Archiwum

Odpowiedź na pismo w sprawie zabezpieczenia przestrzeni publicznej w centrum Sobieszewa

W dniu 7 lutego br otrzymaliśmy odpowiedź na nasze pismo z dnia 8 listopada 2017r.

Niestety pismo zupełnie nie odnosi się do naszego wniosku, gdyż Miasto informuje nas, że działka nr 429 przy ul. Turystycznej 1 (były ośrodek „drogowiec”) zostanie sprzedana, a środki ze sprzedaży zostaną przeznaczone na cele podnoszące jakość życia gdańszczan.

I bardzo dobrze – Wszyscy cieszymy się z tego, że wreszcie centrum Sobieszewa zyska właściciela, który przekształci to miejsce w „perełkę”. Jesteśmy w tym zgodni.

Chodziło nam jednak o to, aby część działki przewidziana zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego na przestrzeń publiczną w postaci ogólnodostępnego placu z ławeczkami, fontanną i ewentualnie małą muszlą koncertową zostawić w gestii Miasta gdyż tylko to daje gwarancję, że teren ten faktycznie będzie taką funkcję pełnić.

Resztę oczywiście należy sprzedać.

Niestety odpowiedź z Miasta zupełnie nie odnosi się do kwestii zagospodarowania przestrzeni publicznej, ani do tego w jaki sposób zabezpieczyć realizację planu zagospodarowania przestrzennego. Wskazuje tylko , że teren zostanie sprzedany, ale nie gwarantuje, że powstanie coś co wspólnie zostało zaplanowane z mieszkańcami

pismo w sprawie przestrzeni publicznej w centrum Sobieszewa 20171108

odp na pismo w sprawie przestrzeni publicznej w centrum Sobieszewa 20180126

Dlatego w dniu 23.02.2018 złożono oświadczenie Rady  o ponowną analizę naszego wniosku o zagospodarowanie  przez Miasto przestrzeni publicznej w centrum Wyspy. Poniżej treść

pismo dot odp. na pismo w spr Drogowca 20180219

Wydrukuj, zapisz, podziel się z innymi:

11 Responses to “Odpowiedź na pismo w sprawie zabezpieczenia przestrzeni publicznej w centrum Sobieszewa”

 • mistrz:

  Ponownie ogłoszono przetarg na budowę ścieżki rowerowej w wzdłuż ul. Turystycznej. Termin składania ofert do 23.03.2018r. Ciekawe co tym razem z tego wyjdzie.
  Wybrano też wykonawcę na budowę nabrzeża na odcinku most – ul. Iłowa wraz z oświetleniem na odcinku most – hotel Renusz. Termin realizacji do lipca 2018.
  Z ciekawostek to: ogłoszono też przetarg na opracowanie koncepcji rozdziału systemu odwodnień na Wyspie Sobieszewskiej. opracowanie obejmuje obszar polderu Sobieszewo. Swoją drogą ciekawe czemu od razu nie tworzy się koncepcji odwodnienia (kanalizacja deszczowa) ulic zbiorczych tj. Nadwiślańska, Turystyczna, Boguckiego, Świbnieńska. Po opadach szczególnie na tych ulicach są zastoiska wody.

  • As:

   A najfajniejsze jest to, że realizacja do czerwca 2019…

  • admin.:

   1. Odnośnie ścieżki, to już nawet nie chce się komentować. Mam jednak głębokie przekonanie, że wreszcie uda się.
   2. Co do systemu odwodnień, to faktyczny zakres opracowania zgodnie z pkt 3 Załącznika nr 8 do SIWZ jest (na szczęście) szerszy.
   O takie opracowanie Rada Dzielnicy Wyspy Sobieszewskiej wnioskuje do Prezydenta miasta już od lat ( pierwsze wystąpienie w 2012 roku, ostatnie z czerwca 2016).
   Sprawa jest ważna dla nas mieszkańców Wyspy, bez względu na potrzeby zlotu harcerzy.
   Przy okazji ad.AS – podany termin naprawdę nie ma znaczenia. Ważne jest aby opracowanie koncepcji rozwiązania problemu „podtapiania” Wyspy w ogóle powstał.

   • mistrz:

    Post AS dotyczył ścieżki rowerowej. W aktualnym postępowaniu przetargowym podany jest termin realizacji ścieżki rowerowej do 28.06.2019r.
    W temacie odwodnienia mam takie pytanko, czy był kiedyś jakiś wniosek Rady do Miasta dot. budowy kanalizacji deszczowej na drogach podstawowego układu komunikacyjnego ?

    • As:

     Tak, chodziło o ścieżkę.Do 2020 i tak musi powstać. To część projektu realizowanego przez województwo i raczej marszałek nie będzie chciałby wtopy. A najważniejsza i tak Nowa Turystyczna. Wkrótce cięcie krzaków i drzew na trasie budowy.

     • … kto ma ciąć te krzaki wzdłuż Nowej Turystycznej i kto będzie za to płacił skoro nie został wybrany wykonawca w postępowniu przetargowym – ponieważ przebicie ceny za Nową Turystyczną jest 3:1 ?

     • mistrz:

      Może mieszkańcy w czynie społecznym ;)

 • mistrz:

  Dla zainteresowanych tematem kanalizacji w ul. Forsycji poniżej link z odpowiedzią na interpelację Pani Radnej Beaty Dunajewskiej.
  http://bip.gdansk.pl/subpages/rmg_i/pliki/2018/614287_odp_01.pdf?545

 • Tolin:

  Tak sobie na to patrzę i się zastanawiam, gdzie Wyspa byłaby dzisiaj, gdyby na początku lat 90 została samodzielnym podmiotem jak gmina Stegna czy Krynica Morska, z dala od tego złodziejstwa.

 • W piśmie Zcy Prezia Gdańska ciekawy jest fragment – cytat: „(…) w przypadku wskazania przez Radę Dzielnicy innych ciekawych nieruchomości (…) istnieje możliwość złożenia takiej propozycji (…)” .

  Czyli, jeśli Rada ma jeszcze coś do zbycia to Zca Prezia z niecierpliwoscią czeka na taką informację. Po jej uzyskaniu Zca Prezia jak zapewnia – cytat: ” (…) Państwa propozycja zostanie szczegółowo przeanalizowana. ”

  Pewnie po szczegółowej analizie również zostanie sprzedana, a środki przeznaczone zostaną na poprawę życia Gdańszczan – np na budowę kolejnego zbiornika retencyjnego górnego tarasu Gdańska zamiast na inwestycje na Wyspie np: remont ulic, budowę chodników i ścieżek rowerowych na które permanentnie brakuje kasy (kolejne przetargi) … czy np budowę kanalizacji burzowej na Wyspie ;)

  PS: nowe Prawo Wodne z 20.07.2017 – którego zapisy w większości obowiązują od stycznia 2018r. – chociaż w sposób zawoalowany, ale sankcjonuje podatek od deszczu. Jeśli będzie kanaliza burzowa to podatek będzie na wyciagnięcie ręki ;)

 • Wyspiarz:

  działka nr 429 przy ul. Turystycznej 1 (były ośrodek „drogowiec”) zostanie sprzedana, a środki ze sprzedaży zostaną przeznaczone na cele podnoszące jakość życia gdańszczan. Ciekawe czy te cele będą realizowane na Wyspie Sobieszewskiej czy tradycyjnie w centrum Gdańska.