile kosztowałoby wyrównanie i utwardzenie dróg dojazdowych do posesji wszystkich mieszkańców Wyspy? Ręczę, że mniej niż kasa wywalona na nowa piękna asfaltową drogę i jej uzbrojenie.
   Mieszkańcy, brnijcie zatem dalej po kolana w błocie jak popada, a w kurzu, jak jest sucho, bo państwo na urzędzie troszczą się … o nowo planowanych mieszkańców, na polderach zalewowych, a nie o Was.

   Zatem Nasi Radni … non possumus – to jest BARDZO WAŻNE dla zachowania charakteru Wyspy. Trzeba zatrzymać urbanizację do tych terenów, które już zostały przeznaczone pod zabudowę. Bez zachowania połaci obszarów rolnych Wyspa będzie Olszynką 2 – tego chcemy?

   • W jednym z końcowych podrozdziałów nie bez przypadku – moim zdaniem – jest napisane że zagrożeniem będzie konieczność okresowego obniżania poziomu wód w rowach – gdy będą wysokie stany a wiąże się to na wprost z okresowo organizowanymi imprezami . Odczytuję to tak, że pompy przepompowni nr 34 w Sobieszewie będą pracowały całą mocą aby na terenach trawiastych imprezy masowej nie było podtopień. Grunty bowiem na tym obszarze to od minus 0,2 do 2 m npm. i kanał Młynówka będzie musiał odprowadzić wody z rowów B,C i D które leżą na terenie MPZP.

   • @Tolin napisał : „Zabudowa jednorodzinna to nie to samo co siedliskowa. Siedliskowa umożliwia zabudowę na terenach rolniczych…” – to jest oczywiste – np. na wale ppowodziowym ul. Świbnieńska są działki siedliskowe…

    Natomiast MPZP nr 2416 o którym piszemy umożliwia np. zakup działki rolnej, postawienie nieruchomości do wys. 10m w kalenicy oraz powierzchni 250m2. W ramach tego 250 m2 można – ale nie trzeba – wydzielić do 100m2 powierzchni do prowadzenia sprzedaży produktów pozyskanych z własnej produkcji np. marchwi czy ziemniaków – z przydomowej działki o powierzchni 2ha. 2ha uprawnia np od ub. roku do pozyskiwania środków unijnych oraz do korzystania KRUS (Kasa Rolna Ubezpieczenia Społecznego). Poprzednio to były mniejsze działki. Będziemy mieć w ten sposób miejskich rolników. Okoliczny prawdziwy rolnik z Wyspy w umowie z właścicielem takiej działki będzie uprawiał „marchew” którą potem sprzeda w wydzielonym na terenie rzeczonej działki sklepie (do 100m2) ;) jako sklepikarz. Może też być mniejsza działka bez wsparcia UE i bez KRUS i wtedy będzie jak na wale na ul. Świbnieńskiej.

   • … czyli działka zabudowana budynkiem jednorodzinnym z małą powierzchnią rolną ;)

    • Tolin:

     To jeden ze sposobów. Analizując plan, to wystarczy 0,5 ha i sad. To taka działka 100 x 500 m, albo 200×250 jak kto woli.
     Miałem o tym nie pisać, ale by nie było niedomówień to wspomnę. Pozwolenie na budowę dostanie tylko rolnik, tzn osoba, która ma wykształcenie rolnicze np. zawodowe lub co najmniej 5 lat prowadzi gospodarstwo rolne. Nie mniej taki grunt ze zgodą na zabudowę można sprzedać nie-rolnikowi.
     Nie-rolnik może kupić działkę siedliskową, dla której istnieje prawomocne pozwolenie na budowę (pozwolenie może zostać przeniesione na nowego właściciela). Jednak po wybudowaniu domu, działkę należy odrolnić.
     Jeżeli osoba, która nie jest rolnikiem kupuje siedlisko z istniejącą już zabudową siedliskową, może wystąpić z wnioskiem o pozwolenie na przebudowę.
     Proste?

     Najciekawsze. Sprawdzałem w planie i to co założyłem na wstępie jest faktem! Dwa pasy na prawo i lewo od nowej drogi są przeznaczone pod zabudowę siedliskową plus pas wzdłuż ul. Przegalińskiej. Do kogo należą te grunty? W 100% do spółki Polan.
     Razem to jest około 100 ha czyli da się zbudować na tym ok 200 siedlisk. W pierwszym rzucie. Cena gruntu pod takie uzbrojone siedlisko powinna oscylować w granicach 100-400 tys zł. Po odrolnieniu cena wzrośnie kilkukrotnie. Razem po kilku latach na operacji da się wyciągnąć kilkaset! milionów! złotych! (za grunty kupione od państwa za kilka baniek).
     Przepraszam, ale ukryte w zeznaniach mieszkania czy pieniądze, wobec których toczy się postępowanie prokuratorskie, to są jakieś nędzne grosze.

     • @Tolin napisał „Proste?…” … proste ;) – no to daliśmy już scenariusze – Polak potrafi… ;) – i jednocześnie daliśmy materiały ew. naszym negocjatorom z Wyspy w rozmowie z magistratem – aby zadali konkretne, precyzyjne, nawet najbardziej abstrakcyjne pytania. Praktyka jest taka, że pytania i wątpliwości składa się na piśmie. Magistrat gdański odpowiada i załącza całą korespondencję wraz z wyjaśnieniem wątpliwości – uznaniem lub odrzuceniem zapytań z mocnym uzasadnieniem w ogłoszonym już MPZP. Warto aby nasi negocjatorzy złożyli te kilkadziesiąt pytań które można wygenerować, czytając niniejszą korespondencję. Niestety aby rozmawiać z naszym Państwem/gminą trzeba włączyć myślenie złodzieja. Czyli pomyśleć o wprowadzanym dokumencie jak o „złodzieju” który chce nas okraść. Wtedy łatwo zastosować antidotum. Przykre to jest ;)

     • Jak zadawać pytania do MPZP podczas ich wyłożenia w magistracie – warto się podszkolić czytając np MPZP Nr 2406 dotyczący rejonu ul. Kwiatowej (Wieniec) na naszej Wyspie – to stosunkowo nowy dokument. http://mapa.gdansk.gda.pl/ipg/app/index#s=planowanie Pytania nie mogą być zamknięte ale otwarte – tylko takie zmuszą autorów MPZP do zrobienia wykładni skąd taki to – a taki pomysł.

   • @Tolin napisał: „Zapewne chodzi o tereny na lewo i prawo od nowej drogi.
    Gdyby sprawa była czysta, to w tym miejscu nie miałby prawa powstać żaden budynek, poza obiektami tymczasowym na rzecz imprezy….” I tu jest ten przysłowiowy „sęk” ;)

    Projekt MPZP umożliwia zabudowę w pobliżu rowów melioracyjnych wskazując literalnie odległość 3m strefy dostępu do niego – gdyby była prowadzona zabudowa. A nie jest to jeden rów na terenie MPZP nr 2416 ale: jeden zbiorczy – Kanał Młynówka, rowy A, B, C, D główne oraz kilkadziesiąt ;) rowów poprzecznych i podłużnych łączących A, B, C i D.

    Więc Prognoza w sposób zawoalowany przewiduje, że taka zabudowa może kiedyś powstać i wtedy będą musiały być zachowane strefy dostępu do rowów.

   • @Tolin napisał: „Gdyby sprawa była czysta…” – no właśnie – gdyby była „czysta” to nie podpisano by Aneksu Nr 1 z grudnia 2017, który załączono do „Prognozy…” przy jej końcu – patrz: http://www.brg.gda.pl/images/plany/wylozenie/prognoza–1514883260.pdf

    Na wniosek RDOŚ (PS: już niedługo takiego tworu w Gdańsku nie będzie – władza tzw „centralna” siłami suwerena przenosi ten ośrodek dyspozycyjny do Bydgoszczy ) ;) Aneks likwiduje graniczną najmniejszą odległość zabudowy 200m od dróg publicznych i wprowadza linie „a” i „b” podziału wewnętrznego na terenie MPZP Nr 2416 – których inwestor „rolnik” na działce nie może przekroczyć budując hacjendę o pow. 250 m2 i wysokości 10m w kalenicy ze sklepem do 100m2 ;)

    Ciekaw jestem gdzie te linie przebiegają … i komu zrobiły „pod górkę” ;)

    • Tolin:

     Na jednym z zalaczników, które wskazałeś Rychu sa te linie oznaczone
     http://www.brg.gda.pl/images/plany/wylozenie/rysunek-projektu-planu–1514883314.pdf.

     Trzeba tylko zaczekać, aż się dokument cały załaduje, a potem powiększyć, bo są cieniutkie.

     • … prawidłowy link do rysunku terenu MPZP Nr 2416 poniżej: http://www.brg.gda.pl/images/plany/wylozenie/rysunek-projektu-planu–1514883314.pdf

      … do Twojego – patrz powyżej wkradł się błąd. Ja korzystam ze swojego pliku .pdf – szybko się ładuje ;)

      Teraz widzę linie rozgraniczenia (przerywane) a i b – prawie niewidoczne ;) A wg Ciebie @Tolin one ograniczają zabudowę siedliskową od której strony ? Ukierunkowują obszar zabudowy pomiędzy tymi liniami – czy po ich zewnętrznej stronie ? Mnie się wydaje, że zabudowa nie można podejść do Nowej Turystycznej i do Przegalińskiej bliżej niż linie a i b. czyli powinno się budować w głębi obszaru objętego MPZP. Mylę się ?

     • Tolin:

      Rychu, łatwo określić obszar wyznaczony liniami a i b, jak się dobrze przypatrzyć. Literki są umieszczone po stronie linii, wewnątrz obszaru który wyznaczają. Od ulicy Przegalińskiej ten obszar będzie odsunięty na kilkadziesiąt metrów.

   • PS: Aż dziwne że MPZP Nr 2416 nie objął na potrzeby imprez masowych terenów Kościoła (Rz-Kat) – patrz fioletowe wielkie obszary przyległe do terenów przeznaczonych na imprezy… a są one niemałe http://mapa.gdansk.gda.pl/ipg/app/index#s=mapa-wlasnosci

 • MPZP – zabudowa zagrodowa – projekty dokumentów:

  * rysunek planu_ http://www.brg.gda.pl/images/plany/wylozenie/rysunek-projektu-planu–1514883314.pdf – szczególnie ciekawy jest przebieg tzw Nowej Tutystycznej – Karty terenu do MPZP to Nr 001-R11, 002-R11 oraz 003-KD81 (Nowa Turystyczna)

 • MPZP – zabudowa zagrodowa – projekty dokumentów:

  * prognoza oddziaływania na środowisko_ http://www.brg.gda.pl/images/plany/wylozenie/prognoza–1514883260.pdf
  – to powinien przeczytać i zrozumieć ;) każdy z Wyspiarzy. To jedyny w sobie dokument który opisuje jak widzą naukowcy nasz teren z różnej perspektywy. Co wpływa do zatoki, jakie mamy pokłady wody ile „fruwa” w powietrzu benzeno-pirenu czyli spalin z kominów – mapa str 19. Szczególnie polecam str. 25 – mapa zagrożenia powodziowego w tym zagrożony (na czerwono) odcinek wału p powodziowego na Świbnieńskiej. Tam cyklicznie woda podchodzi z obu stron do stopy wału czyli od strony odwodnej (od Wisły) i odpowietrznej. Pstwa Sobieszewska i okoliczne szuwary – zyskają wg rekomendacji status jak Ptasi Raj. Foto str 43 – tak obecnie wygląda Nowa Turystyczna. Powstaną stacje(cja) bazowa telefonii komórkowej – str 48. Str 49 i 50 – piszą o skutkach nielegalnej eksploracji bursztynu. Str 52 – wiek drzewostanu w pasie przy plażowym 35, 50 i 60 lat w zależności od rodzaju drzewostanu.

 • MPZP – zabudowa zagrodowa – projekty dokumentów:

  * projekt Uchwały RMG_ http://www.brg.gda.pl/images/plany/wylozenie/uchwala–1514883206.pdf

 • … w prognozie oddziaływania na środowisko – patrz link w poprzednich moich postach -wielokrotnie mówi się o okresowym wykorzystaniu terenu objetego MPZP nr 2416 -zarządzanego przez Polan ska z o.o. i Krajową Organizację… (patrz ww „Prognoza…”) na cele masowych imprez. Prognozują też, tereny te będą okresowo wyłączane z produkcji rolnej i będą miały użytek zagospodarowany jako teren trawiasty. Więc znaczy to chyba że „jakiś podmiot” ;) właściciel tego terenu będzie okresowo udostępniał te tereny Miastu pod imprezy masowe – więc chyba będą konieczne kolejne dzierżawy pod kolejne imprezy masowe. ;)