Archiwum

Podróż trawajem, autobusem, kolejką PKM SKM i POLREGIO po Gdańsku – z kartą mieszkańca

Chcesz na jednej karcie podróżować tramwajem, autobusem, kolejami PKM/SKM i POLREGIO po Gdańsku? Wymień swoją Kartę Mieszkańca na Kartę Mieszkańca ze zdjęciem

Od poniedziałku, 08.06.2020 r. każdy posiadacz gdańskiej Karty Mieszkańca, korzystający z komunikacji miejskiej oraz – w ramach posiadanego biletu okresowego ZTM w Gdańsku – z przejazdów pociągami PKM/SKM i POLREGIO, może składać wnioski o spersonalizowaną Kartę Mieszkańca ze zdjęciem.

Wnioski o Kartę Mieszkańca ze zdjęciem można składać w wersji elektronicznej na stronie www.jestemzgdanska.pl . W wersji papierowej jest możliwość złożenia wniosku w niedawno otwartym Centrum Obsługi Gdańskiej Karty Mieszkańca, które mieści się przy alei Grunwaldzkiej 148.

Im prędzej złożysz wniosek, tym szybciej dostaniesz Kartę Mieszkańca ze zdjęciem


Jeśli pasażer chce złożyć wniosek papierowy, musi zabrać ze sobą zdjęcie legitymacyjne w formacie i o wymogach takich, jak w przypadku dowodu osobistego. Koszt wyrobienia spersonalizowanej Karty Mieszkańca ze zdjęciem wynosi jedynie 2 zł. Czas oczekiwania może wynosić do dwóch tygodni (14 dni). Dlatego warto już teraz złożyć wniosek, by móc cieszyć się możliwościami swojej Karty Mieszkańca ze zdjęciem jeszcze przed wakacjami.

Jedna karta zastąpi dwa nośniki

Od 16.06.2020 r. Karta Mieszkańca ze zdjęciem umożliwia doładowanie płatnym biletem okresowym w Centrum Obsługi Gdańskiej Karty Mieszkańca oraz przez Internet na stronie www.jestemzgdanska.pl. Tym samym wszyscy posiadacze Karty Mieszkańca ze zdjęciem, z doładowanym płatnym imiennym biletem okresowym ZTM będą mogli korzystać z przejazdów SKM/PKM/POLREGIO na terenie Gdańska – uwaga! – bez konieczności posiadania przy sobie Karty Miejskiej.

Jak było do tej pory?

Do tej pory, by korzystać z tego uprawnienia, jakim są przejazdy kolejami SKM/PKM/POLREGIO na terenie Gdańska, konieczne było okazywanie podczas kontroli biletowej obu kart – Karty Miejskiej z załadowanym biletem okresowym ZTM oraz Karty Mieszkańca. Od wtorku, 16.06.2020 r. wszystko załatwia jedna, spersonalizowana Karta Mieszkańca ze zdjęciem.

Uwaga, pospiesz się!

Od 01.09.2020 r., aby skorzystać z przejazdów SKM/PKM/POLREGIO na terenie Gdańska,  koniecznie trzeba mieć przy sobie Kartę Mieszkańca ze zdjęciem, załadowaną ważnym imiennym biletem okresowym ZTM na strefę Miasto Gdańsk lub sieć ZTM. Tak więc czas na wymianę kart to dwa i pół miesiąca. Warto się pospieszyć i złożyć wniosek już dziś.

Reasumując: podczas kontroli biletowej w pociągach SKM/PKM i POLREGIO pasażer miał, ma i będzie miał obowiązek okazać:

  • do 16. 06.2020 r. – imienny bilet miesięczny (Karta Miejska) oraz aktywną gdańską Kartę Mieszkańca (w postaci karty podpisanej imieniem i nazwiskiem lub aplikacji mobilnej Jestem z Gdańska);
  • między 16.06.2020 a 01.09.2020 r. – imienny bilet miesięczny (Karta Miejska) oraz aktywną gdańską Kartę Mieszkańca, podpisaną imieniem i nazwiskiem w postaci karty podpisanej imieniem i nazwiskiem lub aplikacji mobilnej Jestem z Gdańska; lub Kartę Mieszkańca ze zdjęciem, załadowaną ważnym imiennym biletem okresowym ZTM na strefę Miasto Gdańsk lub sieć ZTM;
  • od 1 września 2020 r.wyłącznie Kartę Mieszkańca ze zdjęciem, załadowaną ważnym imiennym biletem okresowym ZTM na strefę Miasto Gdańsk lub sieć ZTM;

Przejazdy pociągami

Do przejazdów pociągami SKM/PKM/POLREGIO na terenie Gdańska upoważnia każdy okresowy bilet imienny ZTM (zarówno pełnopłatny, jak i ulgowy), czyli miesięczny lub semestralny, obowiązujący w granicach administracyjnych Miasta Gdańska – pod warunkiem, że pasażer podróżujący z tym biletem jest posiadaczem aktywnej Karty Mieszkańca. Aby korzystać z przejazdów SKM/PKM/POLREGIO na terenie Gdańska należy jednocześnie spełnić dwa warunki:

  • kupić imienny bilet okresowy ZTM na strefę Miasto Gdańsk lub sieć ZTM,
  • być posiadaczem aktywnej gdańskiej Karty Mieszkańca (od 01.09.2020 r. bilet będzie musiał być załadowany na Kartę Mieszkańca ze zdjęciem).

Uwaga: przejazdy SKM/PKM/POLREGIO nie przysługują dzieciom i młodzieży w przypadku korzystania z pakietu bezpłatnych przejazdów w ramach Karty Mieszkańca. Jeśli więc rodzic/opiekun nie planuje zakupu płatnego biletu okresowego swojemu dziecku, to nie ma konieczności, by wymieniać Kartę Mieszkańca dziecka na wersję ze zdjęciem.

Wydrukuj, zapisz, podziel się z innymi:

Comments are closed.